Yerel Basın Bitiriliyor

TBMM’ye önümüz hafta gelecek olan ‘’Yargı Reformu Paketi’’ içerisinde yerel basını yakından alakadar eden resmi ilanların kurumların internet sitesinde yayınlanacak olması, Yerel Basını yakından ilgilendiriyor.

GÜNCEL 03.07.2019, 22:16
Yerel Basın Bitiriliyor

Yerel Basının sorunlarının araştırması adına TBMM Başkanlığına önerge sunan İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, Basın İlan Kurumunun son dönemlerde aldığı kararların Yerel Basına çok büyük darbe vurduğunu savundu.

OK, ‘’Yerel Basın demokrasinin en can alıcı parçasıdır’’ ifadelerini kullandı. TBMM’ye önümüz hafta gelecek olan ‘’Yargı Reformu Paketi’’ içerisinde yerel basını yakından alakadar eden, resmi ilanların kurumların internet sitesinde yayınlanacak  olması, Yerel Basını yakından ilgilendirmektedir. Yayın hayatlarına zor şartlar altında resmi ilan gelirleri ile devam etmeye çalışan yerel basın bu uygulama sonrası zor günler bekliyor. Konu hakkında İyi Parti Grubu adına 20 milletvekili imzası ile araştırma önergesi veren Balıkesir Milletvekili İsmail OK  ‘’Yerel basın demokratik toplumların vazgeçilmezidir’’ şeklinde konuştu.

Yerel Basının demokratik süreçlerin ilk basamağı olduğunu söyleyen OK ‘’ Çok sesli ve özgür bir basının demokratik sistemin korunması ve güçlendirilmesinde son derece önemli bir unsuru teşkil etmektedir. Yerel basının ulusal basınla paralel bir seyir takip ettiği göz önünde tutulursa, günümüzde oldukça zor günler geçirmekte olan yerel basın yayın kuruluşlarının sorunlarının belirlenmesi ve bunlara bir an önce uygun çözümler getirilmesi gerekmektedir’’ dedi.

OK; HALK İLE MERKEZİ HÜKÜMETİN BAĞLARI KOPAR

Yerel basının halk ile merkezi hükümet ile bağlarını güçlendirdiğini söyleyen İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK ‘’ Osmanlı yönetim sisteminden kaynaklanan ve dönemin siyasi atmosferi nedeniyle belki de sayesinde ilk örneklerini vermeye başlayan yerel basında öncelikli olarak halkın merkezi yönetimle olan bağının güçlendirilmesi amacı güdülmüştür. Yerel basın ya da diğer adıyla Anadolu basını, günümüzde demokratik sürecin etkin bir parçası olduğu gibi, ekonomik açıdan ayakta kalmanın da mücadelesini vermektedir. Yerel gazetecilik geleneğinin etkili olduğu birkaç il dışında resmî ilan desteği almadan yayınlarına devam edebilecek gazete sayısı oldukça azdır. Yargı reformu paketi adı altında getirilmek istenen sistemde Yerel Basının kapısına kilit vurması demektir. Bu durum başta basın kuruluşlarımızın zararı gibi gözükse de halkımız ile merkezi hükümetinde bağlarını kopartacaktır. Buna izin vermeyeceğiz. Bu sorunların araştırılması adına bir önerge hazırladık ve 20 milletvekili arkadaşımla bunu meclis başkanlığımıza sundum. Ümit ediyorum bu konuyu daha fazla tartışılır hale getirerek, yerel basının sorunlarının çözülmesi adına anlamlı adımlar atılmış olur’’ dedi.

Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 14 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı