29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Neden Kutlanıyor?

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 94. yıl dönümü. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlanıyor. Peki, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedir?

GÜNCEL 28.10.2019, 10:10 29.10.2019, 16:59
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Neden Kutlanıyor?

Cumhuriyet Bayramının 96, Gününü kutluyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ne demektir? 29 Ekim'i bu kadar önemli yapan nedir? Kısaca 29 Ekim Bayram'ı Nedir?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ”Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir” veya ”Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir” açıklamalarıyla aslında bize ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmen kurulduğu tarih olarak bilinmektedir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, diğer bayramlar gibi bu bayramı da gelecek nesillere miras olarak bırakmıştır.

Cumhuriyet Bayramı, TBMM'nin 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet yönetimini ilan etmesidir. Bu yüzden, 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır. 29 Ekim'de her yer bayraklarla süslenir, stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenerek kutlamalar yapılır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının önemine binaen, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in Onuncu Yıl Kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutkunda, bu günü en büyük bayram olarak ifade etmiştir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Neden Kutlanıyor?

29 Ekim günü Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne vermiştir. Ve Meclis önergeyi kabul etmiştir. Bu tarinten itibaren, Türkiye Devletinin yeni yönetimi biçimi Cumhuriyet olmuştur. Yani,“Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olmuştur. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanıdır.

Cumhuriyet Devletinde egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus, kendini yönetme yetkisini, kendilerine temsil eden milletvekilleri aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde, yurttaşın seçme ve seçilme hakkı bulunmaktadır.

KADINDANALHABER'i olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı kutlarız.

Yorumlar (0)
8
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 21 Nisan 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı