En Güzel 7 Yaş Etkinlikler

Çocukların çok sevdiği 7 yaş etkinlik önerilerini hemen inceleyin.

ETKİNLİK 05.06.2020, 18:22
En Güzel 7 Yaş Etkinlikler

0-5 yaş arası ev hayatlarımızın bir parçası haline gelen oyun, 7 yaş etkinlik döneminde formunu değiştirerek ve gelişerek hayatımızda yer almaya devam etmektedir. Ailelerin ayrı ayrı anne baba olarak da etkinlikler, aktiviteler hakkında bilgi ve beceri sahibi olması, 7 yaş çocuğunun bilişsel gelişimi için önemlidir. Okul dönemi artık başlamış, çocuk daha sosyal ve daha aktif bir döneme geçiş yapmıştır. Kavrama düzeyi geliştiği için oyunların kapsamları da farklı şekillere dönüştürülebilmektedir.

Çocuğun hiç kimseden ve hiçbir durumdan öğrenemeyeceği konu ve kavramları oyun çerçevesinde öğrendiği gerçeği oyunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamaktadır.

Bilişsel gelişim kuramcısı Piaget’e göre “Oyun, bir uyum sürecidir.”

Montaigne’e göre “Çocukların gerçek uğraşları oyunun ta kendisidir.”

Tüm bunları bir araya getirerek okul öncesi dönemi geride bırakan yedi yaş çocuğu için eğitimde oyunun yerine ve ebeveynler tarafından yapılması gerekenlere göz atalım.

7 Yaş Etkinlik Önerileri ve Eğitimde Oyunun Yeri

7 yaş çocuğunun eğitim hayatı başlamış ve kendi gelişim sürecinde artık farklı bir evreye adım atmıştır. Çocuk oyun ihtiyacını yalnızca evde ebeveynleriyle ya da kardeşiyle değil artık bir diğer kanal olan okulda arkadaşlarıyla da birlikte giderebilmektedir. Bu noktada ebeveynler, okuldaki etkinlik ve destekleyici oyunlar sunarak, evde etkinlik yelpazesini genişletmelidir.

Destekleyici bağlamda evde yapılabilecek 7 yaş etkinliklerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Matematik Etkinliği

Okulda rakamlarla tanışmış olan çocuğunuz artık basit sayma işlemlerini oyun formuna dönüştürerek evde de gerçekleştirebilir. Rakamları sevmesi ve onları anlaması için evde sayma etkinlikleri yapabilirsiniz. Adımları saymak, kelimeleri saymak, eşyaları saymak şeklinde bu oyun çeşitlendirilebilir.

Görsel Dikkat Etkinliği

Bilişsel gelişim düzeyi değişkenlik gösteren ve gelişmiş olan 7 yaş çocuğunun, görsel dikkatini geliştirmek amacıyla yerleri değiştirilmiş puzzle oyunları oynayabilirsiniz.

Ayrıc, çocukların görsel dikkat, görsel zeka, mantık ve hafıza becerilerinin gelişimine destek olan eğitsel zeka uygulaması MentalUP’ı mutlaka duymuşsunuzdur. Bu listede olmazsa olmazlardan biri de bu. Üstelik ücretsiz de deneyebiliyorsunuz.

MentalUP’ı hemen ücretsiz dene

Müzik Etkinliği

7 yaş çocuğunun okumayı sevmesi ve kelimelerle haşır neşir olması için kendi kelimelerini yaratabilmesi bunu eğlenceli bir şekilde yapabilmesi gerekmektedir. Günlük kelimeleri şarkıya dönüştürerek çocuğunuzun kelime dağarcığını geliştirebilirsiniz.

Evde Müze Yapımı Etkinliği

7 yaş dönemi çocuklar üretmiş oldukları resimleri, hamur işlerini, yaptıkları el işlerini saklamayı ve sergilemeyi severler. Bu onların nihai başarısıdır ve yaptıkları ürünlerden mutluluk duyarlar. Evde bir müze köşesi oluşturarak üretimlerini orada sergilemesine, sergilerken ürünlerini tanımlamasına ve anlatmasına imkân sağlarsanız, çocuğunuz daha fazlasını üretmek ve öğrenmek için çok daha fazla çaba gösterecektir.

Bu dönemde çocuklar perspektiflerini değiştirirler. Hayal kurmayı çok seven 7 yaş çocuğu sanatsal etkinliklere de çok yatkın bir eğilim gösterecektir. Çizmesi, boyaması, yazması noktasında ebeveyn olarak çocuğunuzu desteklemeyi ihmal etmeyin. Pratik kazanması ve eğitim hayatını başarılı bir şekilde devam ettirmesi için evde oluşturacağınız etkinlikler düşündüğünüzden çok daha büyük etki ve faydaya sahip olacaktır.

Neden Oyun Oynamalıyız?

Çocuğunuzun öğrenme sürecinde, oyunun boş vakit değerlendirmesi değil aslında bir öğrenme materyali olduğunu anne baba olarak biliyorsunuz. Bu öğrenme materyali, sürekli kullanıldığında yani evde çocuğunuzla sürekli etkinlik yaptığınızda ve oyun oynadığınızda çocuğunuzun dil gelişimine katkı sağlarsınız. Onun kelime hazinesini genişletir, durumları daha çabuk kavrayıp analiz yeteneğini geliştirmesini sağlarsınız. Oyun oynayarak çocuğunuzun zihinsel gelişimine katkıda bulunursunuz. Bilgi şemaları arasında bağlantı kurarak çocuğunuz artık çıkarım yapmayı öğrenecektir.

Bu özelliklerin yanı sıra oyun oynamak çocuğunuzun duygusal ve sosyal gelişimine katkı sağlar. Fiziksel ve motor gelişimini destekler. 7 yaş çocuğunun etkinliklerinin daimi ve düzenli olması onun gelecek yaşantısında başarıyı yakalaması için ebeveyn olarak ona verebileceğiniz en büyük hediyedir.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı