Mahkumlara Af Umudu!

Af ne zaman çıkacak, mahkum yakınları affın ne zaman çıkacağını merak ediyor. Yerel seçimler öncesinde af çıkması yönünde umut eden mahkum yakınları "Af Yoksa Oy da yok" diyor. Mahpushanelerde insanlar üst üste yatıyor. Peki Cezaevleri ne durumda?

Mahkumlara Af Umudu!

Milliyetçi Hareket Partisi'nin 24  haziran seçimlerinde gündeme taşıdığı "Kader Mankumlarına Af" seçim telaşı yüzünden gündemini mi kaybetti. Mahkum yakınları özellikle sosyal medyada düzenledikleri çeşitli etkinliklerle canlı tutulmaya çalışılan ceza indirimi ve af, zaman zaman her ne kadar bazı siyasetçiler tarafından üç-beş kelime ile geçiştirilsede meselenin boyutu sanıldığı kadar iyi değil.

Yerel seçimler öncesi af beklentisi içine giren mahkum yakınları adeta kan ağlıyor. "Af yoksa oy da yok" sloganları ile sosyal medyada etkinlikler ortaya koyan mahkum yakınlarının sayıları küçümsenecek kadar az olmadığı görülüyor.

Umudunu yitirmeyen mahkum iaileleri,seçimler yaklaştıkça seslerini daha da yükselterek ceza yasasının veya affın biran önce çıkartılmasını istiyor.

Şu anda, 389 mevcut cezaevine ek olarak 132 yeni cezaevinin yapımını devam ediyor. 35 cezaevi ise proje aşamasında bulunuyor. Cezaevlerinde kalanların toplamda şu an sayısı 264 bin. Cezaevlerinde 250 bin 764 erkek, 10 bin 285 kadın ve 2 bin 982 çocuk bulunuyor. Annesiyle kalan çocuk sayısı ise 677 olarak ifade ediliyor.

Adalet Bakanlığı’nın resmi verilerine göre, infaz sürelerinin artması nedeniyle cezaevindeki hükümlü sayısı artarken, tutuklu sayısı azalıyor. Cezaevindeki tutukluların oranı yüzde 34’e indi. Cezaevlerinde toplam 208 bin 457 hükümlü 55 bin 574 kişi tutuklu bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2019, 00:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Filiz dogan
Filiz dogan - 7 ay Önce

16 yaşındaki çocukların yatığı ceza evine eğitim evi adını vermişler 15 gardiyan 16 yaşındaki oğlumu linç edercesine dövüyor ve şikayetçi olduğum halde delil yetersizliğinden savcı dosyayı kapatı bu adaletmidir ben akp üyesiyim şahsen af yada ceza indirimi gelmezse ne akp nede mhp ye oy vermem

Selehattin  yalim
Selehattin yalim - 7 ay Önce

Af veya yasa istiyoruz verilen sozlerin tutulmasini istiyoruz

Ali baştuğ
Ali baştuğ - 7 ay Önce

Çok acilen Af istiyoruz
Saygilarim la

mat
mat - 7 ay Önce

ya.sen.sayiyi.birak.inlar.boş.af.dan.bahset

Nevin alakus
Nevin alakus - 7 ay Önce

Sartli tahliye istiyoruz cok haksiz yatan var aci cekiyoruz aglayan hasta anne 1arkadas hayatimizi kararti tek olum hayatimizi kararti 1arkadas af bekliyoruz oglum 10 yidir ceza evinde saygilar reisim sapancadan aci ceken anne????????

Asuman ozturk
Asuman ozturk - 7 ay Önce

Yazmaktan. Beklemekten de hepimiz yorulduk kendi adıma hiç umudum. Kalmadı. Bunlar yasa falan. Vermiyeceklerr bizleri. Oyaliyorlar. Bütün mahkum. Yakınları. Olarak. Bizde tafrimizi. Ortaya koyalım. Bunlara. Oy. Vermiyeceklerr. Kandirilmaktan. Neymiş. Gorsunler

Ebru aktoprak
Ebru aktoprak - 7 ay Önce

Af varsa oy var yoksa sülalemden biri bile oy vermeyecek dalgamı geçiyorlar bizimle

SIRADAKİ HABER