İnternette Adres Yazmayı Unuttuk

Avantajix.com’un araştırmasına göre, masa ve diz üstü bilgisayarlardan www ile başlayan adresleri yazarak web sitelerine girenlerin oranı sadece yüzde 15. Cep telefonu ve tablette bu oran yüzde 3’e kadar düşüyor.

GÜNCEL 21.12.2018, 22:52
41
İnternette Adres Yazmayı Unuttuk

Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral: “Dünyada Google öncülüğünde URL adreslerinin kaldırılması tartışılıyor.”

İnternetgezintilerinde adres çubuklarına www ile başlayan web sitesi adreslerini girenlerinoranı bilgisayarlarda yüzde 15’e, cep ve tablette ise yüzde 3’e kadar geriledi

500’e yakınsanal mağazadan alışveriş yapan herkese nakit para ödeyen Avantajix.com’un üyeleriarasında yaptığı ankete göre, masa  vediz üstü bilgisayar kullanan 100 kişiden 85’i favoriler/sık kullanılanlar arasında yer almayan web sitelerine aramamotoru üzerinden gidiyor.

Adresçubuklarına www ile başlayan web sitesi adreslerini yazanların oranı yüzde15’te kalıyor.

Ceptelefonu ve tablette ağırlıklı olarak uygulaması olan sitelere girilirken,uygulaması olmayan bir siteye girmek için 100 kişiden sadece 3’ü tam adresi yazıyor.Yüz kişiden 97’si ise arama motoru üzerinden sitelere giriş yapıyorlar.

Avantajix.comKurucu Ortağı Güçlü Kayral, teknoloji geliştikçe insanların teknoloji kullanımalışkanlıklarının da değiştiğinin altını çizerek, şunları söyledi:

“Özellikleakıllı telefon kullanımının çok yaygınlaşması insanların birçok alışkanlığınıdeğiştirdi. We Are Social’ın araştırmasına göre Türkiye’de mobil telefonkullanıcı sayısı 59 milyona ulaştı. Bunların yüzde 77’si, yani 45 milyonuakıllı telefon kullanıyor. Akıllı telefondan internete giren kişi en hızlışekilde aradığına ulaşmak istiyor. Uygulaması yoksa, Google’da arama yaparkenbile, birkaç saniye kazanmak için yazma yerine sesli arama yapıyor.“

URL’siz İnternet Tartışılıyor

Kayral, internetkullanım alışkanlıklarındaki bu değişimin yeni arayışların başlamasına nedenolduğunu belirterek, “Henüz Türkiye’ye yansımasa da dünyada son dönemde Googleöncülüğünde URL adreslerinin kaldırılması tartışmaya açıldı. URL adresi olmadaninternet nasıl olacak, henüz bu sorunun yanıtı ortada yok ama teknolojinin bu kadarhızla geliştiği bir dünyada bu sorunun yanıtını bulmak da çok uzun sürmezdüşüncesindeyim” diye konuştu.

Avantajix Nedir?

“Alışverişyapınca para veren site” mottosuyla son yıllarda alışveriş tutkunlarının adresihaline gelen Avantajix, 500’e yakın alışveriş sitesini tek çatı altındatoplayan bir internet sitesi.

Tüketici,alışveriş sitelerine doğrudan değil de Avantajix üzerinden girerse, bu sitelerdenkomisyon alınıyor ve bu komisyon alışveriş yapan kişiye nakit para olaraködeniyor. Siteden şu an itibarıyla 10 milyon farklı ürüne ulaşmak ve satınaldıkça para kazanmak mümkün.

Ücretsizüye kabul eden site, alışveriş yapılması halinde tüketiciye ödenecek paranınilk 10 lirasını, yılda bir defaya mahsus olmak üzere hizmet bedeli olarakalıyor. Site hiçbir şey satmıyor, kredi kartı sormuyor, sadece kullanıcılarınanakit para veriyor.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45
Günün Karikatürü Tümü