Adalet Bakanı'ndan Önemli Açıklamalar! Af Varmı?

Af tartışmaları bitmek bilmiyor. Uzun süredir tartışılan ve gündemde olan af konusuyla ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yeni açıklamalarda bulundu. Peki af var mı? Adalet Bakanı Gül Af ile ilgili konuştuğu programda neler söyledi?

GÜNCEL 06.01.2019, 12:37 06.01.2019, 13:12
172
Adalet Bakanı'ndan Önemli Açıklamalar! Af Varmı?

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Af konusuyla ilgili herhangibi çalışmalarının olmadığını ancak daha önceden de yaptıkları açıklamalarda olduğu gibi : İnfaz  sistemi üzerinde bir çalışma yapıldığını söyledi. 

"Yargıya güveni arttırmaya yönelik bir dönem"

Kanal 7'de Kanal 7 Ankara temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında çok önemli yaptığı açıklamalarda, Yargı ve adalet mekanizmasının yüzyıllardır reforma ihtiyaç duyduğunu, Türkiye'de de belli dönemlerde belli güçler yargıyı aparat olarak kullanmak istediklerini ifade eden Bakan Gül; "Yargı bir kesmin aparat olarak kullanacağı bir alan değil. Yargı ideolojik olarak kullanıldı. Darbeler oldu. Darbeleri meşru sayan yargı oldu. Son zamanlarda da FETÖ'nün tahribatına şahit olduk. Devleti ele geçirmek için neler yapıldığını gördük. 17 - 25 Aralık darbesi sonrası FETÖ'cüler tasfiye edildi. Şu anda yargı Türk milleti adına karar veriyor. Yargıya güveni arttırmaya yönelik bir dönem var. FETÖ'cüler tam olarak bitti diyemeyiz. " ifadelerini kullandı.

YARGI KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİL

FETÖ'cülerin sadece kendi adamlarını işe aldığını, bunuda soruları çalarak yaptıklarını, AK Parti kimse arasında bu konuda ayrımcılık yapmadığını söyleyen Gül  "Yargı kimsenin tekelinde olacak bir şey değil. Yargı tuzdur ve bu tuzu herkes kullanır. Bu konuda en hassas kişi sayın Cumhurbaşkanımızdır. Bazı eksikler var. Bu görev de bize ait. Yazılı sınavda puan çıtasını 70 puana çekmeyi planlıyoruz. Sözlü sınavda 1. Sınıf hakimlerimiz mülakat yapıyor." dedi.

YARGIDA REFORMUN AMACI

Yargıdan 11 milyon dosya bulunduğuna anımsatan Bakan Gül, "Bunlar hakim ve savcılarımızın önünde. Misal bir dava açılıyor. 150 gün veriliyor. Artık vatandaş davasının ne kadar süreceği bilgisi tebliğ ediliyor." şeklinde konuşarak şöyle devam etti: "Yargı şu anda hala en çok güvenilir kurumlar arasında. Yargıda reformun amacı: Güven veren adalet. İddia edildiği gibi yargı güvenilmez sözü tamamen muhalefetin sadece muhalefet olsun diye söylediği sözler. Tutukluluk sürelerinin kısaltılması yönünde ciddi çalışmalar yapıyoruz. "

Türkiye 4-5 yıldır hararetli bir dönem yaşadığına dikkat çen Gül, "Türkiye dış borcunu sıfırlamış, enflasyonu tek hanelere indirdikten sonra bu birilerini rahatsız etti. 2013 Mayıs'ından 15 Temmuz'a kadar bir çok olay yaşadık. Türkiye'nin etrafında yaşanan olaylar ortada. OHAL dönemi de sona erdi." dedi.

32 BİN KİŞİ FETÖ İFTİRASINA UĞRADI

FETÖ'yle mücadele anlamında hem güvenlik hem yargı mensupları zorluk yaşadığını, bu örgütün kripto bir örgüt olduğuna dikkat çeken Gül açıklamasını şöyle devam ettirdi: 

"Bu süreçte gerçek FETÖ'cüler yargı önüne çıkarıldı. Elinde pazar poşetiyle teyze gözaltına alınıp, elinde silahıyla gerçek FETÖ'cüyü aklarsak tabi ki olmaz. Biz bağımsız bir heyet kurduk. Bu iftirayı atan genellikle isimsiz oluyor. Yaşla kuru birbirinden ayrılacak. Hak edenin hak ettiği cezayı alacak. "

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Af Konusuyla ilgili şunları söyledi:

Bu konuda Cumhurbaşkanımızın da açıklamaları nettir. Bizim bu tür bir çalışması yok. Bizim yaptığımız hazırlık şu: İnfaz meselesi sistemi. Bazı konularda infazın azaltılması veya çoğaltılması söz konusu. Kanunu Meclis çıkartıyor. Siyasetin gündemin de bu çalışma olmalı mı olmamalı mı? Toplum ihtiyacın durumuna göre bazı şeyleri belirleyeceğiz. Elektronik kelepçe, modern infaz tarzlarıyla ilgili çalışmalar yapıyoruz. 

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45
Günün Karikatürü Tümü