banner178

Seramik Çamur

GÜNCEL 27.09.2022, 22:45 28.09.2022, 11:52
Seramik Çamur

Seramik çamur seçimi yapılırken yeni başlayanlar ya da profesyonel bir şekilde çalışanlar için çok fazla çeşitli alternatifleri bulunan seramik çamuru seçmek çeşitlerinin fazla olmasından dolayı zor olmaktadır.

Doğru bir seramik çamuru seçebilme için öncelikle kullanılan fırının tasarım sıcaklığına bakılır daha sonra ne tip seramik yapılması gerektiğine, hazır vakumlu çamur mu yoksa çamuru elde yapılması gerektiğine gibi şeylere karar verilmesi gerekmektedir. Hangi tür seramik çamur olmasına karar verdikten sonra seramik yapım işlemine geçilmektedir.

Seramik Çamuru Çeşitleri

Pek çok seramik çamuru bulunmaktadır. Renginden dokusuna kadar çok farklı yapıya ve özelliklere sahip olan seramik çamurlara farklı şekillerde kullanılmaktadır. Seramik çamurları üç gruba ayrılırlar. Bunlar; stoneware, seramik ve porselen çamurları olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. Bu gruplarda pişirme sıcaklıkları, gözenekliler, renk gibi farklı yapıda ve özellikleri bulunmaktadır.

Seramik çamurları: Bu çamur türü en düşük derecede pişirilen çamurlardır. Diğer çamur çeşitlerine göre daha gözenekli ve daha yumuşak yapıya sahiptirler. Beyaz ya da kırmızı renkte çalışalabilirliliği yüksek olan çamur çeşitleridir. Yumuşak bir hamur olduğundan dolayı geçirimli ve dayanıksız bir hamur çeşididir. Sırlanması ile geçirimsiz hale gelmesi sağlanır. Kırmızı ya da beyaz olarak bulunabilir. Geçirimsiz hale gelmesi için sırlanması gerekir.

Stoneware çamurları :  Seramik çamurları dan daha dayanıklı ve sert yapıya sahiptir. Porselen Çamurları: Yüksek derecede fırınlanan çamur çeşididir. Seramik çamur ile ilgili daha kapsamlı bilgi edinmek için https://www.crafist.com.tr/seramik-camur adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı