SİMDER’den 50 Milyon TL Sermayeli Şirket

Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği (SİMDER) yapı sektörünü ortak girişim ruhunda birleştirdi.

ETKİNLİK 28.11.2022, 00:31 28.11.2022, 00:47
SİMDER’den 50 Milyon TL Sermayeli Şirket

Karadeniz’in en büyük sivil toplum kuruluşu bugün düzenlenen toplantıda şirketleşme kararı aldı. SİMDER, 50 milyon TL sermayeli yatırım şirketiyle sektöre ‘lokomotif’ olacak.

Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği Karadeniz’de yapı sektörüne damga vurmak üzere gün sayıyor. Yapı sektörüne omuz veren tüm paydaşları bir araya getirmeyi amaç edinen dernek, sektörün her alanında nitelikli 150 üyesiyle faaliyet gösteriyor.

"Birlikten kuvvet doğar" ilkesini benimseyen SİMDER 1 Aralık 2021’de hayat buldu. Henüz 1 yaşına ulaşmadan yaklaşık 10 bin insanı istihdam eden ve 750 milyon Dolar sermayeye hükmeden iş insanlarının toplandığı bir çatı platform haline geldi. Bu süreçte sektör nezdinde önemli işlere imza atan SİMDER, yeni bir hamleyi de son noktaya getirdi.

Karadeniz’in en büyük sivil toplum kuruluşu yapı sektörüne damga vuracak bir karar aldı. Bölgeyi inşa eden iş insanları, bir süredir devam eden istişareler sonucu 50 milyon TL sermayeli bir yatırım şirketi kurmak üzere harekete geçti.

Bugün şirket kurulumu için geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleştiren dernek üyeleri, SİMDER Yatırım A.Ş. kurucu üyelerini teşekkül etti. Toplantıda 9 kişilik şirket yönetim kurulu listesi de yapılan seçim sonucu belirlendi. Ortak girişim ruhuyla hayata geçecek şirketin kuruluş işlemlerine kısa sürede başlanacağı duyuruldu.

Toplantıda, kurulacak şirketin kuruluş amacı ve kuruluş sürecinin hangi aşamalardan geçeceği konusunda SİMDER Başkan Yardımcısı Eski Atakum Belediye Başkanı Adem Bektaş üyelere bilgiler verdi. SİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Güney ise kurulacak şirketin neler yapacağı, hangi işlerle iştigal edeceği konusunda açıklamalarda bulundu.

Başkan Yunus Güney, “Derneğimizin üyesi olmak şartıyla bir ticari işletmeyi Allah izin verirse çok yakında faaliyete geçireceğiz. Bu sondan bir önceki belki iki önceki toplantıdır. Nihayetine ermek üzereyiz. İnşallah hayırlara vesile olur. Derneğimizde ticari şirkete üye olmak isteyen herkesin derneğimize üye olma şartı var. İnşallah bizim kuracağımız ticari şirketin diğerlerinden bir farkı olacak. Biz hem Samsun’da bir ilki temsil etmiş olacağız. Hem de yapacağımız bu ticari işletme, mevcut kurucuların yüzde yüzünün fikir sahibi olduğu, bilgi sahibi olduğu bir işletme olacak. Yani ortaya koyduğumuz sermaye bilmediğimiz bir alanda bilmediğimiz bir sektörde yatırıma dönüşmeyecek. Bireysel enerjilerimizi ortaya koyarak güçlü bir sinerji ile güçlü bir yapı şirketiyle yola çıkacağız inşallah. Şirketin adı SİMDER Yatırım A.Ş. olacak. Sadece yapı sektöründe kalmayacak. Yapı sektöründen diğer dallara da yönelecek yatırım yapacak bir şirket olacak” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı