Mahkum Yakınları Mersin'de "Ceza İndirim Yasası"nın çıkmasını İstedi

Kader Mahkumları Mersin’de bir araya gelerek af istedi. Ceza indirim Yasası, Yargı Reformu ve eşit yasa isteyen mahkum yakınları Mersin Atatürk Parrkı saat kulesi yanında yetkililere seslerini duyurdu.

GÜNCEL 07.07.2019, 19:01 07.07.2019, 19:15
Mahkum Yakınları Mersin'de "Ceza İndirim Yasası"nın çıkmasını İstedi

Kader Mahkumları Mersin’de toplandı. Bir araya gelen mahkum yakınları af istedi. Saat 17:00'de Mersin Atatürk Parkı Saat Kulesi yanında bir araya gelen mahkum yakınları cezaevlerinde yatan kader mahkumu tanıdıkları için Ceza Yasasının bir an önce çıkmasını istedi.

"FETÖCÜLER YAKTI BİZİ, CEZAEVLERİ DOLDU TAŞTI, TAYYİP DEDE BABAMI AFFET, REİS MAHKUM YÜZÜNÜ GÜLDÜR, ADLİ MAHKUMLARA EŞİT ÖZGÜRLÜK, KADER MAHKUMLARINA CEZAİNDİRİMİ İSTİYORUZ, CEZA İNDİRİMİ LÜTUF DEĞİL GEREKLİLİK" dövizlerini taşıyan mahkum yakınları aynı zamanda slogan da atarak seslerini duyurdular.

Mahkum yakınlarının Mersin' de okudukları bildiri şöyle:

Kader Mahkûmları ile ilgili yargısal düzenlemelerin bu hafta içerisinde yasallaşmasını ve başta MHP olmak üzere diğer partilerinde destek vereceklerini açıkladığı ceza indiriminin de kanunlaşmasını istemekteyiz,

Mahkûm yakınları olarak yargı reformu içeriği ve MHP'nin açıkladığı ceza indirimiyle ilgili yaptıkları basın toplantısı şöyle:

Ülkemizde özellikle FETÖ terör örgütüne mensup Hakim, Savcı Polis ve diğer adli ve yargı personellerinin hukuksal işlemleri nedeniyle birçok mağduriyet yaşanmıştır. Hapishaneler dolmuş taşmış, sicil alan vatandaş sayısı büyük çoğunluğa ulaşmıştır. TCK'nın her maddesinde mağdur yaratmıştır.

FETÖ'den irtibat, iltisak ve münasebet nedeniyle meslekten ihraç edilen hakim ve savcı sayısı 4500 olması azımsanmayacak bir rakamdır. Buna birde ekonomik nedenler eklenince işleri bozulan borcunu ödeyemeyen insanlar hapis yatmak zorunda kalmıştır.

Toplum kamuoyunun 1. önemli sorunu adalet olmuştur. Yurttaşların haklarını korumayan yargı adaletsizliğin sembolü haline gelmiştir. Yargı reformu Paketinde yargılama, tutukluluk, infaz, denetimli serbestlik veb. Konularda yargılanmadığını ve yüksek ceza aldığını düşünen adli mahkumlar için gerekli ve zorunlu düzenlemelerin yapılmasını istemekte ve beklemekteyiz.

MHP'nin bir yıl öncesinde dillendirdiği ve 24 Eylül'de TBMM başkanlığına sunduğu 19 Mayıs 2018 tarihine kadar ki suçlara ilişkin5 yıl şartlı indirim öngören kanun kamuoyunda büyük beklenti oluşturmuştur. Halen mecliste yasallaşmamıştır. Yargı paketiyle birlikte kamuoyuna ve mahkûmlara verilen bu sözde tutulmalıdır.

Yargılama, ceza indirimi, tutukluluk, infaz denetimli serbestlik gibi konuların uzun süreye yayılması mahkûm ve mahkûm yakınları olarak bizleri umut girdabında bırakarak işkenceye dönüşen hal almıştır. Konunun Mecliste ivedilikle görüşülüp resmiyet kazanmasını istemekteyiz.

Sosyal medya kanallarıyla sesimizi ve mağduriyetlerimizi duyurmaya çalışsakta uzun süredir bekleyişimizi önleyemedik. Meclisin seçimler nedeniyle uzun süredir çalışmaması da bu beklentimizin ötelenmesine sebep olmuştur.

285 bin mahkûm, Denetimli serbestlikte 700 bin kişi, ülke içerisinde ve ülke dışında firar 800 bin kişi, HAGS verilmiş 3 milyon dosya, Yargıtay da bekleyen 10 milyon dosya, olduğunun bilinmesi konunun hâsıl bir toplumsal beklenti oluşturduğunu rahatlıkla kavratmaktadır. İçeride ciddi hastalıkları bulunanların, bebeklerin öğrencilerin, düşünce suçlularının ve kader mahkûmlarının sayısı düzenlemelerin elzemine işarettir.

Siyasilerde herkes hata yapabilir. Yaptıkları hatalara karşı siyasiler toplumdan af dilemişlerdir. Ya kader mahkûmları? Onların seslerine kulak verin.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 15 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı