Samsun Yazarlar Derneğinden Nobel Edebiyat Ödülüne Tepki

Nobel Edebiyat Ödülü'nün Srebrenitsa soykırımını inkâr eden ve Sırp savaş suçlularını savunan Avusturyalı yazar Peter Handke'ye verilmesine bir tepki de Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven'den geldi.

GÜNCEL 12.12.2019, 22:08
Samsun Yazarlar Derneğinden Nobel Edebiyat Ödülüne Tepki

Nobel Edebiyat Ödülü'nün Srebrenitsa soykırımını inkar eden ve Sırp savaş suçlularını savunan Avusturyalı yazar Peter Handke'ye verilmesine Türkiye ve dünyadan tepkiler sürüyor.

Bir tepki de Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven'den geldi.

SEVEN: BU ÖDÜL GERÇEKLİĞİNİ YİTİRMİŞTİR

Ahmet Seven yaptığı açıklamada:

"2019 Nobel Edebiyat Ödülü, soykırımı destekleyen aynı zamanda savaş suçlusu Milosevic tarafından 'Sırp Şövalye Nişanı' verilen Peter Handke'ye layık görülmesi bütün dünyanın gözü önünde işlenen insanlık suçudur. Böyle bir ödülün 'Dünya İnsan Hakları Gününde verilmiş olması büyük bir talihsizliktir. Bu ödülün Peter Handke'ye verilmesi hem insanlık suçu hem de edebiyata karşı tarihi bir haksızlıktır. Geçmişte de yaşanan yanlışlarla birlikte 2019 Nobel ödülü gerçekliğini yitirmiş durumdadır.  Bu ödülü Peter Handke'ye verenler 25 yıl önce Bosna'da işlenen soykırıma da ortak olmuşlardır. Samsun Yazarlar Derneği olarak insanlığı üzen ve rencide eden bu ödülü reddediyor ve kınıyoruz" Dedi.

Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 14 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı