Yeni Zelanda'da Cuma namazında camiye silahlı saldırı

49 kişi hayatını kaybetti.

Yeni Zelanda'da Cuma namazında camiye silahlı saldırı

Yeni Zelanda'da. ChristChurch kentinde bulunan iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Gelen son resmi açıklamalara göre 49 kişi hayatını kaybetti.

Yeni Zelanda cami saldırısında hayatını kaybedenler yaralananlar arasında Türk bulunmuyor. Yeni Zelanda Polisi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Aktif bir tetikçi ile ChristChurch'te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek." ifadelerine yer verdi. Yeni Zelanda Başbakanın'ndan yapılan açıklamada 30'u bir camide 49 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Yeni Zelanda Başbakanı saldırganın "Hristiyan olduğu bilgisini verebilirim" dedi. Yeni Zelanda cami saldırısı videosu ise sosyal medyada büyük tepki topladı ve söz konusu görüntülerde korkunç saldırının boyutları daha iyi anlaşılıyor.


Yeni Zelanda'dan gelen son dakika haberine göre, ChristChurch kentindeki iki camiye, cuma namazı sırasında silahlı saldırı düzenlendi. Çok sayıda ölü ve yaralı bulunuyor. Yeni Zelanda Polisi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Aktif bir tetikçi ile ChristChurch'te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek." ifadelerine yer verdi.


Kentin Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Saldırı esnasında camide, cuma namazı için 200 kişinin bulunduğu belirtildi.
Yeni Zelanda Polisi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Aktif bir tetikçi ile ChristChurch'te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek. Polis, ChristChurch'te oturanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye ediyor. Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kilitlenecek. Kamuoyuna iş birlikleri için teşekkür ederiz, bölge sakinlerini bilgilendirmek için daha fazla güncelleme sağlayacağız." ifadelerine yer verdi.
Yerel basında yer alan haberlere göre, Len Peneha adlı bir görgü tanığı, siyah giyinmiş bir adamın Al Noor Camisi'ne girdiğini, ibadet için içeride bulunanlara ateş açtığını, içeride kargaşa yaşandığını, saldırganın, güvenlik görevlileri gelmeden camiden uzaklaştığını iddia etti. Peneha, camidekilere yardım etmek için girdiği sırada "her yerde ölen insanlar" gördüğünü belirtti.

Silah seslerinin, Linwood Mahallesinde bulunan bir camiden daha duyulduğu belirtildi.

ÖLEN VEYA YARALANANLAR ARASINDA TÜRK YOK

Türkiye'nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırıda ölen veya yaralananlar arasında Türk bulunmadığını kaydetti.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN KINAMA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter hesabından bir paylaşımda bulunarak, Yeni Zelanda saldırısını kınadı.

Kalın, "Yeni Zelanda #Christchurch'te Nur Camine yapılan ırkçı ve faşist saldırıda onlarca kişi hunharca katledildi. Saldırıyı şiddetle kınıyor, ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Bu saldırı, İslam karşıtlığının ve Müslüman düşmanlığının geldiği noktayı göstermektedir. İslam ve Müslüman karşıtı İslamofobik söylemlerin sapık ve canice bir ideolojiye dönüştüğünü defalarca gördük. Dünya artık bu söylemlere karşı sesini yukseltmeli ve İslamofobik faşist terörizme dur demelidir." ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki cami saldırılarını en güçlü şekilde kınadığını bildirdi.

YENİ ZELANDA BAŞBAKANIN'NDAN AÇIKLAMA

Başbakan Jacinda Ardern, düzenlediği basın toplantısında 'Bugün ülkemizin en karanlık günlerinden biri. Bu saldırı olan eşi görülmemiş bir şiddet eylemi' dedi.

30'u bir camide 40 kişi hayatını kaybetti.20'si ağır 48 kişide yaralandı.

"Saldırganların Hristiyan olduğu bilgisini verebilirim."

"İki saldırganın üzerinde patlayıcı da vardı"

TERÖR VE GÜVENLİK UZMANI ABDULLAH AĞAR DEĞERLENDİRDİ

Yeni Zelanda ChristChurch kentindeki iki camiye, cuma namazı vaktinde silahlı saldırı düzenlendi. Çok sayıda ölü ve yaralının olduğu belirtildi. Konuyla ilgili A Haber canlı yayınına bağlanarak konuşan Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar önemli açıklamalarda bulundu. Ağar: "Dünyayı yöneten liderler başta ABD olmak üzere ortaya koymuş oldukları yanlış siyaset ve stratejilerin bir türevi olduğunu vurgulamak gerekiyor. Bu coğrafyaya yapılan müdahaleler, işgaller, istilalar, ablukalar, ambargolar ve bunun türevi olarak ortaya çıkan yükselen radikalizm bir diğer tarafıyla da islamobofiyi tetikledi ve islamofobiden beslenen hristiyan dünyasındaki aşırılıklar aktif hale geçti" ifadelerini kullandı.

Dilek Öztürk

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER