İleti Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır?

GÜNCEL 25.05.2021, 00:22
İleti Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır?

İleti yönetim sistemi ticari amaçla iş yapan hizmet sağlayıcılarının alıcılara gönderdikleri ticari iletilerin izin alınarak, izinlerin kaydedildiği bir veri tabanı sistemidir. İleti yönetim sistemi ile hem alıcılar hem de hizmet sağlayıcıları güvenle ticari işlemleri ve yaygınlaştırmayı yapabilmektedir. Bu sistem içerisinde kişilerin bilgileri güvenle saklanırken, hizmet sağlayıcılardan gelen bilgilerin kontrol altına alınmasını sağlar. Ticaret Bakanlığı’na bağlı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yönetilen sistemde, alıcıların hakları korunmaktadır. Peki, ileti yönetim sistemi nasıl çalışır?

İleti Yönetim Sistemi Nedir ve Hangi İşlemler Yapılır?

Ticari İleti yönetim sistemi, Mayıs 2015’den bu yana alıcıların yani vatandaşların isteği dışında aldığı çağrı, mesaj ve e-postaların kontrol altına alınması ve izne bağlı hale getirilmesi amacı ile yürürlüğe girmiştir. İleti yönetim sistemi içerisinde, ticari eylem yapan hizmet sağlayıcıları gönderdikleri mesaj, sesli çağrı, e posta ve benzer eylemler için kişinin onayını fiziksel ya da elektronik ortamda almalıdır.

Fiziksel ortamda alınan izinlerde kişilerin imzası bulunması şarttır. Elektronik ortamda alınan onaylarda, kişileri alınan izinle ilgili bilgilendirme yapılmalıdır. Böylelikle yanlışlıkla ya da istemeden verilen izinler daha sonra alıcı istemediği durumda iptal edilebilir hale gelecektir. İleti yönetim sistemi, alıcıların istediği anda iptal edilmesini sağlayarak, alıcılara kara özgürlüğü sunmaktadır.   

İleti Yönetim Sisteminde Hizmet Sağlayıcı ve Alıcı Kimdir?

İleti yönetim sistemi içerisinde çalışma hizmet sağlayıcısı ve alıcı kavramları ile birlikte tanımlanmaktadır. Hizmet sağlayıcısı, müşteriye mesaj, e – posta ve çağrı gibi aracılar ile mesaj, veri, ses ve görüntü yolu ile ticari eylem gerçekleştiren kişileri ifade etmek için kullanılmaktadır. Alıcı ise, hizmet sağlayıcısının gönderdiği elektronik posta, kısa mesaj, çağrı ve sesli arama gibi iletileri alan kişiler için kullanılır. İleti yönetim sistemi içerisinde alıcılara veri göndermek için gerekli izinlerin alınması gerekmektedir. Alıcı, izin vermediği bir ticari içerik için şikayette bulunma hakkını korumaktadır.    

İleti Yönetim Sisteminin Çalışma Prensibi

İleti yönetim sisteminin çalışma prensibi içerisinde ileti izinlerinin saklanması, gerekli izinlerin yüklenmesi, alıcıların çıkış hakları, alıcılar tarafından verilen izinlerin yönetilmesi, ticari iletilerin kontrol altına alınması, istenmeyen ve onaylanmayan ticari iletilerin şikayeti, kişisel verilerin güvenliği ve ticari ileti onaylarının iptali gibi işlemleri içermektedir. Bu işlemler ile alıcılar ve hizmet sağlayıcılar güvenle ticari işlemlerini yaparken, istenmeyen iletilerin şikayeti ve alınmaması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, ileti yönetim sistemi ile ticari işlemler güvenle gerçekleşmektedir.

Kaynak: https://www.iys24.com/iys-nedir.html

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 13 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı