Yapay Zeka Ormanları Koruyacak

Türk Ar-Ge şirketi Ayvos, Şirket, Orman Genel Müdürlüğü’yle gerçekleştirdiği son projeyle orman alanlarına yerleştirilen fotokapanlar aracılığıyla elde edilen bilgileri kullanarak ormanların güvenliğini sağlayacak.

GÜNCEL 20.08.2019, 01:26
61
Yapay Zeka Ormanları Koruyacak

Orman Genel Müdürlüğü’yle imza attığı proje kapsamında fotokapanlar üzerinden elde ettiği verilerle izinsiz kesim, kütük kaçakçılığı, kaçak hayvan otlatma gibi olaylara karşı ormanların korunmasını sağlayacak olan Ayvos, Geliştirdiği bu teknolojiyle orman ekosisteminin güvenliğini sağlamayı da hedefliyor. Ayrıca fenolojik gözlem için geliştirdiği diğer Ar-Ge çözümüyle de dikkat çekerek, Yüksek bir direk üzerinde konumlandırılan video kameradan elde edilen verilerle ağaçların gelişim süreçlerindeki değişimleri takip edecek.

Ayvos Kurucu ve CEO’su Eray Hangül, Yapay zeka sistemleri sayesinde artık kameralardan elde edilen verilerin işlenerek anlamlı bilgiye dönüştürülüp kullanılmasının güvenlik önlemleri açısından da büyük avantaj sağladığına dikkat çekerek, Bu kapsamda kameralara entegre ettiği yapay zeka destekli yazılımlarla bir çok alanda faaliyet gösterdiğini belirtti.

Ormanlarımızın Güvenliğini Artırıyoruz

 Ormanların güvenliğinin insan gücü ile sağlanmasının zorluğuna dikkat çeken Hangül, “Her yıl binlerce hektarlık orman arazisi izinsiz ağaç kesimi ve kütük kaçakçılığı nedeniyle zarar görüyor. Bunun yanı sıra büyük ve küçük baş hayvanların genç ormanlarda otlatılması orman ekosistemini sağlığını bozuyor. Ormanlardaki yasadışı faaliyetlerin ve bilinçsiz otlatmanın önüne geçmek için sadece güvenlik görevlilerden faydalanmak yeterli olmuyor. Bu noktada Orman Genel Müdürlüğü ile gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında ormanlarda yasadışı faaliyetlerin yoğun olarak gerçekleştiği ve gençleştirilen ya da uzak aralıklarla ağaçlandırılan bölgelerde kritik noktalara yerleştirilen harekete duyarlı fotokapanlar ve onlara entegre ettiğimiz yazılımımız aracılığıyla ormanlarımızın güvenliğini arttırıyoruz. " dedi.
Ormanlarda iklim değişikliklerinin de ağaçlara büyük zarar verdiğini belirten Hangül, sıcaklık değişimlerinin bitki ekosistemine etkisini saptayabilmek için ağaçların tomurcuklanma dönemlerinde sahaya giderek gözlemler yapıldığını ancak gerek saha şartları gerekse gözlem sıklığının azlığı nedeniyle bunun zor ve yeterli olmayan bir süreç olduğunu belirtiyor.

Elektriğin Olmadığı Yerlerde Solar Paneller Kullanılıyor

Yazılımlarının entegre edildiği kameraların fenolojik gözlem direklerine yerleştirilerek bu durumu kolaylaştırıp istenilen her an gözlem yapılmasına imkan sağladıklarını söyleyen Eray Hangül “Orman arazilerine yerleştirilen fenolojik gözlem direklerinde yer alan ve yazılımımızın entegre edildiği kameralar ile ağaçlardaki tomurcuklanma, çiçek açma, olgunlaşma, sararıp dökülme gibi olayların meydana geliş zamanları hakkında anlık bilgi toplayabiliyoruz. Yerleştirilen kameraların uzaktan kumandası sağlanarak kullanıcılar seçtiği bölgeyi web arayüzümüzden canlı olarak izleyebiliyor. Elektrik imkanı olmayan yerlerde solar paneller kullanarak otomasyon sistemimizi çalıştırıyoruz. Enerji tüketimini verimli yönetmek adına sistemi en düşük güç tüketimi ile ayakta hazır bekleyecek biçimde ayarlayarak tek bir şarj ile uzun günler boyunca kullanımını mümkün kılıyoruz. " dedi.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45