Erdogan Çakmak: SAĞLIK SEN,OMÜ ÇALIŞANLARINI YILLARCA MAĞDUR ETTİ

20.04.2012 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin 14. Maddesinin Kurum İdari Kurulu başlığı altındaki maddelere göre; kurumda yetkili olan sendika kolu,kuruma başvurarak kurula katılmak istediğini yazılı olarak belirtir.

 Erdogan Çakmak: SAĞLIK SEN,OMÜ ÇALIŞANLARINI YILLARCA MAĞDUR ETTİ

14.madde’nin 1.fıkrasında belirtildiği üzere “Kurum İdari Kurulu, her kurum bünyesinde üst yöneticinin görevlendireceği bir yardımcısının veya insan kaynakları birim yöneticisinin başkanlığında, iki birim yöneticisi ile kurumda en çok üyeye sahip sendikanın üç temsilcisinden oluşur.”

2.fıkrasında ise ”Kurum İdari Kurulu toplantıları her yıl nisan ve ekim aylarında Kurul Başkanının belirleyeceği tarihte yapılır.”cümlesi yer almaktadır.
Bu toplantılarda,çalışanların kurum içerisindeki talepleri yetkili sendika tarafından kurum yetkililerine iletilir.Talepler tek tek incelenerek karara bağlanır.Türk Sağlık Sen’in yetkili olduğu bir çok Üniversitede(Dokuz Eylül,Ege, Ankara ünv.,Hacaettepe vb.)çalışanların lehine bir çok karar alınmıştır. Yönetmelik gereği Kurumda yetkili olan her sendika kolunun kurum kurul idari kararlar için başvuru yapıp kurulun toplanmasını talep edebilme yetkisi vardır. (Bu konuyla alakalı Devlet Personel başkanlığının görüşleri mevcuttur.) Buna rağmen yetikili sendika üyeleri adına insiyatif almamış ve 550 kişinin kendilerine verdiği yetkiyi kullanma gereği bile duymamıştır.OMÜ sağlık çalışanları,İnternet ortamında arama motoruna OMÜ kurum kurul idari kararları yazdıklarında hangi sendika kolunun kurula katıldığını ve temsil edilmedikleri gerçeğini görebilirler.Yaklaşık sekiz yıldır aldığı yetkiyi etkili kullanamayan Sağlık Sen gerçeği ortadayken,sağlık çalışanı arkadaşlarımızı,bu sene ki yetki döneminde yetkinin nasıl kullanıldığını görmeleri adına TÜRK SAĞLIK SEN ailesine bekliyoruz.
Yıllardır Omü de yetkili sendika olan Sağlık-Sen maalesef Üyelerine karşı yasal sorumluluklarını yerine getirmeyerek yıllarca mağdur olmalarına sebeb olmuşlardır.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2019, 20:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER