Kısa Çalışma Ödeneği Dönemi

Yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgını dünyayı kasıp kavururken, Türkiye’deki firmalar kısa çalışma ödeneğine başvuru yapmaya başladı.

EKONOMİ 05.04.2020, 21:23 06.04.2020, 19:41
Kısa Çalışma Ödeneği Dönemi

Yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgını dünyayı kasıp kavururken, Türkiye’deki firmalar kısa çalışma ödeneğine başvuru yapmaya başladı.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Kısa Çalışma Ödeneği, genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin en az 3’te 1 oranında azaltılması ve faaliyetlerinin tamamen yada en az 4 hafta süreyle durdurulması halindeki 90 günü aşmamak kaydıyla sigortalılara çalışamadıkları süre içerisinde gelir sağlayan bir uygulamadır.

Kısa Çalışma Ödeneğine Kimler başvurabilir?

4447 sayılı kanunun Ek ikinci maddesine göre düzenleme yapılan Kısa Çalışma Ödeneği hakkında yönetmelik çerçevesinde geçici olarak faaliyetlerine ara veren firmalar çalışanlarının yararlanabilmesi için 3 ayık süre için kısa çalıma ödeneğine başvuru yapmaktadır.

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmek için;

1-)İş verenin kısa çalışma ödeneği talebi iş müfettişleri tarafından incelenip uygun bulunursa,

2-)Kısa çalışmadan yararlanacak işçilerin kısa çalışmanın başladığı tarihte son 3 yılda 450 gün prim ödemiş olması ve son 60 gün hizmet akdinin olması şartları aranmaktadır.

Ayrıca, prim ödeme şartını sağlamadığından ötürü kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayanlar, daha önce çeşitli nedenlerle kesilmiş son işsizlik ödeneği kalan süresi varsa kısa çalışma ödeneği süresini geçmemek kaydıyla kısa çalışma ödeneği olarak hak sahiplerine ödenir

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı