CUMHURBAŞKANINI ATATÜRK’E ve VASİYETLERİNE SAYGIYA ÇAĞIRIYORUZ!

Dünya ve Ülkemiz oldukça sıkıntılı bir süreçten geçmektedir. Korona Virüs Enfeksiyonu Pandemisini Ulusça birlik ve beraberlik içerisinde yenmek, en az zararla atlatmak için mücadele veriyoruz. Tabiki bu süreç sadece sağlıkla ölçülmeyecek sıkıntıları da devamında getiriyor ve getirecek.

GÜNCEL 02.05.2020, 17:06
22
CUMHURBAŞKANINI ATATÜRK’E ve VASİYETLERİNE SAYGIYA ÇAĞIRIYORUZ!

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu yine Atatürk’ün vasiyeti ile maddi olarak desteklenen kurumlardan ikisidir. Bu kurumların özelliği Atatürk’ün vasiyeti gereği İş Bankası’ndan CHP’ye ait olan hisselerden kâr payı almasıdır. Yarısı TTK’ye, yarısı TDK’ye verilmektedir.

Cumhurbaşkanı tarafından bazı atamalar yapıldı. Bunlardan biride Türk Tarih Kurumu Başkanlığına yapılan atama idi. 2018 Yılından beri Ensar Vakfı Afyon Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış TTK Başkanlığına atandı.

"Din ve ahlak eğitimi" ile "değerler eğitimi" konusunu kuruluşuna amaç edinmiş Ensar Vakfını bizler; 2008’de Çorum’da iki kız öğrenciye, 2016’da Karaman’da 45 erkek çocuğa tecavüz olayıyla duyduk. Ardından da bol bol İslam’da tecavüz mubah mıdır, günah mıdır tartışmaları ile gündemde kalmış bir vakıf oldu.

Ahmet Yaramış’ı sadece Ensar Vakfı üyeliğiyle değil, yaptıklarıyla sözleri ile de değerlendirmek gerekiyor. Kuvayı Milliyeye kudurmuş haydutlar,  Atatürk’e eşkıya ve isyancı diyen Milli Mücadele düşmanı İskilipli Atıf’ı öven ve anma törenine katılan bir şahıs olduğunu yaptıkları ve sözleri ile biliyoruz.

“Birinci Dünya Savaşı'na katıldılar; yediler, içtiler, çaldılar, keyif ettiler, kalan herkes öldü, sefalet, acılar çekti. İmparatorluk parçalandı. Şimdi de Anadolu'da Mustafa Kemal ve Kuvayı Milliye maskaraları çıktı…” diyen İskilipli Atıf hayranı ve Atıf’ı savunucu sempozyumlar da gördüğümüz Ahmet Yaramış’ın Türk Tarih Kurumu başına atanmasını büyük bir tahrik, Atatürk’e, Atatürkçülere karşı çok ciddi bir tavır olarak kabul ediyoruz.

Atatürk’e ve Atatürkçü Düşünceye düşman bir şahsın, Ulu Önderin kurduğu bir kurumun başına hele de böyle, Koronalı günler bahane edilerek atanması Milli değerlerimiz ve Milli Birliğimiz ile bağdaşmamaktadır.

Atatürk’ün aklı ve ilmi önceleyen fikirlerini beyinlerimizden, sevgisini kalplerimizden silmeye çalışanlara cevabı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız ve Milli iradenin temsil makamı olan Gazi Meclisimizin açılışının 100. Yılında Türk Ulusu tüm Türkiye’de evlerinden dahi olsa vermiştir.

23 Nisan akşamı, İstiklal Marşımızın, milletçe tek ağızdan okunduğu anlarda tüm dünya bir kere daha görmüştür ki;  birliğimizin temelinde, Atatürk ve onun milli egemenlik ve bağımsızlık ülküsü yatmaktadır. Ulu Öndere ve Dünya Lideri olan Atatürk’e olan bu saygı ve sevgi öyle derinlere kök salmıştır ki ne yapsanız nafile!

Milli iradenin sesi 23 Nisan’da Atatürk sevgi, saygı ve özlemi ile yanıp tutuşurken, yapılan bu atama Türk Milletine bir tokat gibi inmiştir.

İktidar; ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı, insanları birbirine düşürücü söylem ve eylemlerden artık vazgeçmelidir.

Sayın Cumhurbaşkanı’na sesleniyoruz: Atatürk’ün kurduğu bu kurumun başkanlığına yaptığı atamayı geri çekerek; Atatürk’ü ve düşüncelerini, akıl-ilime dayalı bakışla kavramış liyakate dayalı yeni bir atama yapması çağrısında bulunuyoruz.

Birlik ve Beraberlik içerisinde güçlü bir Türkiye İdealine ulaşmanın yolu, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş yapı taşları olan Atatürk İlke ve Devrimlerinde yatmaktadır.  Milli iradenin tekrar hâkimiyeti, Milletimizin, Devletimizin ve Coğrafyamızdaki sorunların tek çözüm reçetesidir.

ADD Samsun Şubesi

Dr. Işık ÖZKEFELİ

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 26 Kasım 2020
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45