SAMİKAD Başkanı Uğurlu, İş Gücüne Katılım Sağlamak Zorundayız

Samsun İş Kadınları Derneği (SAMİKAD) Başkanı Münevver Uğurlu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, Atatürk'ün bir çok ülkeden önce kadına seçme ve seçilme hakkı verdiğini belirtti.

GÜNCEL 18.05.2019, 03:17 18.05.2019, 04:01
SAMİKAD Başkanı Uğurlu, İş Gücüne Katılım Sağlamak Zorundayız

SAMİKAD Başkanı Münevver Uğurlu, Cumhuriyetin 100. Yılında Ülkemizin yarı nufusunu kadın olması, Mustafa Kemal Atatürk'ün bir çok Ülkeden çok daha önce kadına seçme ve seçilme hakkı verdiğini belirterek, "Biz kadınların Ülkemizin sürdürülebilir gelişmişliği için var gücümüzle çalışmak, iş gücüne katılım sağlamak zorundayız." dedi.

Şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum

Samsun İş Kadınları Derneği (SAMİKAD) yönetim kurulu Başkanı Münevver Uğurlu,19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında 19 Mayıs'ın Türk milleti adına büyük bir anlam ifade ettiğini kaydederek, "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum" dedi.

SAMİKAD'ın Orkasifed Federasyonu'na ve Turkonfed Konfederasyonu'na bağlı kadınların iş hayatına aktif katılımı için çalışan gönüllü bir kadın derneği olduğunu belirten Münevver Uğurlu, hedeflerinin, Gelecek nesilleri yetiştirebilmek, rekabet piyasasında varlık gösterebilmek, rol modellerin çoğalmasını sağlamak, kız çocukların küçük yaştan itibaren en iyi şekilde eğitim görerek meslek sahibi olmalarını ve iş hayatına kadın-erkek değil insan olarak beceri ölçüsünde atılmalarını sağlamak olduğunu belirtti.

İyi örneklerin çoğalması gerektiğini ifade eden Uğurlu, "Örf adet geleneklerimize yakışan birlik-beraberlik içinde sorumluluğumuzla sevgi-saygı ile, çocuklarımızın eğitimine destek vererek, güç birliğiyle 21.yüzyılda ekonomik dengeden bahsetmeliyiz. Ülke nufusunun diğer yarısı olan kadının iş gücüne katkısı yatsınamaz. Gerek bölgemiz gerekse ülke genelinde kadının eğitimden iş gücüne katılımı her yıl artsa da ortalamanın çok altındadır." dedi.

Samsun ve Bölgesinin konumuna dikkat çeken SAMİKAD yönetim kurulu Başkanı Münevver Uğurlu, "Bölgemiz coğrafi konum itibarıyla yer altı yer üstü kaynaklarımız, değerlerimiz, tüm ulaşım kanallarımız ile çok zengin bir bölgedir.. Öncelikle bölgesel kalkınmamızda, bölgemizdeki kadınlarımız en az bir eğitim düzeyini tamamlayan kadınların oranı %83,6 kız çocuklarında okullaşma oranı mennunluk oranında artmaktadır. Bu oranların belli seviyeye gelmesi için kadın erkek değil artık kadını konuşmalıyız." dedi.

Samikad ,Orkasifed Federasyonuna ve Turkonfed Konfederasyonuna bağlı kadınların iş hayatına aktif katılımı için çalışan gönüllü bir kadın derneği olduğunun altını çizen Uğurlu, "Amacımız İş kadınlarını cinsiyet eşitliği haklarına erişimi için çalışıp belli orana geldiğinde iş insanları olarak devam edilmesidir. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinde kadının rolü zirve sonuç bildirgesinde, ''kadınların iş hayatına aktif katılımı Ülkemizin kalkınmasına olduğu kadar demokrasisine de katkı sağlar'' denilmiştir.Turkonfed Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliği ile düzenlenen zirvede şu maddeler yer almıştır:

 • Toplumsal cinsiyet eşitliği esas olmalı,
 • Kadın çalışan kotası konulmalı,
 • Kadın girişimcilerin desteklenmesi teşviş edilmeli,
 • Doğum borçlanması primleri devlet tarafından ödenmeli,
 • Çocuk bakım hizmetleri ve kreş yardımı SGK kapsamına alınmalıdır,
 • Kadın ve aile dostu işletmelerin sayısı artırılmalı,
 • Bakım sigortası oluşturulmalı,
 • Nitelikli bakım personeli yetiştirilmeli,
 • Eşit işe eşit ücret uygulaması hayata geçirilmeli,
 • Kadınların mesleki ve teknik eğitim almaları sağlanmalı,
 • Kadınların eğitim hayatında devamlılığı için yasal mevzuatlar devreye alınmalı,
 • Toplumsal zihniyet değişimi ve dönüşümü için adımlar atılmalı,
 • Çocuk gelin sorunu, rol model kadınların sayısı artırılmalıdır.

Bu maddelerdeki konuların ele alındığını ve çalışmaların devam ettiğini belirtti.

"Dünyada 24 saat ticaret yapıldığından dolayı zaman kaybedemeyiz." ifadesini kullanan Münevver Uğurlu; "Biz kurulduğumuzdan bu yana Samsun da paneller düzenliyor ve iş alanlarında başarılı kadınlarımızı konuşmacı olarak davet ediyoruz. Mentörlük çalışmamızla girişimci kadınlarımızın sürdürülebilir olmaları için birlikteyiz. OMÜ-SAMİKAD sanayi işbirliği ve öğrencilerimizle sanayi de teknik gezi düzenliyoruz, amacımız, gerçek staj imkanı ile öğrencilerimizin mezun olduklarında branşlarına hakim olacak ve hayata 1-0 önde başlamış olacaklardır." dedi.

Kalkınma Ajansı OKA nın desteğiyle Girişimci kadınların ürettikleri ürünlerin markalaşma, e-ticaret yolunda ilerlemeleri için eğitimler verdiklerini belirten Uğurlu, "Belediyelerimiz, Ticaret Odamız; KOSGEB destekli İşkur iş planı eğitimlerimiz devam ediyor; Valiliğimiz nezdinde Milli Eğitim, Aile Politikalar İl Müdürlüğü, SGK ve gönüllü destekçilerimizle birlikte küçük yaşlardan itibaren insan olma, üretici girişimci olmaları için birlikte çalışmalarımız sürüyor. Kadınlarımızın sürdürülebilir istihdamı, eğitimleri için AB projemiz ''yerel STK' larda hibe programı, geleceğe köprü iş kadınları için katılımcı yönetim projesi'' ile üretici, girişimci kadınlarımızın yanındayız, girişimci kadınların sürdürülebilir istihdamı için tamamen gönüllü olarak çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir." dedi.

Samsun İş Kadınları Derneği (SAMİKAD) Başkanı Münevver Uğurlu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, "Atamızın , Samsun'umuz da ilk adım atışı 19 Mayıs 1919-ve nice nice 100 yıllara gururla..." dedi.

KAYNAK: KADINDANALHABERİ/Elif Taşan

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı