TÜRKİYE'NİN KADIN GERÇEĞİ SAHNEDE

ETKİNLİK 08.08.2015, 08:32 08.08.2015, 08:32
536
TÜRKİYE'NİN KADIN GERÇEĞİ SAHNEDE

Haklı Kadın Platformu, kadınların hayatın her alanında eşit haklara sahip olması amacıyla, kadın milletvekilleri ve adaylarının yanı sıra sivil toplum örgütleri, iş dünyası temsilcileri ve konuyla ilgili kanaat önderlerini bugün sabah İstanbul Kongre Merkezi’nde ‘Kadınlar İçin Tek Ses’ organizasyonunda bir araya getirdi.
Haklı Kadın Platformu Kurucu Üyesi, Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’nın ev sahipliğinde, İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Oditoryum Salonu’nda düzenlenen buluşmada, partilerin kadın milletvekilleri ve milletvekili adayları, kadın erkek eşitsizliğini ve Türkiye’de kadına karşı her türlü ayırımcılığı kadın dayanışmasıyla yok etmek için çözüm yolları arandı.

TÜRKİYE’NİN KADIN GERÇEĞİ SAHNEDE


Üç panel halinde düzenlenen buluşmada ünlü oyuncular Nilgün Belgün, Bennu Yıldırımlar, Seda Türkmen, Deniz Özerman, Ecem Üstündağ performanslarında Hürriyet gazetesinin kampanyası olan “Aile İçi Şiddete Son Acil Yardım Hattı verilerinden derlenen gerçek yaşam öykülerini sundular. Daha sonra gazeteci-televizyon sunucusu İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünde yapılan üç panelde, CHP, MHP,HDP’li milletvekili ve milletvekili adayları kadın sorunu ve çözüm yollarını anlattılar. CHP’den Aylin Nazlıaka, Selin Sayek Böke ve Selina Doğan, MHP’den Ruhsar Demirel, Aybüke Topçubaşı Ekici ve Senem Kılıç, HDP’den Selma Irmak, Filiz Kerestecioğlu ve Hüda Kaya izleyicilerin “#BenimSesimSensin” hashtag’i ile sosyal medyada paylaştıkları sorularını da cevaplandırdı.
MİLLETVEKİLLERİ NELER SÖYLEDİ

MHP’Lİ RUHSAR DEMİREL:Sevdiklerinin sesiyle gelir felaket, derler. Kadın hikâyeleri de böyledir biraz. Kadına önce yaşama hakkı verilmesi gerekir. Kadınların siyaseti meclisle kısıtlı tutmamaları gerektiği en önemli tespitim. Günümüzde erkek iş hayatındaki ya da evdeki kadının karar verici konumunda olmasını istemiyor. Ama kızının karar verici olmasını istiyor.

HDP’Lİ SELMA IRMAK:


 

Partiler üstü bir çağrı olduğu için Haklı Kadın Platformu bu organizasyonunu değerli kılıyor. Bugün Kürt kadın dövülüyor, Türk kadın öldürülüyor, Laz, Çerkez, Ermeni kadın istihdam sorunu yaşıyor. Bu sorunların hepsi kadın kimliğinden kaynaklı sorunlardır. Bu nedenle biz önce kadınız. Kadının her alanda karar verici olması gerekiyor. Evde de siyasette de erkekler karar verici konumundadır. Bunun için somut bir öneri getirmek gerekirse iş yerlerinde yüzde 50 kadın kotası getirilmesini öneriyoruz.

CHP’Lİ AYLİN NAZLIAKA:


 

Kadın milletvekillerinin yaşamın her alanında kadın haklarını savunması için partilerin birlikte hareket etmesi gerekiyor. Eğitim ve iş hayatının yanı sıra girişimci kadınlara da destek verilmesi gerekiyor. Bir araştırmaya göre evlendikten sonra kadınların evdeki iş yükü yüzde 49 artıyor, erkeklerin ise iş yükü yüzde 38 azalıyor. Bunu bu salondaki herkesin de onaylayacağını düşünüyo

HAKLI KADIN PLATFORMU


Ocak 2011’de Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’nın çağrısıyla bir araya gelen Haklı Kadın Platformu’nda Türk Kadınlar Birliği, KAGİDER, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Kadın Adayları Destekleme Derneği, Marmara Grubu Vakfı, Uçan Süpürge’nin de aralarında bulunduğu 40’a yakın güçlü sivil toplum kuruluşu, iş kadınları, akademisyenler, sendikacılar, gazeteci yazarlar bulunuyor. Haklı Kadın Platformu:
• Kadınların parlamentoda erkeklerle eşit şekilde temsil edilmesini,
• Kadınların şiddetin her türlüsünden korunmasını,
• Toplumsal cinsiyet eşitliği için gereken adımların ivedilikle atılmasını
• Kadınların istihdamda hak ettikleri yeri bir an önce almasını ve kadınları ayrımcılıktan koruyacak yasaların hayata geçirilmesini sağlamak için çalışmalar yapıyor.
Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45
Günün Karikatürü Tümü