BÜYÜK BEDEN BAYAN GİYİM

Giyim sektöründe standart - normal beden ve büyük beden olmak üzere iki ana tür karşımıza çıkmaktadır.

KADIN 17.07.2020, 10:46 17.07.2020, 10:55
28
BÜYÜK BEDEN BAYAN GİYİM

Eskiden büyük beden konusunda çok daha kısıtlı ürünler karşımıza çıkar iken artık gelişen giyim sektörü sayesinde büyük beden giyimde de istenilen, arzu edilen çeşitlilik ile karşılaşılıyor. Dolayısıyla büyük beden olan insanlar artık tek tip, standart renklerde kıyafetler kullanmak zorunda kalmadan istedikleri tarzda giyinebiliyor. Bu yazımızda büyük beden nedir, büyük beden bayan giyim nedir, nasıl olmalıdır, büyük beden bayan giyimdeki modeller nelerdir gibi soruların yanında ayrıca büyük beden bayan giyimin ortalama fiyatları, nerelerden satın alınabileceği gibi konuları da ele aldık.

Büyük Beden Nedir?

Standart bedenin üzerinde olan beden ölçülerine büyük beden adı verilmektedir. Dolayısıyla standart beden ölçülerine sahip olmayan kişiler büyük beden kıyafetler kullanmalıdır. Şimdi sizlere standart - normal beden ölçülerini ve ardından da büyük beden ölçülerini vereceğiz. Böylece kendi bedeninizin hangisi olduğunu daha net bir şekilde kavrayabilirsiniz.

Standart - normal beden ölçüleri 36 bedenden başlayıp 44 bedene kadar devam eder. Yani, standart beden ölçüleri 36 beden, 38 beden, 40 beden, 42 beden ve 44 beden olarak belirlenmiştir. Bu ölçülere sahip olan insanlar standart beden giysileri kullanmalıdır. Ama kişi bu bedenlerin üzerinde ise kesinlikle büyük beden giysileri tercih etmelidir.

Büyük beden ölçüleri ise 44 bedenden başlayıp 58 bedene kadar devam eder. Yani, büyük beden ölçüleri sırasıyla 44 beden, 46 beden, 48 beden, 50 beden, 52 beden, 54 beden, 56 beden ve 58 bedendir. Eğer bu ölçülere sahip iseniz büyük bedensinizdir ve kıyafet seçimlerinizi de bu beden ölçülerini göz önüne alarak yapmanız gerekir. Büyük beden bayan giyim içerisinde bu bedenlerin her birine göre giysiler üretilmekte ve satışa sunulmaktadır. Önemli olan beden ölçülerinizi iyi tanımanız, net bir biçimde emin olmanızdır. Beden ölçülerinizden emin olmak için göğüs, bel ve basen ölçülerinizi bir mezura yardım ile ölçmeniz gerekir, böylece doğru sonuçlara ulaşırsınız. Eğer kendiniz ölçemiyor iseniz de bir yakınınızdan ya da bir terziden ölçülerinizi ölçmesini isteyebilirsiniz. Böylece doğru bir biçimde hem kendi bedeninizi tanımış olursunuz hem de alacağınız kıyafetlerin size uygun olmasını sağlarsınız. Sıradaki başlığımızı okuyarak büyük beden bayan giyim nedir konusunda da fikir sahibi olabilirsiniz.

Büyük Beden Bayan Giyim Nedir?

Yukarıda saydığımız tüm beden ölçüleri büyük beden bayan giyimde de geçerlidir. Standart bedenin üzerinde olarak belirttiğimiz büyük beden ölçülerine sahip iseniz büyük beden bayan giyimin ürünlerini tercih etmelisiniz. Bayanlar için büyük beden giyim sektörü oldukça gelişmiş haldedir. Eskiden çok kısıtlı bulunan, erişilmesi zor olan ve fiyatları da yüksek tutulan bu giyim ürünleri artık, günümüzde gayet uygun fiyatlar ile satışa sunulmakta ve renk, model, kesim gibi çeşitliliklere de sahip durumdadır. Dolayısıyla büyük beden kıyafetleri çok kolay bir şekilde bulabilir ve istediğiniz modelini yine kolay bir biçimde satın alabilirsiniz.

Sıradaki başlığımızı okuyarak büyük beden bayan giyimin nasıl olması gerektiği konusunda bazı önemli bilgileri edinebilirsiniz.

Büyük Beden Bayan Giyim Nasıl Olmalıdır?

Büyük beden bayan giyimin nasıl olması gerektiği konusu her zaman tartışmalı bir konu olmuştur. Fakat şunu söylemeliyiz ki tabulara bağlı kalmamanız gerekir. Dilediğiniz gibi giyinin, kendinizi nasıl mutlu ve rahat hissediyor iseniz o şekilde giyinin. Eskiden bayanlar için olan büyük beden giysiler belli kalıplar halinde, genelde siyah renklerde tek tip olarak üretilirdi. Fakat artık bu tek tipliliğin yerini çeşitlilik aldı. Her renk, her model ve her kesim tarzı büyük beden kıyafetler için kullanılmaktadır.

Eğer göğüs bölgenizin ortaya çıkmasını sevmiyor iseniz göğüs kısmı dar olmayan giysileri tercih edebilirsiniz. Eğer bel bölgenizin arka planda kalmasını istiyor iseniz de bel bölgesi geniş kesime sahip olan, kısa kesime sahip olmayan büyük beden modellerini seçebilirsiniz. Basen bölgeniz sizi rahatsız ediyor ise de basen bölgenizi örtecek olan uzun ve geniş kesimli kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Fakat unutmayın ki önemli olan tek şey sizin tercihlerinizdir, kendinizi iyi ve rahat hissetmek için yaptığınız tercihlerdir. Renk, kesim, model konusunda dilediğiniz gibi tercih yapabilirsiniz.

Peki, bahsetmiş olduğumuz bu geniş skaladaki büyük beden bayan giysilerin modelleri nelerdir? Hangi renkler mevcuttur? Bunları öğrenmek için bir sonraki başlığımızı okumaya devam edin.

Büyük Beden Bayan Giyim Modelleri Nelerdir?

Büyük beden bayan giyim modelleri belirtmiş olduğumuz gibi çok çeşitli halde bulunur. Bu modellerden bazılarını şöyle sayabiliriz:

  • Elbiseler; günlük elbise, abiye elbise, tesettür abiye. Üst giyim; triko, tunik, ceket, bluz, gömlek, tshirt, body, hırka, eşofman üstü. Alt giyim; pantolon, şort, kapri, tayt, eşofman altı, etek, kot pantolon, kumaş pantolon. Dış giyim; ceket, mont, trençkot, ferace, panço, kaban, kot ceket, yelek. Ev giyim; gecelik, pijama takımı, eşofman takımı, şort, tayt, t-shirt.
  • Tüm bu çeşitlerin askılı, uzun kollu, kısa kollu, yakası açık ya da kapalı, uzun ve kısa, dar kesim ya da geniş kesim olmak üzere pek çok modeli bulunmaktadır. Dilediğiniz modeli satın alabilirsiniz.
  • Ayrıca büyük beden bayan giyimdeki renk skalası da oldukça geniş halde bulunmaktadır. Giysileri pembe, mor, kırmızı, beyaz, gri, siyah, fuşya, bej, lacivert, bordo, gece mavisi, camel, haki, hardal, kiremit rengi, gülkurusu, lila, oranj, mercan, yeşil, sarı, zümrüt gibi pek çok renkte bulabilirsiniz. Yani eksiden olduğu gibi sadece siyah giyinmek zorunda değilsiniz, ürünlerin renk çeşitliliği sayesinde de istediğiniz renkteki giysiyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca çift renk ya da pek çok renk içeren kıyafetler de mevcuttur. Örneğin siyah beyaz, bordo - beyaz, gri - pembe, mavi - pudra gibi pek çok farklı renk seçeneği vardır. Aynı zamanda desenli ( leopar, zebra ve benzeri desenler ) ya da baskılı ( fotoğraf ya da yazı ) kıyafet seçimlerini de büyük beden bayan giysileri çerisinde bulabilirsiniz.

Sıradaki başlığımız büyük beden bayan giysileri satın alınırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar üzerinedir. Okumaya devam ederek siz de bu önemli noktaları öğrenebilir ve alış verişlerinizi ona uygun gerçekleştirebilirsiniz.

Büyük Beden Bayan Giyim Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elbette her zaman olduğu gibi büyük beden bayan giyimde de satın alma sürecinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu noktalar sayesinde doğru kararlar vererek doğru ve sağlıklı bir alış veriş süreci yaşamış olursunuz. Büyük beden bayan giysilerin satın alınmasındaki püf noktalar:

  • Öncelikle bedeninizi net bir şekilde bilin. Bunun için de beden ölçülerinizi ölçmeniz ya da ölçtürmeniz gerekir. Kendiniz bir mezura yardımı ile ölçebileceğiniz gibi aynı zamanda bir terziye giderek de beden ölçülerinizi doğru bir şekilde ölçtürebilirsiniz. Beden ölçünüzden emin olmadan yaptığınız bir alış verişte elbette bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Giysinin büyük gelmesi ya da dar gelmesi gibi sorunlar yaşamak istemiyor iseniz beden ölçünüzden emin olun.
  • Beden ölçünüzden emin olduktan sonra hangi tür bir giysi istediğinizi, istediğiniz modeli ve renk seçeneğini de düşünün. Çünkü aklınızdan bir şey olmadan alış veriş yapmak istediğinizde ne alacağınızdan emin olamaz ve ihtiyaçlarınızı gideremezsiniz.
  • Arzu ettiğiniz büyük beden bayan giysiyi bulduğunuzda özelliklerini okuyun, detaylarına bakın. Önemli olan giysinin göğüs, bel ya da basen ölçülerinin sizinkiler ile uyuşuyor olmasıdır. Eğer giysinin ölçüleri sizin bedeninize uygun ise onu gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz. Eğer giysi sizin ölçülerinize uymuyor ise duruma göre bir küçük bedenine ya da bir büyük bedenine bakabilirsiniz. Bazen o kıyafetin başka bedenlerini bulamama gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz, bu çok doğaldır. Böyle durumlarda da o kıyafete benzer diğer ürünlere bakabilir ve arzu ettiğiniz ürüne benzer diğer ürünlere kolayca erişebilirsiniz.

Bu önemli noktalar sayesinde yapacağınız büyük beden bayan giyim alış verişi daha doğru ve sağlıklı geçecektir. Aldığınız ürün sizin bedeninize uygun olacaktır ve böylece iade süreçleri ile uğraşmanıza hiç gerek kalmayacaktır.

Büyük Beden Bayan Giyim Fiyatları

Büyük beden giyim fiyatları konusunda son zamanlarda algımız değişti. Çünkü artık, eskiden sadece belirli dükkanlarda, belirli çeşitlilikte ve bütçeyi aşan fiyatlarda satılan ürünler ile karşılaşmıyoruz. Giyim sektörünün çok gelişmesi ile beraber fiyat konusunda da sorunlar yaşanmıyor. Günümüzde büyük beden bayan giyimin her bir ürünü standart bedenlerde olduğu gibi ortalama, genel fiyatlar ile satışa sunuluyor. Yani, bütçeyi aşmayan fiyatlar ile karşılaşıyoruz.

Elbette giysinin türüne göre fiyatlar değişim gösterir. Bir t-shirt ile bir pantolonun aynı fiyatta olması beklenemez. Ayrıca standart bedendeki bir pantolonun fiyatı ne kadar ise büyük edendeki bir pantolonun fiyatı da bununla orantılı şekildedir. Dolayısıyla artık beden büyüdükçe fiyatın da artması gibi bir sorun ile çoğu zaman karşılaşmıyoruz.

Büyük beden bayan giyim konusunda alış veriş yapmak için artık mağazaları gezmenize, dükkanlarda büyük beden bayan kıyafet aramanıza gerek yok. İnternette çok kolay bir şekilde istediğiniz bedendeki istediğiniz kıyafeti bulabiliyor ve tek bir tık ile kapınıza kadar gelmesini sağlayabiliyorsunuz.

Büyük Beden Bayan Giyim Satın Almak İçin Ne Yapmalı?

Büyük beden bayan giysileri satın almanız için iki genel yönteminiz olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan biri mağazaları, dükkanları gezmek, diğeri de internetten satın almaktır. Mağaza gezmek konusu biraz zor olabiliyor çünkü her mağazada büyük beden kıyafetler satılmamakta. Ya da satılsa bile her mağaza her şehirde ne yazık ki bulunmuyor. Bu yüzden mağaza gezmek diğer seçeneğe göre çok daha zordur.

Ama ikinci seçenek, yani internetten büyük beden bayan giyim satın almak daha kolay ve pratiktir. Çünkü internette çok kısa bir araştırma sonucu binlerce birbirinden farklı çeşitteki büyük beden bayan giysilerini bulabiliyorsunuz. Karşınıza çıkan binlerce üründen dilediğinizi anında satın alabiliyorsunuz ve kargo yolu ile birkaç gün içerisinde size teslim edilmesini sağlayabiliyorsunuz.

Çoğu kişi artık alış verişlerini internet üzerinden yapmaktadır, özellikle giyim konusunda internet alış verişlerinin çok sık tercih edildiğini söyleyebiliriz. Beden ölçünüzü doğru biliyor iseniz ve alacağınız ürünün beden ölçüleri sizin ölçülerinize uygun ise internetteki alış veriş sürecinizde hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

Eğer büyük beden giyim ürünlerine ihtiyacınız var ise hemen internet üzerinden güvenilir bir şekilde araştırmalara başlayabilir, dilediğiniz ürünü satın alabilirsiniz. Her renkteki ve her modeldeki ürünü büyük beden bayan kıyafetleri içerisinde bulursunuz, böylece de hayalini kurduğunuz her kıyafete sahip olabilirsiniz.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45
Günün Karikatürü Tümü