Eğitim-Bir-Sen “Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi”nin 3.sünü Düzenliyor!

Genç Memur-Sen’in Eğiitm-Bir-Sen şemsiyesi altında düzenlediği “Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi” açılış töreni Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın katılımlarıyla, İlkadım Sakarya İlkokulu’nda yapıldı.

EĞİTİM 14.11.2019, 14:06 14.11.2019, 14:40
Eğitim-Bir-Sen “Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi”nin 3.sünü Düzenliyor!

Program  Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı ve Memursen İl Temsilcisi Hamdi YILDIZ’ın açılış konuşmasıyla başladı. Başkan YILDIZ, Bu projeyi “Fikre yönelen ve geleceğe yürüyen nesil” sloganıyla başlattıklarını ifade eden Yıldız konuşmasının devamında: “Bu proje öğrencilerimizin, okuma, anlama, tahlil ve sonunda anladığını kompozisyon şeklinde yazarak ödüllendirmenin gerçekleştiği bir final programıyla Mayıs ayında gerçekleştireceğiz.”dedi.
Seçilen eserlerle ilgili bilgiler veren Başkan Yıldız, “Bu yıl dört önemli eseri öğrencilerimizle buluşturuyoruz. Bunlardan 1.si Abdulfettah Ebu Gudde’nin Zamanın Kıymeti eseri. Sahip olduğumuz en büyük kıymet olan zamanın değerini anlatan ve İslam alimlerinin  örnek hayatlarını içeren bu kitap gençlerimize örnek olacaktır. 2. Eserimiz ise Cengiz Aytmatov’un günümüzün mankurtlaşan toplum ve insanların sıkıntılarını anlattığı bir roman olan “Gün Olur Asra Bedel”, Zarif yazarımız Cahit Zarifoğlu’nun  günlüklerini içeren Yaşamak isimli eser de öğrencilerimizle buluşturduğumuz diğer bir önemli eser, Son eserimiz ise Halime Toros ‘un Asyanın Kandilleri. 13 tane İslam aliminin hayatını ve yaşamış olduğu coğrafyayı anlattığı önemli bir eser.” diye konuştu

İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun Esen yaptığı konuşmasında, “Artık gelenekselleşen bir programdayız, Bu yıl 3.sünü düzenlediğimiz bu program. Milli Eğitim Bakanlığımızın  Memur-Sen Konfederasyonu arasında  yapılan protokol gereği ilimizde de bu programı hep beraber icra ediyoruz. Okumak dediğimiz şey, öğrenmenin ilk basamağını oluşturuyor. ” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN konuşmasına: “ İnsanın en büyük öğrenmesi kendine dönük öğrenmesidir. Yani kendisine doğru yaptığı bir yolculuktur. Tüm öğrenmelerimizin kıymetli ve anlamlı olabilmesi aslında insanın kendisini öğrenmesiyle başlar ve devam eder. Dolayısıyla kendimize doğru yaptığımız yolculuğun başat faaliyeti kitap okumaktır. Ancak okuyarak dünyayı anlamlı kılabiliriz, insanlığa kandil olabiliriz. Bu anlamda seçilen kitapların da anlamlı olduğunu düşünüyorum. Bu proje sadece okuma değil aynı zamanda yazma faaliyetidir.  Ben bu projeyi hayatımıza armağan eden Memur-Sen konfederasyonuna teşekkür ediyorum.” diye devam etti.

Samsun Valimiz Sayın Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, "Bu güzel programda aranızda olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu tür programları çok seviyoruz. Memur-Sen  Başkanı Hamdi yıldız ve yönetimine bu programı hazırlanalarından dolayı teşekkür ediyorum. 3 yıldır bu projeyi başarıyla yürütüyorlar.Geçen yıl da programın açılışına ve kapanışına katılmış idik. ” diye konuştu.
Salondaki gençlere seslenen Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Bu çağlar sizin en önemli dönemleriniz . Ne yapacaksanız şimdi yapmanız lazım. Sizden aileleriniz çevreniz her ne kadar akademik başarı beklese de, kitap okumakla elde edeceğiniz kazanımların yerini dolduramaz. Akademik derslere çalışmakla birlikte kitap okumaya da zaman ayırmalısınız. Bu yönüyle bu programlar güzel bir fırsattır. Kitaplarda bulduğunuzu filimlerde bulamazsınız. Kitap okuduğunuz zaman hayatınızı anlamlandıracaksınız, kendinizi, ülkenizi ve geleceğinizi  tanıyacaksınız. Kitap size hakiki manada kişilik, özgüven , ayakta durma ve çevreyi  ve ülkesini tanıma anlamında büyük fırsat verecektir.”dedi.

Bu projenin örnek bir çalışma olduğunu ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, ”Bu projeyi yürüten arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum. Katılan sizlere teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bu kitapları en iyi şekilde okuyacaksınız ve güzel dersler çıkaracaksınız. Bu kitaplar sizin için bir komisyon tarafından seçildi. Seçilen kitapların çok isabetli olduğunu düşünüyorum. Mayıs ayında yapılacak final programında hep beraber değerlendireceğiz. Projemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.
Konuşmaların ardından Valimiz Sayın Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri Memur Sen Konfederasyonu´ nun organize ettiği projeye katılan öğrencilere kitaplarını verdi. Programa ayrıca, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları / Şube Müdürleri, İlkadım Belediye Başkanı Necattin DEMİRTAŞ, İlçe Milli Eğitim Müdürleri , sendika temsilcileri,  öğretmenler ve öğrenciler katıldı.v

Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 14 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı