Yazmak Gençlerde Zekâyı Geliştiriyor

Uzmanlar, Erken yaştan itibaren yazma becerisi kazandırılan çocuklar, büyüdüklerinde analitik ve eleştirel düşünmeyi başaran, planlı ve öngörülü yetişkinler olduğunu belirtti.

EĞİTİM 24.06.2020, 18:34
12
Yazmak Gençlerde Zekâyı Geliştiriyor

Yazı yazmak zekâ gelişimine ve bilişsel yeteneklere olan katkısı ihmal edildiğini belirten Uzmanlar, ailelerin ve öğretmenlerin desteğiyle küçük yaşlardan başlayarak önce resimli, sonra yazılı günlük tutma gibi basit eylemlerin bile çocukların bilişsel becerilerini dikkat çekecek ölçüde arttırdığına işaret ediyor. Erken yaştan itibaren yazma becerisi kazandırılan çocuklar, büyüdüklerinde analitik ve eleştirel düşünmeyi başaran, planlı ve öngörülü yetişkinler oluyor.

Yazmak bilişsel beceriler edindirmenin yanı sıra kişilerin duygularını ve düşüncelerini ifade etmesini sağlayarak bir terapi yerine geçiyor.

Harvard GlobalWE Makale Yarışmasında Hisar Okulları lise öğrencisinin kaleme aldığı yazı kazanan makaleler arasına girdi. 2015 yılından bu yana düzenlenen yarışmanın bu yılki konusu, "Bugün ülkenizdeki kadınların karşılaştığı en büyük zorluk nedir?" olarak belirlendi. 

Hisar Okulları Lise Müdürü Gülçin Cırık Doğramacı: “2019/2020 öğretim yılında okulumuzda bir Yazma Becerileri Merkezi kurduk. Merkez Türkiye’deki ilk ve orta dereceli bir okulda hizmet veren ilk Yazma Becerileri Merkezi. Öğrenmeyi öğreten yaklaşımı benimsemiş bir okul olarak burada ilkokul seviyesinden başlayarak tüm öğrencilerimiz için yaratıcı yazma etkinlikleri düzenliyoruz. Yazmak küçük yaş gruplarında ince motor hareketlerini ve hayal gücünü geliştiriyor. İlerleyen yaşlarda yazmak gençlerin düşüncelerini ve duygularını belli bir sistem içinde ifade etmelerini sağlayan kıymetli bir araç haline geliyor. Bu şekilde kazandıkları özellikler onları yetişkinliklerinde daha kolay diyalog kuran, istediklerini ifade etmesini bilen kişiler yapıyor.İçinden geçtiğimiz bu özel ve zorlayıcı dönemde yazmak her yaş grubu için gerçek bir beyin sporu olduğu kadar bir rahatlama aracı. Okulumuzun rehberlik uzmanları, gençlerin salgın döneminde yaşadıkları travmayı yazarak, çok daha kolayca aşacağını söylüyor. Biz her yaştan öğrenciyi onları bekleyen yaz döneminde bir günlük tutmaları için teşvik ediyoruz.” dedi.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 03 Aralık 2020
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45