ATAMIZIN ve MİLLETİMİZİN DOĞUM GÜNÜ KUTLU OLSUN!

19 Mayıs 1919, Türk Tarihi’nin dönüm noktasıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün o günkü Samsun’a çıkış gerekçeleri, bugün de ulus olarak yaşadığımız sorunlardan kurtuluş stratejimiz olmalıdır.

GÜNCEL 19.05.2020, 01:11
27
ATAMIZIN ve MİLLETİMİZİN DOĞUM GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Samsun Şehri Milli Mücadelenin adıdır. 100. ,101. ve birçok yüzyılında adı olacaktır. Kurtuluşun adıdır ve bu şehir de yaşayan bizler yüzüncü ve yüz birinci yılı Samsun’da yaşamanın onurunu yaşıyoruz.

Geçen sene 100. Yılda, 100. Yıl Logosunda Mustafa Kemal’in olmaması, bu senede Büyükşehir Belediyesi görsellerinde Atatürk’ün olmaması, Valiliğin sokağa çıkma yasağı nedeni ile Atatürk Anıtına inmemize izin vermemesi nedeni ile üzgünüz ama inançlı ve kararlıyız.

19 Mayıs tarihi sadece Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih değildir.

19 Mayıs sokaklarında İngiliz askerlerinin, köylerinde Pontus çetelerinin terör estirildiği şehrimizin namusunun kurtarıldığı tarihtir.

19 Mayıs on milyonluk hasta, yorgun ve fakir halkın çöktüğü yerden kalktığı tarihtir.

19 Mayıs tarihi bir halkın kendi kaderini tayin etmek üzere işgalcilere, emperyalistlere, mandacılara, saltanata, din bezirgânlarına, azgın bozguncu çetelere, açlığa, cehalete kapitülasyonlara karşı tam bağımsızlık mücadelesinin adıdır.

19 Mayıs; bir milletin esarete direnişinin, özgürlüğe koşuşunun, medeniyete erişmesinin, demokrasi ve cumhuriyet ile tanışmasının önemli başlangıç noktasıdır ve yanan ilk meşaledir.

19 Mayıs SAMSUN’DUR. 19 Mayıs; Atatürk Gençliğinin bu meşaleyi yeniden ele alacağı gündür. 19 Mayıs sadece Atatürk’ün değil Türk milletinin doğum günüdür.

19 Mayıs ve Samsun kurtuluştur. 19 Mayıs ve Samsun bir umuttur, karanlıkta bir huzme ışıktır. 19 Mayıs ve Samsun tek adamın değil, milletin egemenliğidir, Milletin kendi kaderini belirlemesidir. 19 Mayıs ve Samsun, geleceğe ve Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkmak demektir.

Samsun’a çıkış, Hedefin gerçekleşmesindeki itici güç, milli iradeydi. Milli irade de, Atatürk’ün kurtuluş stratejisinin ana kaynağıdır. “Milletin istiklalini yine milletin kararlılığı ve inancı kurtaracaktır” , “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözleri Türk bağımsızlık savaşının lokomotifi olmuştur.

Bu günkü stratejimiz bellidir: Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü adım adım takip ederek tüm sorunları çözmek…

Tarihte, emperyalizmi ilk kez yenen bir liderin inşa ettiği düşünsel sistemi görmezden gelenler, gerçekleştirdiği devrimi imha edenler, ilkelerini örseleyenler, yapmış olduğu kurtuluş ve tam bağımsızlık savaşını inkâr edenler, esasen, Türk Milleti’nin savunma reflekslerini zayıflatmaktadır. Gaflet, delalet ve hıyanet içindedirler. Çünkü 19 Mayıs 1919 Türk Milleti’nin savunma refleksinin formolüdür.

Siyasi iktidarın milli bayramlarımıza, ulusal günlerimize bakış açısını çok iyi bildiğimizden bu şerefli görevi biz üstlendik… Bayraktar biziz…

Bu tarihi günde, Covid-19 salgını ve yasaklar nedeniyle, ne yazık ki planladığımız etkinlikler serisini gerçekleştiremeyeceğiz. Ancak, Milletimizi 19 Mayıs 2020 Salı günü, saat tam 19.19’da evlerinin pencere ya da balkonlarından şanlı bayraklarımızla; önce İstiklal Marşımızı, sonrasında da Gençlik Marşımızı söyleyerek milli varlık nedenimiz 19 Mayıs ruhuna sahip çıkmaya çağırıyoruz.

19 Mayıs’ta, Saat Tam 19.19’da...

Milli Mücadelenin Yüz birinci Yılı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız önce Samsunumuza sonra Tüm Ulusumuza kutlu olsun…

Bizleri özgürlük ve egemenliğimize kavuşturan, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, aziz şehit ve gazilerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyor, minnetlerimizi sunuyoruz.

Ruhları şad olsun.

ADD Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Adına

Dr. Işık ÖZKEFELİ

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 02 Aralık 2020
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45