Samsun'da Büyük Tepki Çeken Biyokütle Enerji Santrali Nedir, Zararları Neler?

Biyokütle termik santrallerinin kurulmadan önce bilimsel değerlendirmeler yapılması gerektiğini belirterek, yol açtığı zararlardan bahsetti.

GÜNCEL 05.12.2019, 00:23 05.12.2019, 01:03
Samsun'da Büyük Tepki Çeken Biyokütle Enerji Santrali Nedir, Zararları Neler?

Bursa'nın Büyükorhan ilçesinde yapılması planlanan biyokütle enerji santrali ile ilgili açıklamalarda bulunan  Prof. Dr. Kayıhan Pala, Biyokütle termik santralleri kurulmadan önce bilimsel değerlendirmelerin yapılması gerektiğini belirterek, Biyokütle termik santrali hakında toplumun çok fazla bilgi sahibi olmadığını hatırlattı.

Prof. Dr. Pala, Biyokütle denildiğinde çekirdek kabuğunun yakılmasından, sanayi atıklarının yakılmasına kadar geniş bir çerçevede enerji üretmek için kurulmuş tesislerden söz edilmesi gerektiğini belirterek, özellikle bu tesislerin enerji üretirken yakmaya dayalı bir süreçte bu enerjiyi üretecek olduklarında bütün dünyada yapılan araştırmalar bazı sıkıntıların ortaya çıkabildiğini gösterdiğine dikkat çekti. 

Büyükorhan’da yapılması planlanan enerji santralinin başta hava kirliliği olmak üzere su kirliliğine de yol açtığını ifade eden Prof. Dr. Pala, "Bu tesislere getirilecek biyokütlenin taşınması sırasında çıkan sorunlar ve çevre etkileri içerisinde olmak üzere. Bazı araştırmalar biyokütle termik santrallerinin, kömürlürlü ve doğalgazlı termik santrallerle karşılaştırıldığında kükürt dışındaki tüm temel hava kirleticilerinin kömür santrallerine oranla biyokütle termik santrallerinde daha fazla dış ortama salındığını ortaya koymuş durumda. Dolaysıyla biyokütle termik santralleri yapılmadan önce mutlaka çevresel etki değerlendirmesi ve buna ek olarak mutlaka bir sağlık etki değerlendirmesi yapmak gerekmektedir" ifadelerini kullandı.
"Topluma rağmen ısrarla tesis kurmaktan kaçınılmalı" dedi.

Prof. Dr. Pala, bu tür tesislerin kurulmasından kaçınılması gerektiğini belirterek şunları ifade etti.  "Bu kadar yüksek düzeyde enerji üretme potansiyeli varken yeni ve kirletici kaynaklardan elektrik üretmeye çalışmak için tesisler kurmak doğru, akılcı ve toplum yararına değildir. Bu nedenle biyokütle termik santralleri olmadan önce ilgili kesimlerin katılımları ile mutlaka bilimsel değerlendirmeler yapılmalı ve toplumun istememesine rağmen ısrarla tesis kurmaktan kaçınılmalıdır" 

Samsun ilçesi Çarşamba’da kurulumuna başlanılan biyokütle enerji santrali için vatandaşlar tarafından da tepkiler devam ederken bu yazı da göz önünde bulundurularak bir kez daha düşünülmelidir.

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı