ERBAKAN GİBİ OLABİLMEK

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel ARMUTÇU, yazılı basın açıklaması yaparak, "Barış Pınarı Harekâtını ABD, AB, Rusya gibi dostlarımızın (!)  ve müttefiklerimizin (!) araya gelmesi ile 17 Ekim'de durdurduk." dedib

GÜNCEL 23.10.2019, 15:50 23.10.2019, 16:27
ERBAKAN GİBİ OLABİLMEK

ABD Başkanı Donald Trump'ın 9 Ekim'de Cumhurbaşkanına hitaben yazdığı edepten, adaptan, diplomatik dilden, nezaketten uzak mektubu en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu ifade eden Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel ARMUTÇU, "Bu mektup içeriği ile (ki terörist başının manevi oğlu Mazlum Kobani'nin mektubunun da olduğu söylenmekte) ne 5 Haziran 1964 tarihinde ABD Başkanı Johnson tarafından Başbakanımız İnönüye, ne de 7 Haziran 2019 tarihinde ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan tarafından Millî Savunma Bakanımız Hulusi Akar’a hitaben yazılan mektuplara benziyordu." dedi.

"Kibir abidesi ABD'lilerin küstah mektuplarına, anlayacağı dilden cevap verilmesi gerekir. Yoksa gelecekte yazılması muhtemel mektupları önleyemeyiz." ifadelerini kullanan Başkan Armutçu açıklamasını şöyle sürdürdü:

Bu ve bundan önceki sınır ötesi harekâtlarımızda hep karşımızda dost ve müttefik dediğimiz ülkeleri bulduk. Ya bizi kınadılar, ya ateşkes çağrısında bulundular, ya silah/mühimmat satışlarını durdurdular, ya da ekonomik ambargo uyguladılar. Tüm bu olumsuz tavır ve davranışlarına rağmen bu ülkelerle dost olmaya, müttefik olmaya devam ettik, maalesefte halende devam ediyoruz. "Sizin gibi dost, sizin gibi müttefik olmaz olsun. Sizin bu davranışlarınız bize yeni bir dünya kurdurur" diyemiyoruz.

Barış Pınarı Harekâtımızı Suriye'nin topraklarına yönelik yaptık. Suriye'deki iç savaştan kaynaklanan otorite boşluğundan istifade eden ve bize karşı terör faaliyetlerinde bulunan terör örgütlerine karşı yaptığımız bir harekât. Yaklaşık 10 bin km. uzaktan ABD Başkan Yardımcısının başkanlığında gelen ABD'li heyetle yaklaşık 6 saat süren müzakere sonunda, anlaşmaya vararak Harekâtımızı durdurduk. Anlaşmaya varılan maddeleri başka bir basın açıklamamızda değerlendireceğiz kısmet olursa.

Heyetlerarası görüşmede Cumhurbaşkanımızla ABD Başkan Yardımcısının eşdeğer seviyede oturmaları aslında nasıl bir anlaşma olacağının önceden adeta habercisi gibiydi.

Herşeyi bir kenara bırakalım, bazı basın organlarında yazılan görüşmeler esnasında terörist başının manevi oğlu Mazlum Kobani'yle ABD'liler telefonla görüştüler mi? Heyetimizin sorduğu bazı soruları sorup cevaplarını ilettiler mi? Ve biz anlaşmayı Suriye ile değil de neden ABD ile yaptık? ABD, terör örgütünü temsilen mi Suriye'yi temsilen mi masadaydı?

Ankara’da gerçekleşen görüşme trafiğine ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’le birlikte katılan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, anlaşmanın ilan edilmesinden sonra gece saatlerinde soluğu İsrail’de aldı.

Ben Gurion Havalimanı’nda ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman tarafından karşılanan Pompeo, ayağının tozuyla paylaştığı tweet’te “İsrail’de olmak güzel, bölgesel gelişmeler ve tehditlerin yanı sıra ABD’nin en yakın müttefiki ve ortağının güvenliğinin dâhil olduğu bir dizi önemli meseleyle ilgili görüşmeler yapmayı dört gözle bekliyorum” demesinin anlamı nedir?
Rahmetli Erbakan Hocamızın 1991 yılında TBMM kürsüsünden söylediği gibi "bana ne Amerikan" demeden, bu coğrafyada barış içerinde yaşamamız mümkün değildir.

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 15 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı