Laleler hakkında

Lalenin bilimsel adı Tulipa Gerneirana'dır. Çok yıllık, otsu bir bitki olan lale soğanlı bir bitkidir.

GÜNCEL 03.01.2020, 17:46
90
Laleler hakkında

Ülkemizde belli dönemlerde en çok rastlayacağımız çiçekler lalelerdir. Özelikle havanın yeni ısınmaya başladığı günlerde kafamızı nereye çevirsek o destansı çiçekleri görür ve içimizin bir huzur kapladığını hissederiz. Rengarenk görüntüleri ile bir cümbüş oluşturan bu çiçekler aslında bizim için bir çiçek olmaktan çok ötedir. Lale kültürümüz için çok önemli bir çiçektir.

Lale'ye ilk olarak Orta Asya'da rastlanmıştır. Daha sonra çeşitli yollar ile yaşadığımız coğrafyaya getirilmiş ve bir dönem en sevilen çiçeklerden olmuştur. Lale'nin bilimsel adı Tulipa Gerneirana'dır. Çok yıllık, otsu bir bitki olan lale soğanlı bir bitkidir. Hatta lalenin bu soğanları 2. Dünya Savaşı sırasında milyonlarca Hollandalı'nın hayatını kurtarmıştır. Şöyle ki; savaş sırasında Hollanda Halkı'nın yiyecek stokları tükenmiş ve kıtlık baş göstermeye başlamış. Bunu üzerine yetkililer halktan lale soğanlarını yiyecek maddesi olarak tüketmelerini istemiş. Ve lale soğanlarını yiyecek olarak kullanan halk savaşın sonuna kadar aç kalmadan hayatlarını sürdürebilimiş.

Bilindiği gibi lale çiçeği dünyada en çok Hollanda tarafından üretilmekte, satılmakta ve bu sayede büyük bir ekonomik gelir edilmektedir. Günümüze bakıldığında bu ülke dünyanın hemen hemen her bölgesine bu güzel çiçeği yollamaktadır. Bugün dünyanın herhangi bir yerinde birini çevirip sorsanız; "Laleler lakaplı ülke hangisidir?" diye alacağınız cevap kesinlikle ve kesinlikle Hollanda olacaktır. Çünkü Hollanda bu konuda kesinlikle büyük bir tekeldir ve tek rakibi bile yoktur.
Aslında Hollanda'nın lale konusunda tekel haline gelmesini sağlayan bizleriz diyebiliriz. Çünkü lale çiçeği daha Avrupa'da bilinmezken bu çiçek tarafımızdan onlara hediye edilmiş ve bu olay da Hollanda ve lale efsanesinin doğuşuna vesile olmuştur.

Kanuni Sultan Süleyman 16. yüzyılda dönemin Hollanda Kralı'na hediye olarak laleleri yollamasa Hollanda bu çiçeğe çok sonraları ulaşamayacak ve tekel haline gelemeyecekti. Bu durumda lale üretiminde biz söz sahibi olacak ve büyük bir gelir elde edecektik.

Ülke olarak, birey olarak bize düşen elimizdekilerin değerini bilmek ve bu değerlerimize sahip çıkmaktır. Biz "Parlak Çiçekçilik" olarak Lale ve diğer büyün çiçeklerimize gereken değer ve özeni gösteriyor ve bu konuda üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Sizler de elimizdeki değerlere sahip çıkmak, en azından çiçeklerimize gereken özeni göstermek istiyorsanız "Parlak Çiçekçilik" gibi çiçeklerimize gereken değeri verin ve doğamızı koruyun.

Parlak çiçekçilik, 30 seneyi aşan tecrübesi ile İstanbullu çiçekseverlere hizmet vermektedir. Bahçelievler çiçekçi başta olmak üzere, bayrampaşa, esenler, şirinevler, sefaköy çiçekçi, yenibosna gibi ilçelere çok hızlı çiçek teslimatları bulunmaktadır. Siz de çiçek siparişi vermek için parlak çiçek internet sitesini tercih edebilir, 0212 640 13 14 numaralı çiçek sipariş hattından faydalanabilirsiniz.

Yorumlar (0)
10°
kapalı
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?

Namaz Vakti 01 Nisan 2020
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Günün Karikatürü Tümü