Döşemelik kumaş çeşitleri nelerdir?

GÜNCEL 25.05.2021, 16:04
Döşemelik kumaş çeşitleri nelerdir?

Farklı döşemelik kumaş türleri arasında neler bulunur? Keten, yün, pamuk,deri, asetat, kenevir, ipek, polyester, polipropilen, akrilik, suni ipek ve naylon bulunur. Döşemelik kumaş, bir tür iplikten veya bir iplik karışımından yapılabilir. Doğru döşeme kumaşını seçtiğinizde mobilyalar uzun ömürlü olacaktır.

Döşemelik İçin Ne Tür Kumaş Kullanılmalıdır?

Döşeme söz konusu olduğunda, ne cins bir kumaş aradığınız konusunda deneyimli değilseniz bu yazımız size ışık tutacaktır.  Kumaş seçimi, mobilyalarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Popüler döşemelik kumaş seçeneklerini inceleyelim! 

Doğal Kumaşlar

Doğal kumaşlar genellikle mobilyalarında en yumuşak, daha az performansa dayalı his arayanlar tarafından tercih edilir. Pamuk, ipek, yün, deri ve keten, popüler doğal döşemelik kumaşlardan bazılarıdır.

Pamuk Kumaş

Pamuk en yaygın kullanılan kumaş türüdür. Hem doğal elyaftır hem de ucuzudur. Konfor ve stabilite ile pamuğun amacı, mobilyalarınıza yumuşak bir his sağlamaktır. Pamuk, dayanıklılık ve solmaya karşı direnç açısından harikadır ancak lekelere karşı hassastır. Pamuk, kolayca lekelenebildiği ve toz ve kiri yakaladığı için günlük kullanım mobilyaları için en iyi seçim değildir.

İpek Kumaş

İpek, döşemelik kumaş konusunda en pahalı seçeneklerden biridir. Yalnızca resmi bir oturma odasında ağır kullanım olmaksızın kullanılmalıdır. Bir şey dökülürse veya mobilyayı kirletirse ipek profesyonelce temizlenmelidir.

Yün Kumaş

Yün test edildiğinde çok dayanıklı ve sağlamdır. Tüylenmeye ve lekelenmeye karşı çok dayanıklıdır ve yoğun trafik alanları için mükemmel bir seçimdir. Yünün dezavantajı, ıslandığında kurtulmanın zor bir kokusu olabilmesidir.

Deri Kumaş

Muhtemelen döşemelik için en dayanıklı kumaş deridir. Deri, rahat görünürken yoğun trafik alanları için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca hayvanı veya evcil hayvanı olanlar için deri tavsiye edilir.

Keten Kumaş

Kolayca kırışabileceği ve lekelenebileceği için keten, yetişkinlere özel odalar için en iyisidir. Bu harika, çünkü çoğu baskılı kumaş keten üzerindedir ve karmaşık tasarımları daha ekonomik hale getirir. Kumaş boyutunun zarar görmesini veya değiştirilmesini önlemek için profesyonelce temizlenmesi gerekir.

Sentetik Kumaşlar

Sentetik döşemelik kumaşların avantajı doğal kumaşlara göre daha ucuz üretim maliyetlerine sahip olmalarıdır. Üstün dayanıklılık ve temizlik için üretildi. Sentetik kumaşlar, sentetik lifler oluşturmak için kimyasalların ve doğal ürünlerin sentezlenmesiyle yapılır. Bunlardan bazıları polyester, olefin, naylon, akrilik veya suni ipektir.

Polyester Kumaş

Genellikle diğer elyaflarla birlikte kullanılan Polyester, kumaşa kırışıklık koruması eklemek için pamukla harika bir karışım elyafıdır. Polyester, boyaları tutar ve dış mekan döşemelik ipliği için erken bir tercihti.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 26 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı