Karantina Günlerinde Evde Hangi Etkinlikler Yapılır

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde 2019’un son ayında ortaya çıkan Corona virüs (Covid-19) dünya genelinde hızla yayılmaya başladı. Şu anda Dünyanın her yerinde devletler sert önlem paketleriyle Virüsün yayılmasını önlemeye çalışıyor. Virüsün aha hızlı yayıldığı ülkelerde sokağa çıkma yasakları uygulanarak insanların birbirine temas etmeleri engellenmektedir.

GÜNCEL 15.04.2020, 23:07 15.04.2020, 23:15
176
Karantina Günlerinde Evde Hangi Etkinlikler Yapılır

Evlerinde karantinada bulunan insanlar zamanlarını nasıl geçirecekler? Çocuklarıyla birlikte normalden daha çok zaman geçiren aileler, bu süreçte evlerinde çeşitli etkinlikler ile birlik ve beraberliklerini pekiştirebilir, birlikte gülüp eğlenmenin de keyfine varabilir, hayatlarında hiç unutamayacakları bir hatıranın oluşmasına zemin hazırlayabilirler. Yani Ailece evde kalmayı bir avantaja çevirebilirler.

Bu sebepten ötürü evde zaman geçiren ve kendini karantinaya alan bireylerin yapabileceği ev içi aktivitelerini siz okurlarımız için araştırdık.

1-) İsim şehir oynamak:

Evet bir çoğumuz bu oyunu çok iyi bilir ve oynar. Televizyon hariç teknolojinin olmadığı dönemlerde özellikle 1980 ve 1990 kuşağının en çok sevdiği oyundur. Bir dönemlerin kalabalık ortamlarının vazgeçilmezi ailenizle beraber oynayabileceğiniz harikan bir oyun. Aynı zamanda bu oyun beyin jimnastiği de yaptırıyor.

2-) Mutfak’ta zaman geçirmek:

Daha önce yapmak istediğiniz yeni bir yemeği yada pastayı zamansızlıktan bulupta yapamadığınız oldu mu hiç? İşte bu zor günlerde, ailecek mutfağa girip, eğlenerek tam da bunu yapmanın sırası.

3-) Puzzle oynayabilirsiniz:

Çocuklarınıza yeteri kadar zaman ayıramadığınız dönemler varsa bu günlerde onlarla puzzle oynayarak onlarla keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

4-) Santranç:

Geçmişte de pek çok önemli insanların oynamış olduğu müthiş bir zeka oyunudur. Santrançla, hem kendinizi geliştirirsiniz hem de planlı stratejik hareket etmenin yollarını öğrenmiş olursunuz. Duyuların sınırlı dünyasından kurtulursunuz.

5-) Kitap okumak:

Kitaplar her zaman ve her devirde insanların en yakın arkadaşları olmuştur. Çünkü kitapların insanları kendilerine bağlayacak sihirli yönleri vardır. Günümüzde kitapların sesli okunuş biçimleri olsa bile hala pek çok kişi kitabını kendisi okumaktadır. Zaman bulupta okuyamadığınız kitaplar varsa bu günler kaçırılmaz fırsat… Unutmayın; her okunan kitap sayesinde bilinç seviyeniz ve bakım açınız bir parça daha genişler.

6-) Sessiz sinema oynamak:

Yine, evde vakit geçirmenin en keyifli yönlerinden birisi de sessiz sinema oynamak. Bu zor dönemleri keyifli hale getirmenin en güzel yöntemlerinden birisi.

7-) Nostalji yapmak:

Daha önce gezmiş olduğunuz yerleri yad etmek ve beraber çekilmiş olduğunuz insanların resimlerine bakmak o günleri tekrar yaşamak hissi uyandırır sizde. Sanki bir anda zaman makinesinde yolculuğa çıkartır sizi…

8-) Dans etmek:

Evde kalmak zaman zaman canınızı sıkabilir. Bilmediğiniz dans türlerini öğrenip sosyal gelişimize katkı da bulunup aynı zamanda stresinizi de atabilirsiniz.

9-) Spor yapmak:

Bu günlerde spor yapamıyorum diye üzülmeyin. Zira sporunuzu evde de yapabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre karantina günlerinde spor yapmada herhangi bir azalış olmadı. E-ticaretten çeşitli spor malzemeleri satışı son dönemlerde arttmış durumda. Düzenli spor yapmak vücudumuzun hem forma sokar hemde zihinsel ve ruhsal bütünlüğünüzü sağlar. Aynı zamanda endişe ve kuruntuları azaltarak, bağışıklık sisteminin iyi şekilde çalışmasını geliştirir.

10-) Sinema günleri:

Her akşam 1 tane güzel bir film ailenizle beraber izleyebilirsiniz. Böylece izleyemediniz filmlerin telafisini bu günlerde rahatlıkla yapabilirsiniz.

İnsanlar bu zor günlerde eve kapanarak yapılabileceği bir çok aktiviteler bulunuyor. Günlük hayat koşuşturmasında, zamansızlıktan şikayet eden insanlar, bu dönemlerinde zamanlarını ailece dolu - dolu yaşayabilirler. Her zaman olaylara olumlu ve rasyonel bakılması pek ala insanların yararınadır.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 26 Kasım 2020
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45