Hangi Meslekler Zirvede

Türkiye'de üniversite mezunlarının istihdamındaki en büyük oran %79 ile mühendislere ait olduğu belirlendi. Mühendisleri, Veterinerler ve sağlık hizmetlerinden mezun olanlar takip etti.

Hangi Meslekler Zirvede

Türkiye'de üniversite mezunlarının çalışma yaşamına katılmasındaki en büyük oran %79 ile mühendislere ait... Tüik'in (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Türkiye'de geçtiğimiz yıl içinde istihdam edilenlerin sayısı, geçtiğimiz yıla göre 984 bin kişi artarak 28 milyon 188 bin kişi olduğu belirlendi. İlkokul mezunu olarak istihdam edilenlerin sayısı 8 milyon 647 bin, ilköğretim ve ortaokul mezunu sayısı ise 5 milyon 411 bin, meslek liselerinden mezun olanların saıyısı 2 milyon 970 bin , genel liseden mezun olanların sayısı ie 2 milyon 777 bin olarak belirlenmiştir.

Okuma yazma bilmeyenlerin istahdam edilme sayısı 1 milyondan fazla iken, okuma yazma bildiği halde herhangi bir okuldan mezun olmayanların iş gücüne katılım sayısı 950 bin civarındadır.

İstihdam Edilmede Mühendisler Zirvede

Üniversite mezunu yada yüksekokul mezunları arasında 10 mühendisten 8'inin Türkiye'de iş sahibi olduğu belirlenmiştir. İstihdam oranlarında mühendislik ve mühendislik işleri yüzde 79 ile zirvede yer alırken, ardından yüzde 78 ile veterinerlik ve yüzde 75,9 ile sağlık hizmetlerinden mezunlar takip etti.

İstihdam oranların diğer sıralamaları ise yüzde 74 ile güvenlik, yüzde 72 ile hukuk, yüzde 70 ile inşaat ve mimarlık, yüzde 70 ile fizik bilimler olarak belirlendi. İstihdamın en düşük olduğu alanlar ise yüzde 53 ile sosyal hizmetler, yüzde

İstihdam oranları güvenlik hizmetlerinde yüzde 74,1, hukuk alanında 72,4, mimarlık ve inşaat sektöründe yüzde 70,7, fiziki bilimlerde yüzde 70,2 olarak kayıtlara geçti. Söz konusu oranın en düşük olduğu alanlarda sosyal hizmetler yüzde 53, gazetecilik ve enformasyon yüzde 54 olarak kayıtlara geçmiştir.

elif taşan

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 00:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER