Kadınlarda Saç Dökülmesinin 10 Sebebi

Kadınlarda saç dökülmesinin 10 önemli sebebi nedir, saç dökülmesini önlemek mümkün müdür?

KADIN 17.04.2020, 20:07 22.04.2020, 23:20
241
Kadınlarda Saç Dökülmesinin 10 Sebebi

Kadın ve erkeklerdeki çağımızın en büyük sorunlarından biri de saç dökülmesidir. Uzun veya kısa dönemde olması fark etmeksizin, kadınların da erkekler gibi saçları dökülür. Aslında saç dökülmesi günlük yaşamın bir parçasıdır.

Parmaklarınızı saçlarınızın arasından geçirdiğinizde bile avucunuzda kopup gitmiş tellerle karşılaşabilirsiniz. Zaman içinde saçın tamamı incelmeye başlayabilir ya da saç ayrımın günden güne genişleyebilir. Bu saç dökülmesinden dolayı da saçın tepe noktası açılmaya, seyrelmeye başlayabilir. Peki, kadınlarda saç dökülmesinin 10 önemli sebebi nedir? Saç dökülmesini önlemek mümkün müdür? Saç dökülmesine neler iyi gelir gibi sorularınızın yanıtını yazımızda sizler için hazırladık.

  1. Genetik Faktörler

Genetik kaynaklı saç dökülmesinin tamamen erkeklere atfedilmesi ne büyük hata!  Çünkü bu risk kadınlar için de oldukça fazladır. Erkeklerde genellikle saç çizgisi boyunca dökülme gözlenmesi herkesi yanıltır. Böylesi dökülmeler çok daha göz önündedir çünkü. Kadınlarda ise

genetik kaynaklı dökülmeler başın tepesinde yoğunlaşmaktadır. Bu nedenle de sinsidir. Ne yazık ki genetik saç dökülmesini tamamen durdurmak mümkün değildir. Ancak Liquid Keratin Saç Dökülme Seti ile dökülme hızını azaltabilir ve saçınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

  1. Doğum

Hamilelik sürecinde çoğu gebede saçın hızlıca uzaması, gürleşip parlaması gözlenebilir. Ancak doğum sonrasındaki işin rengi de değişir. Aslında değişen hormonal dengelerdir. Bu denge standartlarının şaşması ile birlikte saç normal döngüsünden çıkar ve zayıflamaya başlar. Yapmanız gereken şey sakin kalarak bunun geçici bir dönem olduğunu hatırlamaktır. Herhangi bir tedavi uygulamadığınız durumlarda bile saç dökülmenizin kendiliğinden azalacağını göreceksiniz.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin 10 Sebebi - 1

  1. Yetersiz Beslenme

Sağlıklı ve dengeli beslenme her konuda olduğu gibi sağlıklı saçlar konusunda da söz sahibidir. Yetersiz beslenmeden kaynaklı oluşacak demir, vitamin ve protein eksikliği durumlarında saç dökülmesi problemi yaşamanız kaçınılmazdır. Doktorunuza danışarak saça iyi gelen A, B, E gibi vitaminlerin takviyelerini alabilirsiniz.

  1. İlaç Kullanımı

Yüksek tansiyon, eklem iltihabı gibi sürekli kullanılan ağır ilaçlar kronik saç dökülmesi problemine sebep olabilirler. İlacınızı kullanmayı bırakamayacağınıza göre, yapabileceğiniz en akıllıca şey saçınızı besleyerek sağlığını kazanmasına yardımcı olmaktır. Bunun için düzenli olarak keratin dip bakım yağı kullanabilir ve saç köklerinizi besleyerek dökülmelere savaş açabilirsiniz. 

  1. Saçlarda Kepeklenme ve Sedef Hastalığı

Bu tarz durumlarda saç derisi çok fazla kaşınmaya ve alerjik reaksiyonlar göstermeye meyillidir. Anlayacağınız saç teliniz tutunacak sağlam bir dalı bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tip durumlarda, her şeyden önce saç derinizin gönlünü hoş tutmanız gerekir. Doktorunuza danışarak sedef hastalığına özel şampuan ya da kepek probleminizi önlemeye yardımcı sülfatsız şampuan kullanabilir, özel serumlarla saç derinizi canlı tutabilirsiniz.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin 10 Sebebi - 2

  1. Yoğun Duygusal ve Fiziksel Stres

Günümüzde stressiz bir hayat düşünmek neredeyse imkansız. Gündelik ufak stresler çığ gibi katlanarak büyüdüğünde ya da boşanma, işten ayrılma veya sevilen birinin kaybı gibi büyük duygusal darbeler yediğinizde saçlarınız normalden fazla dökülebilir. Fakat bunu da kendinize stres nedeni yapmayın; ruh halinizi düzelttiğiniz ve daha iyi hissetmeye başladığınız andan itibaren saç dökülme seviyeniz de azalacaktır. 

  1. Otoimmün Bozukluklar

Bu tarz bozukluklar bağışıklık sisteminizi etkileyeceğinden saç dökülmesi problemini de tetikler. Genellikle tiroid kaynaklı bozukluklara yol açarak ciddi sağlık problemleri oluşturma ihtimalleri de vardır ki bu durumda doktorunuza danışmanız en mantıklısıdır. 

  1. Sıkı Saç Bağlama

Saçlarımızın dökülmesini her ne kadar istemesek de bazen de onları gözümüzün önünde çekmen istiyoruz. Fakat bunu yaparken haşin davranmak saçlarınızı küstürebilir. Lastiğiniz yumuşak topuzunuz gevşek olsun! Ya da en azından evdeyken saçlarınıza özgürlüklerini geri verin ve rahatça hava almalarını sağlayın 

  1. Isı Gerektiren Uygulamalarda Bulunma

Saç düzleştiricisi ve maşa gibi yüksek ısı gerektiren aletlerin saçlara zarar verdiğini hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bu uygulamalardan mümkün olduğunda kaçınmalı ve önleyici ürünler ile saçınızı desteklemelisiniz. Yıpranan saçlarınıza ihtiyaç duydukları acil çözümü Liquid Keratin Onarıcı Bakım Seti ile verebilirsiniz. İçeriğindeki keratin serum saçınızı güçlendirecek; keratin bakımı ürünleri arasındaki keratin maskesi ise saçınıza nem dengesini geri kazandırarak eski yumuşaklığını geri getirecektir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin 10 Sebebi - 3

  1. Saçın İşlemden Geçmesi

Sürekli saç rengi değiştirmek, perma gibi işlemlerle saçın doğal yapısına müdahale etmek

saçlarınızın doğasına bir saldırıdır. Haliyle güçsüzleşmelerine ve incelmelerine sebep olur. Uzun vadedeyse şiddetli saç dökülmesi sorunları yaşayabilirsiniz. Bu tarz işlemlerden saçınızı ve saç derinizi korumaya özen göstermelisiniz. Gösteremediğiniz takdirde de doğal keratin serum uygulayarak, saçlarınızı yeniden canlandırabilirsiniz.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 26 Kasım 2020
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45