MÜLTECİLERİN HAKLARI GERÇEKTE NEDİR?

Türkiye'de sayıları tartışma konusu olan mültecilerin gerçek hakları nelerdir? Ülkelerini çeşitli sebeplerden başka ülkelere göç eden milyonlarca mülteci var.

GÜNCEL 11.06.2019, 15:13
MÜLTECİLERİN HAKLARI GERÇEKTE NEDİR?

Mültecilerin Yüzde 80’i Kadınlar ve Çocukların oluşturduğu Türkiye'desavaş, çatışma ve yoksulluk gibi sebeplerle ülkelerini terk eden 3.9 milyon kişi bulunuyor. Irak'tan Suriye'ye, Afganistan'dan Sudan'a kadar dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan çatışma ve krizler sebebiyle milyonlarca insan ülkelerini terk etmek durumunda kaldığı belirtiliyor.

PEKİ MÜLTECİ NEDİR?

Avukat Elvan Kılıç'ın 20 Haziran Dünya Mülteciler Günüdolayısıyla kaleme aldığı yazıda; Mülteci, savaş ve zulüm gören ya da göreceği endişesine kapılma gibi sebeplerinden dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve başka ülkelere sığınma başvurusu yapan ya da yapmak isteyen bütün yabancılar için söylenir.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nce yapılan paylaşımda; Türkiye'de 3.6 milyondan fazla Suriyeli, 169 bin Afganistan vatandaşı, 143 bin Irak vatandaşı, 35 bin İran vatandaşı, 4 bin 800 Somali uyruklu , 10 bin diğer olmak üzere 3.9 milyon mülteci barınıyor.

MÜLTECİLERİN HAKLARI GERÇEKTE NEDİR?

Her bireyin sahip olması gereken temel ihtiyaçların mültecilere sağlanması en büyük hakları olduğunu belirten Avukat Elvan Kılıç, Mültecilerin sığınma başvurusu yapmak zorunda kaldıkları ülkelerde yaşayan diğer yabancılara sağlanan eşit haklar, yardımlar, temel ihtiyaçlar mültecilere de verilmesi gerektiğini belirterek; "Kendi ülkelerinde nasıl ki sosyal ve ekonomik haklardan, eğitim, sağlık gibi hizmetlerden faydalanabiliyorlarsa sığınma talep ettikleri ülkelerde de aynı şartlarda yaşamalıdırlar. " dedi.

MÜLTECİ STATÜSÜ
Mülteciler, 1951 sözleşmesinde belirtilen hükümler gereği devlet tarafından korunduğunu hatırlatan Av.Kılıç; "Mülteci statüsü alabilmeleri için da geldikleri ülke tarafından sığınma taleplerinin kabul edilmiş olması gerekmektedir. Sığınma talebi kabul edilen kişiler, mülteci statüsü alır." ifadelerini kullandı.

Mültecilerin 1951 sözleşmesine göre ayırıma tabi tutulmaksızın vatandaşı olduğu ülkeye uygulanan istisnai tedbirlerden muaf olarak din özgürlüğü, medeni haklardan yararlanma özgürlüğü, menkul ve gayrimenkul edinme hakkı, fikri ve sınai mülkiyet hakkı, dernek hakları, mahkemelerde taraf olma hakkı, çalışma hakkı, tarım, sanayi, sanat ve ticaret sahalarında iş yeri açmak ve şirket kurma hakkı, ihtisas mesleğini icra etmek hakkı, vesika (karne) hakkı, mesken edinme hakkı, eğitim hakkı, sosyal yardım hakkı, sosyal sigorta ve çalışma mevzuatından yararlanma hakları olduğunu belirten Kılıç, "Sadece belirli durumlarda istisna uygulanabiliyor; bu istisnai durumları da örnek verecek olursak büyük ölçekli mülteci akımlarında devletler dolaşım ve çalışma özgürlüğü ve tüm çocukların düzgün biçimde okula yerleştirilmesi gibi bazı hakların kullanımı konusunda kısıtlama koyabiliyor." dedi.

KADINLAR ŞİDDETE MARUZ KALIYOR
Sadece günümüzde değil uzun zamandır sıklıkla yaşanan kadınların toplumsal sorunları, ünlü, sanatçı, iyi bir meslek sahibi, iş kadını olması veya olmaması fark etmeksizin devam ettiğine de dikkat çeken Av. Kılıç, "Bunun yanı sıra zulüm gördükleri ülkelerden kaçıp mülteci olarak geldikleri ülkeden de darbe yiyen kadınlar çok fazla. Mülteci nüfusunun yüzde 80’ini kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Bu sebeple yaşanan en ufak olayda ilk etkilenen yine kadınlar ve çocuklar oluyor. Kadınlar cinsiyete dayalı şiddete maruz kalıyor, eşlerinin istismarından başlayıp zorla askere alınmaya kadar zorluklarla karşılaşabiliyorlar." ifadelerini kullandı.

SURİYELİ ÇOCUKLAR DİLENİYOR
Avukat Elvan Kılıç,Mültecilerin özellikle Suriye’den Türkiye’ye gelen nüfusun geçimlerini nasıl temin edecekleri, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının nasıl giderileceği, ucuz iş gücü kaynağı olarak kullanılmadan normal şartlar altında nasıl çalışabilecekleri konusunda devletin ürettiği çözümler bulunduğunu da belirterek, "Bugün Türkiye’de küçük Suriyeli çocuklar dilenerek ya da günde 15-16 saat çalışarak cüzi bir rakama çalıştırılıyorlar. Bunun yanı sıra yabancı olarak ve hor görülüyorlar. " ifadelerini kullanarak, açıklamasını şöyle tamamladı:

İnsanların devlet tarafından korunması ve haklarını koruması temek bir haktır. Mülteciler de gittikleri ülkede yaşayan her vatandaş gibi bu haktan yararlanmak zorundadır. Böylece, mülteciler düşünce ve dolaşım özgürlüğü, işkenceye ve onur kırıcı muameleye tabi olmama gibi temel medeni haklardan yararlanırlar. Bu hükümetin tercih yapacağı bir mesele değildir. Ülkemizde de mülteci kabul esaslarında düzenleme yapılması gerekli ve son derece önemlidir.

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 15 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı