İş Hukuku Davaları İçin Tercihiniz Özkök Hukuk Olsun

İş hukuku işverenin ve işçinin haklarını, yükümlülüklerini göz önünde bulundurarak gerekli kuralları ortaya koymaktadır.

İş Hukuku Davaları İçin Tercihiniz Özkök Hukuk Olsun

İş Hukuku Konusu Nedir?

Hukuku alanında belirli bölümler hak ve adaleti yerine getirmek adına görev yapmaktadır. Kanun içerisinde iş alanındaki yükümlülükleri ve işlevleri yerine getirmek adına iş hukuku oluşturulmuştur. İŞ hukuku kapsamında olan pek çok konu mevcuttur. Fakat çalışma alanı içerisindeki tüm alanlar bursa iş hukuku avukatı kapmasında yer almamaktadır. İş hukuku içerisinde belirli alanda çalışan bireylerin hakları korunma altına alınmış bulunmaktadır.

İş hukuku alanının konusuna göre çalışma alanındaki bireyler kendi alanlarında ya da belirli bir sisteme bağlı olarak çalışma sistemlerini yürütmektedirler. Belirli bir sistem altında çalışan işçi ve benzeri kişilerin hakları iş hukuku kapsamında yer almaktadır. İşçi ve işveren arasındaki hak, yükümlülüklerin belirlenmesi sonrasında iş hukuk altında belirli bölümler oluşturulmuştur.

İş Hukuku Özellikleri

İş Hukuku Özellikleri

İş hukuku işverenin ve işçinin haklarını yükümlülüklerini göz önünde bulundurarak gerekli kuralları ortaya koymaktadır. İş hukukunun en önemli özelliği ise iş alanındaki uyuşmazlıkları ve sorunların ortadan kalkması ya da engellenmesi durumu olmaktadır. İşveren gibi işçinin hakları iş hukukunun özellikleri içerisinde koruma altına alınmıştır.

Çalışma saatleri, bireylerin çalışma yaşları, çalışma prensipleri gibi belirli pek çok konuda belirli kurallar bulunmaktadır. İşçinin iş alanı içerisinde yaşadığı sorunlar üzerine iş hukuku avukatı işçi gibi çalışanların haklarını korumaya almaktadır. İşçinin maddi olarak zarar görmesinin yanı sıra manevi olarak da iş hukuku avukatı alanında korunmasını sağlayan kurallar bulunmaktadır.

İş Hukukunda İşçi ve İşverenin Borçları

İş hukuku çerçevesinde işçinin ve işverenin göz önünde bulundurması gereken belirli durumlar bulunmaktadır. Hukuk alanı içerisinde belirtilen duruma ise borç adı verilmektedir. Belirlenen işçi ve iş veren borçlarının yerine getirilmesi ile verimli ve kaliteli bir iş prensibi ortaya konmaktadır. İşçinin en önemli borçlarından birisi çalışma borcu olmaktadır. Görevli bulunduğu alan içerisinde kendisine verilen görev ve sorumlulukları tam olarak yerine getirmesini ifade etmektedir. Ayrıca sadakat borcu ve iş yeri kurallarına uyma borcu da işçi için düzenlenen iş alanındaki borçlardan olmaktadır.

İşverenin işçi ile arasındaki ilişkinin ve aynı zamanda iş alanı içerisindeki uyumun düzenli olması açısından sorumlulukları bulunmaktadır. İşverenin işçiye karşı olan en önemli borçlarından birisi ise ücret ödeme borcu olmaktadır.

Detaylar için; https://www.ozkokhukuk.com/bursa-is-hukuku-avukati/

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER