İpek Yastık Faydaları Nelerdir?

KADIN 01.11.2021, 22:23 01.11.2021, 22:47
İpek Yastık Faydaları Nelerdir?

Genel olarak bakıldığında yastık kılıfı bulunmayan bir ev yoktur diyebiliriz. Olmazsa olmaz parçalardan olan yastık kılıfı pek çok farklı materyalden elde edilebilmektedir. Elde edilen tüm yastık kılıfları arasında sağlığa en uygun olanı ipek yastık kılıfıdır. İpek yastık kılıfı isminden de anlaşılabileceği üzere tamamen saf ve yüzde yüz ipek kullanılarak elde edilmektedir. İçeriğinde bulunan ipek kozalardan elde edilerek iplik haline getirilmektedir. İplik haline gelen ipek sonraki adım olarak ise dokunarak ve çeşitli tasarımlar uygulanarak yastık kılıfı haline getirilir. Bu aşamalardan sonra da piyasaya sunulur ve satışa açık hale getirilir. İpek yastık kılıfı kullananlar aslında diğer yastık kılıflarından ne kadar farklı ve özel olduğunu bilirler. Henüz kullanmamış olan ve merak edenler ya da ipek yastık kılıfı kullanan var mı diye düşünenler için ise ipek yastık kılıfı faydalarından bahsedilmesi gerekebilir.

Saf ipek yastık kılıfı yalnızca içerik olarak değil yüzeysel olarak da fark edilebilir özelliklere sahiptir. Tamamen kaygan ve pürüzsüz olan dış yüzeyi ile kullanan kişilerin cildinde herhangi bir tahribata neden olmaz. Aksine cilt ile son derece uyumlu olduğundan olumlu etkiler gösterir. Bunun yanında yalnızca cilde değil saçlara da uyum sağlar ve diğer yastık kılıflarının aksine kırılmaların oluşumunu engeller. Elektriklenmeyi engelleyen bir yapıya sahip olan ipek yastık kılıfı saçlarda kabarık ve dağınık bir görüntü oluşmasını önlemeye çalışır. Tüm bunların yanında ipek yastık kılıfı tamamen hava geçirgen özelliklere sahiptir. Bu sayede de uyurken terleme gibi sorunlarla karşılaşılması neredeyse imkansızdır. Olası bir terleme durumunda ise hava geçirgenliği sayesinde hızlıca kuruma sağlar. Diğer kumaşlardan üretilen yastık kılıfları hava geçirmez ve bu aslında hiç sağlıklı değildir. İpek yastık kılıfı aynı zamanda yine hava geçirgenliği sayesinde dört mevsim kullanılabilir. Yazları terlemeyi önlerken kış aylarında da sıcak kalmaya ve ısı kaybını önlemeye yardımcı olur. İpek yastık kılıfı faydaları arasında en önemli olan özelliklerden birisi ise yapısı gereği bakteri ve küf barındırmamasıdır. Bakteri ve küf gibi zararlı noktalardan tamamen uzak olduğundan ciltte ve saçta olumsuz herhangi bir sonuca rastlanması mümkün değildir. Üretiminde saf ipek kullanılan ipek yastık kılıfı ağartma ve kimyasal içermez. Tüm bu olumlu özellikleri ile diğer yastık kılıflarından sağlıklı olarak ayrılmaktadır. Bu nedenle de yastık kılıfı almak isteyen kişilerin tercihlerinde ilk sırada ipek yastık kılıfı yer almalıdır.

İpek Yastık Çeşitleri ve Fiyatları

İpek yastık yapımında kullanılan ana madde %100 saf ipektir. İpeğin içerisindeki “sericin” adı verilen çok önemli bir protein vardır. İpek içerisinde bulunan bu protein sayesinde toz, küf ve mite barındırmaz. İpek yastık yapısında mite barındırması mümkün olmadığı için kaz tüyü yastığına nazaran da mükemmel bir alternatiftir. %100 ipek yastık aynı zamanda sık dokunmuş bir yapıya sahip olduğu için dışarıdan gelebilecek mite’lara karşı koruma özelliği sunar.

İpeğin işlenmesi oldukça zahmetli bir iştir. İpek böceğinin ördüğü kozaların neticesinde işlenir ve bizlere kadar gelir. Ham ipek esnekliğinden dolayı tahmin edildiğinden daha çok esnektir ve neredeyse çelik kadar dayanıklıdır. Ayrıca çok göz alıcı ve parlak bir görüntüye sahiptir. %100 ipek yastıkların yumuşak, pürüzsüz olması da bundan kaynaklıdır. Elbette nasıl ki cildimizi önemsiyorsak çeşitli ürünlerle temizliyorsak, nasıl ki fizyolojik olarak vücudumuzu koruyorsak, ipek yastık kullanmak da sağlıklı bir cilt için oldukça önemli bir unsurdur. Sağlıklı bir cilt için uyuyana kadar yaptığımız temizlik, tonik, maskeler işe yarıyorken bir yandan da bu temizliği pekiştirmek gereklidir. Yapılan araştırmalara göre yastık kılıfları, cildi en fazla yaşlandıran unsurlardan ikinci sırada yer almaktadır. İpek yastık tüm bu yapılan temizlemeleri desteklerken alerjik reaksiyonları ve egzamaları önler. Kullandığımız ürünlerin en makbulü ve en sağlıklısı doğal ve saf olanlardır. Bu ürünler vücudumuza daha etkili ve faydalı sonuçlar sağlar. Saf ipek yastıkta uykunun kalitesini artırmakla kalmayıp cildimizin sağlığını ve yaptığımız bakımların kalitesini de artırıyor. Ayriyeten saçların kırılmasını önleyerek saç bakımına ve sağlığına da destek olur. Özellikle kıvırcık saçların birbirine dolanmasını ve yıpranmasını önler. İpek yastık çeşitleri de özellikleri kadar zengindir. Farklı tercihlere uygun olarak üretilen ipek yastık çeşitleri alçak, orta ve yüksek olarak üretilmektedir. İpek yastık fiyatları olarak da diğer yastıklardan bir tık daha yüksek olan saf ipek yastıklar, sağlayacağı konfor açısından, uykunun kalitesini artırması açısından ve sağlığa yapacağı olumlu etkiler açısından kesinlikle fiyatını hak etmektedir. Ayrıca son derece sağlam ve ömrünün uzun olması da ipek yastığı avantajlı yapan bir başka seçeneklerden. Böylelikle yanlış yastıklara defalarca kez para harcayacağınıza,, ipek yastık satın alarak uzun ömürlü bir yastık alıp ekonominize katkıda da bulunabilirsiniz.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 30 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı