banner178

Eti Bakır Nedir, Eti Bakır Ne Zaman Kuruldu ve Kimin?

Eti Bakır A.Ş. son zamanlarda isminden fazlaca söz ettirir oldu. İnsanlar merak ediyor. Eti Bakır ne zaman kuruldu, kimin? Eti Bakır'ın kısaca Biyografisi nedir?

GÜNCEL 26.07.2022, 15:00
Eti Bakır Nedir, Eti Bakır Ne Zaman Kuruldu ve Kimin?

Cengiz Holding bünyesinde faaliyet gösteren Eti Bakır A.Ş. son zamanlarda yaptığı faliyetlerle öne çıkmaya ismini kamuoyunda daha fazla duyurmaya başladı. Eti Bakır kimin olduğu hususunda ve ne zaman kurulduğu konusunda vatandaşlar merak ediyor. Eti Bakır tarihi nedir? Eti Bakır ne zaman kuruldu ve kim tarafından kuruldu? Eti Bakır'ın Samsun'da faaliyetleri nedir? Eti Bakır Samsun'da neler üretiyor?

eti bakir

ETİ BAKIR NEDİR?

Eti Bakır A.Ş., yılda 100 bin metreden fazla derinliğe ulaşan sondaj çalışmalarına devam ediyor. 2004 yılındaki özelleştirme kapsamında Cengiz Holding bünyesine dahil olan Eti Bakır A.Ş. Küre işletmeleri ve Eti Bakır A.Ş. Samsun tesislerini 2006’da Murgul işletmesi, 2007 yılında ise Halıköy tesisleri takip etti.

Eti Bakır Özelleştirildiğinde 32 bin ton olan yıllık üretim, yapılan yatırımlarla ve otomasyon sistemlerinin devreye girmesiyle 70 bin tona ulaştı. Özelleştiği günden bugüne, tesislerde yapılan 635 milyon Dolarlık büyük yatırım ve iyileştirme hamlesiyle Küre ve Murgul madenleri Cengiz Holding tarafından tamamen yenilendi. Eti Bakır A.Ş., yeraltı zenginliklerinin tespit edilmesi için, 2017 sonu itibarıyla 1.000 m sondaj yaparak, yaklaşık 50 milyon Dolar Ar-Ge yatırımı gerçekleştirdi ve diğer teknolojik çalışmalarla birlikte bu rakam 60 milyon Dolar’ı aştı. İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 2016 yılında 254. sırada yer alan Eti Bakır A.Ş. bugün Samsun, Küre, Murgul, Halıköy ve Espiye işletmelerinde toplam 2500 kişi doğrudan çalışıyor ve buna dolaylı istihdam eklendiğinde sayı 10 bine kadar yükseliyor.

Eti Bakır VİZYONU şu şekilde açıklanıyor:

Ülkemizde gösterdiğimiz başarılara, yurt dışı projelerimizle yenilerini ekleyip küresel bir marka haline gelerek sadece lider değil, öncü olmak.

Eti Bakır MİSYONU şu şekilde açıklanıyor:

“Güven, Kalite, Hizmet” değerlerimizin, tüm faaliyetlerimizde eksiksiz yer almasını sağlamak.

Samsun İzabe ve Elektroliz Tesisi 

​​​​​​​​​Karadeniz Bölgesindeki bakır cevheri yataklarını değerlendirmek ve Blister bakır üretmek amacı ile Samsun’un doğusunda, Tekkeköy ilçesinde bakır işletmeleri kuruldu. 23 Ocak 1973 günü fırının ateşlenmesiyle izabe tesisleri, 1975 yılında ise sülfürik asit üretim tesislerinin kullanımı başladı. Özelleştirme kapsamında 2004 yılında devir alınan tesis, faaliyetlerine Cengiz Holding bünyesinde, Eti Bakır A.Ş. adı altında devam ediyor. Ülkemizin cevherden bakır elde eden tek fabrikası konumundaki Eti Bakır Samsun Tesisi, günün teknolojik şartlarına uyum sağlayabilmek ve uluslararası piyasalarda rekabet edebilmek amacı ile devamlı olarak yatırımlar yapıyor, ülke ve özellikle Samsun ekonomisine ciddi oranlarda katkı sağlıyor. Ayrıca çevreye duyarlı bir işletme olan Eti Bakır A.Ş., en son teknoloji ile donatılmış arıtma ve geri kazanım tesisleri yatırımlarını da devreye alıyor.

Fizibilite çalışmaları 2008 yılının ikinci yarısında başlatılmış olan bakır elektroliz tesisi, 2011 yılı başında anot bakır üretimine paralel olarak devreye girdi. Bu dönemde izabe tesislerindeki geniş kapsamlı bakım ve modernizasyon çalışmaları da tamamlandı ve 180ton/şarj döküm kapasiteli anot döküm çarkı tesise eklendi. İzabe tesislerinde üretilen %99–99,5 bakır içeren anotların elektroliz tesislerinde rafinasyonu sonucu, %99,99​ saflıkta elektrolitik katot bakır üretimi gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 10.000 m2 kapalı alana kurulmuş olan ve 588 adet üretim havuzu barındıran elektroliz tesisi, 70.000 ton/yıl katot bakır üretim kapasitesiyle Türkiye’deki en büyük ve modern bakır elektroliz tesisi olma özelliği taşıyor. Üretilen katot bakırlar; LME Grade A spesifikasyonlarına sahip.

Eti Bakır Samsun işletmemizde yılda 42.000 mt elektrolitik bakır, 200.000 mt sülfürik asit üretiliyor. Ayrıca yapım çalışmaları tamamlanan Amonyum Sülfat Gübre tesisimizde yılda 300.000 mt Amonyum sülfat gübresi üretilmesi planlanıyor. İşletmemiz bünyesinde yer alan laboratuvarımız ise her türlü hammaddenin ve ürünün kalite kontrolünü yüksek hassasiyetlerde yapabiliyor. Özellikle bakıra ait analizler, uluslararası hakem laboratuarlarla rekabet edebilecek düzeyde gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda su analizlerinde akredite olan laboratuvarımız yenilenen yüzü, yeni teknoloji cihazları ve uzman kadrosu ile hizmet vermeye devam ediyor.

Eti Bakır A.Ş. Samsun İşletmesinde Yer Alan Tesisler

 İzabe Tesisi &Anot Döküm Tesisi

Sülfürik Asit Tesisi​

Konsantratör Tesisi

 Elektroliz / Katot Bakır Tesisi

Amonyum Sülfat  Gübre Tesisi 

 Laboratuvar

Tesis Üretim Kapasitesi

Konsantre Bakır İşleme 400.000 ton/yıl

Blister Bakır Üretimi 70.000 ton/yıl

Anot Bakır Üretimi 70.000 ton/yıl

Katot Bakır Üretimi 70.000 ton/yıl

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı