4 Yapraklı Yonca Ne Demek? (Anlamı Nedir)

Her milletin bir kültürü bulunmaktadır. her kültürün içinde barındırdığı batıl olan inançları da vardır. yüzlerce binlerce yıl öncesinden bu güne kadar ulaşan inanışlardan birisi de "4 yapraklı yonca" dır. Peki bu "4 yapraklı yonca" nedir?

GÜNCEL 08.11.2019, 13:25 08.11.2019, 15:04
4 Yapraklı Yonca Ne Demek? (Anlamı Nedir)

4 yapraklı yonca ne demek? İslam’da, 4 yapraklı yoncanın hikâyesi varmı? Son zamanlarda 4 yapraklı yonca internet sitelerinde revaçta. Sosyal paylaşım sitelerinde de paylaşılan dört yapraklı yonca nedir? 4 yapraklı yonca ile ilgili yaptığımız kısa bir araştırmayı okuyucularımızla paylaşıyoruz.

4 Yapraklı Yonca Ne Demek?

Yonca baklagiller familyasından olan bir ot! Yeşil ve kuru olarak değerlendirilebilen ender bitkilerden biri. Dünyanın her yerinde 3300 yıldır yetiştiği belirtilir. Yoncanın altmış türü mevcut olduğu söylenmektedir. Yonca eskiden beri bir çok yerde kullanılmaktadır. Yem olarak kullanıldığı gibi şifa olarakda değerlendirilir. Yonca, Birçok ilacın hammadesidir. Birçok ülkede salatalarda da yerini almaktadır.

Yonca Her Kültüre Göre Farklı...

Dört yapraklı yoncanın bütün kültürlerde bir hikayesi vardır. İyi şansın sembolü olarak kabul edilen 4 yapraklı yonca iddialara göre genel olarak Hıristiyanlık inanışında Havva’nın cennet bahçesinde elinde dört yapraklı yonca ile dolaştığı inancı hâkimdir. Yonca, çok daha eski kültürlerin batıl inançlarında bulunmaktadır. İrlanda efsanelerinden ve Sezar zamanından kalma yazılardan bu inanışın kökeninin İngiltere’ye, Galler’de yaşayan Keltler’e kadar uzandığı görülmektedir. Yine bir başka iddia, Aziz Patrick tarafından İrlanda'ya Hristiyanlık'ı tanıtmak için getirildi ve kullanıldı. Günümüzde de Hristiyan dünyasında kutlanan Aziz Patrick Günü'nde bol bol dört yapraklı yonca teması görmek mümkündür. Özetlersek yonca bütün kültürlere göre farklı değerlendiriliyor aslında. Şans getiriyor, eğlendiriyor, şifa dağıtıyor, doyuruyor ve diğer yandanda aşkı ve şansı davet ediyor.Bütün bu saydıklarımıza bakarak mucize bir bitkidir diyoruz. Siz siz olun yoca'dan vaz geçmeyin. :)

4 Yapraklı Yoncanın Anlamı Nedir?

Dört yapraklı yoncanın kişiye çevresindeki bozuk ahlaklı ruhları, şeytanı ve cinleri görme yeteneği verdiğine, yoncanın sihirli gücü sayesinde şeytanın kovulabildiğine inanıyorlardı.

Bahçelerde milyonlarcası yetişirken, İnsanlar hala kırlarda uğur getireceğine inandıkları dört yapraklı yoncayı heyecanla aramaya devam ediyor

Bu batıl inanca göre, Yoncanın dört anlamı bulunuyor. Birinci yaprak ümidi, ikincisi imanı, üçüncüsü aşkı, dördüncü yaprak ise şansı simgeliyor. Tabiatta nadir bulunan ise bu dördüncü yapraktır.

Ünlülerde 4 Yoncaya karşı Duyarlı

Hollywood'un ünlü ismi Sarah Jessica Parker ve Sex and the City 2 filminde de kullandı.

Desperate Housewives dizisinin güzel oyuncusu Courteney Cox'ta 4 yapraklı yonca kolyesi ile göz doldurdu.

Model Heidi Klum da dört yapraklı yonca kolye tercih eden ünlü isimdir.

Türkiye’de de sevilen dizilerde rol almış Kelly Rutherford‘un tercihi de 4 yapraklı yonca küpe idi.

Ünlü Şarkıcı Mariah Carey farklı bir tasarımla göz ön plana çıkıyor.

Türk Sineması'nın "Dört Yapraklı Yonca"sı Olarak bilinen ünlü sanatçılar Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın olarak takdim edilir.

İslam'da 4 Yapraklı yonca Var mı?

İslam'da yukarıda ifade olunduğu gibi bir inanç bulunmamaktadır. Bütün bunlar islam dışında gelişen hususlardır. Milletlerin öteden beri bu güne kadar taşıdığı kültürdür. batıl inançtır. Aslında Türk kültüründe de 4 yonca inanışı mevcut değildir. Hristiyan kültürü, adetidir.

Kur'ân-ı Kerîm'de Abese Sûresi'nin 31. Ayetinde “İnsan için üzüm, hayvanlar için yonca ve her çeşit yeşil ot yaratmış Yüce Rabbimiz.”d diye buyuruluyor. (alıntıdır)

Üstad Necip Fazıl Kısakürek bile yoncaya bir anlam yüklemiştir:

"Dua, dua, eller karıncalanmış;
Yıldızlar avuçta, gök parçalanmış.
Gözyaşı bir tarla, hep yoncalanmış..."

Ama kesin olarak şunu biliyoruz ki, yonca güzel bir nimettir. Yem olarak kullanılan, şifa olarak değerlendirilen yonca aynı zamanda tabiatı da süsleyen güzel bir bitki. Hiç şifası olmasaydı yüce Allah'ım yaratır mıydı hiç.

KAYNAK: Kadındanalhaberi

Yorumlar (6)
saniye yıldız 4 yıl önce
hadi be citten mi gız ben yonca eğitim kurumlarından yazıyorum meslek ve hemşirelik derslerini anlatıyorum kırıkkale ahılı
ayse ramil 3 yıl önce
men 4 yapragli yoncaya inaniram. bizim bagdada var ama,4 yapraglisini tapa bilmirem.
n/a 4 yıl önce
Islamda havva'nin yeri neredeyse hikayesi ve inancida oradadir.
ELFİDA YILDIZ 1 yıl önce
BEN BITANE KÖKLU BULDUM SIMDI SAKSIMDA HER DALINDA VAR 4 YAPRAKLI DILEKLERIM OLUYOR INANIN COK ÖZEL BITKI .
Gulhan 2 yıl önce
Ben bulmis
emre eren 3 yıl önce
????❤????
23
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 19 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı