Dünya Savaş Stratejileri Yeni Boyut Kazanıyor

Dünya savaş stratejileri yeni bir boyut kazanıyor. Hibrit savaş teknolojileri yeni uygulama alanlarına yayılmaktadır. ABD, Rusya, Çin ve Fransa arasındaki rekabet farklı bir alanda kendini gösteriyor.

GÜNCEL 11.11.2019, 00:20 13.11.2019, 16:49
Dünya Savaş Stratejileri Yeni Boyut Kazanıyor

Uzay Kuvvetlerini Komutanlığını ilk olarak ABD ve Fransa kurarak yeni savaş konseptinde geçiş yaptı. Uzay da yaşanan bu önemli gelişme yeni rekabet ve çatışma alanlarına yansıya bilir.Teknolojik gelişmeler ile birlikte yeni nesil uydular, hava savunma ve taarruz sistemleri, yapay zeka, bilişim, İHA, SİHA, robotik savaş otomasyonlar büyük bir gelişme göstermeye devam ediyor.

ABD, Rusya, Çin arasındaki küresel güç rekabetine Fransa da Uzay Kuvvetleri Komutanlığını kurarak katılmış oldu. Bu gelişmeler savaş konseptinde yeni düzenlemelere gereksinim olduğu gerçeğini gözler önüne sermiştir.Türkiye Savunma sayinde yerli üretime ağırlık vererek özellikle İHA ve SIHA'lar konusunda önemli mesafe kat etti. Bu yeni rekabet alanı ile ilgili olarak stratejik çalışmalar başlatılmalıdır.Bir çok ülke bu alanda zaruri olarak düzenlemeye gidecektir.Yaptığım araştırmada Türk Kamuoyunun bu konu da yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadığı ve çok geriden geldiği görülmektedir. İç siyasi tartışmalar ve suriye meselesi Türkiyenin bütün enerjisini almakta ve dikkatini yeni gelişme alanlarına yoğunlaştırmasına engel olmaktadır. Ülke kamuoyunun daha vizyoner bir bakîş açısıyla dünya gündemi ve arka planına yoğunlaşmalıdır.

Mustafa Şentürk

Araştırmacı - Yazar

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 14 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı