Cezaevlerinde Kaç kadın Mahkum Var? (Af Gelecek mi)

Türkiye'de cezaevlerinden 250 bin civarında tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Hükümlü nüfusunun  ne kadarı çocuk, ne kadar kadın? Seçimler öncesinde gündeme bomba gibi düşen genel af şu an ne durumda? Af çıkacak mı? İnfaz yasasında bir değişiklik olacak mı? ceza yasası değişecek mi?

GÜNCEL 29.07.2018, 13:01 29.07.2018, 22:22
334
Cezaevlerinde Kaç kadın Mahkum Var? (Af Gelecek mi)

Cezaevlerinde en büyük sorunlardan birisi tutuklu ve hükümlü sayılarının kapasitenin üzerinde olmasıdır. Türkiye cezaevi istetistiklerine göre yapılan incelemelerde cezaevlerinde bulunan hükümlü ve tutuklulardan 200 bine yakın adli hükümlü bulunuyor. 55 bina yakın ise terör suçluları var. 

Türkiye'de kapalı ve açık cezaevi olmak üzeri 386 tane cezaevi bulunuyor. Açıklamaya göre, normalde cezaevlerinin kapasitesi artırılmış olarak, 208 bin 830  Tutuklu ve hükümlü sayısı ise 10 bin civarındadır.

Cezaevlerinde bulunan tutuklu, hükümlülerin son açıklanan rakamlara göre, 9 bin 700'ü kadın, 281'i engelli, 2 bin 949'u da çocuk.18 yaşından küçük suçlu tutuklu ve hükümlülerdir. Annelerinin yanında kalan çocuk sayısı 0-6 yaşında 650 kişidir. 

Mahkumlara Af Var mı?

Mahkum sayısı her geçen gün artıyor. mahkumlar ve mahkum yakınlarının gözükulağı çıkabilecek af yasasında. Af yasası ne zaman gelir? Son olarak Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin AF ile ilgili çıkışı her ne kadar hükümet kanadından olumsuz karşılansa da Bahçeli'nin "Devlet Sözü" vermesiyle birlikte umutlar bir hayli arttı. Mahkumlar ve yakınlarının af eklentileri tavan  yaptı. Yerel seçimler girmeden bir af veya ceza indirimi gündeme gelme ihtimalinin çok yüksek olduğu konuşuluyor. MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin TBMM'ye sunacağı af yasası karşılık bulur diye ümit ediliyor.

Devlet Bahçeli Ne Demişti:

"Şu an cezaevlerimizde 235 bini bulan mahkum ve tutuklu bulunmaktadır. Bunların içerisinde büyük çoğunluk 'kader mahkumu' olarak nitelendirdiğimiz kişilerdir. Cezaevi şartları bu kadar kalabalık mahkumu taşıyabileyecek durumda da değildir. Bu sebepten dolayı, yeni bir döneme giriyoruz. Yeni bir başlangıç var Türkiye'de. Üç evreli bir sistem değişikliği söz konusu. Bunlardan bir tanesi, çok partili siyasi hayatımız; şimdi de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir. Türkiye'de bu önemli ve köklü değişiklikte toplumu rahatlatmak, onları huzura kavuşturmak, 'kader mahkumu' olan insanlarımızı ve ailelerini buluşturmak...." şeklinde bir açıklamada bulunmuştu. Şu an mahkumlar ve mahkum aileleri Devlet Bahçeli'ye sesleniyor ve "biz sözümüzü tuttuk sıra sizde" diyor.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2020
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45
Günün Karikatürü Tümü