Türk kadını her zaman hür ve özgürdü

Türk kültüründe kadın önemli bir mevkide yer tutuyor. Türk Milleti kadına her zaman değer vermiştir. Türklerde aile yapısı çok sağlam olmakla birlikte, kadın, hiç bir toplumda olmadığı kadar itibar sahibidir.

KADIN 15.07.2020, 19:48 25.07.2020, 22:19
Türk kadını her zaman hür ve özgürdü

Günümüz dünyasında Kadının toplum içindeki yeri, konumu, durumu milletlerin inanç ve kültürel normlarıyla ilgili olduğu gibi ekonomik anlamda refahla da ilgili bulunmaktadır. 

Türk kültür ve devlet geleneğinde “kadın” önemlidir. Bu önemin ortaya çıkmasında, Türk kültürünün sahip olduğu geleneksel bakış açısı önemli bir rol oynar. Günümüz dünyasında ortaya çıkan teknoloji ve değişen toplumsal yapı kadına bakışı ve aile yapısını da etkilemektedir.

Tarihte Türk kadını her zaman hür ve özgürdü?

Araştırmalara göre, Türklerde ailenin temeli her zaman kadın olmuştur. Diğer taraftan Türk kadını ailesinde söz sahibi olurken kocasına da daima destek olmuş yanında dimdik durmuştur. Türklerde kadına bakış açısı dünlerde de böyleydi. Türklerin kadına bakış açısı ve yaşayışı milattan önce de böyleydi. Dünyanın bir çok yerinde, Avrupa, Afrika ve Arabistan'daki kadınlar köle olarak satılırken bile Türk kadını her zaman hür ve özgürdü.

Yapılan araştırmalarda, kadın, hatun veya hanım değerli ve yeri doldurulamazken, kadına Türkler kadar değer veren ve onu yücelten ikinci bir milletin olmadığını görürüz.

Türkler kadına her zaman değer verdi

Eski Türk devlet geleneğinde kadının siyasi konumu gösteren bir çok tarihi notlar mevcuttur. mesela, Bilge Kağan kitabesinde: “Tanrı Türk milleti yok olmasın diye babam İl-teriş Kağan ile anam İl-bilge Hatun’u yükseltti” ifadesi, Türk kültüründe kadının siyasi ve toplumsal değerinin ne kadar yüksek olduğunu çok açık ve seçik ortaya koymaktadır. konuyla ilgili Ziya Gökalp; Türkçülüğün Esasları kitabında, “Eski kavimler arasında hiçbir kavim Türkler kadar kadın cinsiyetine hak vermemişler ve saygı göstermemişler” ifadelerine yer vermiştir.

Türkler kadar kadına özgürlük veren başka bir millet yok

Türklerde kadınlar, erkeklerinin sosyal yaşamında bile tamamlayıcı bir unsur olarak görülmüştür. Kadınlar, Fiziksel zayıflıkları ve zihinsel nezaketleri nedeniyle, tarih boyunca çoğunlukla kötü muamele görürken, Türklerde sosyal statüde yerlerini bulmuştur. Zaten Türk toplumunda toplumun en küçük birimi aile iken Ailenin temelinide kadın oluşturmuştur, böyle görülmüşter. Bu anlamda kadına değer ve konum verilmiştir. Bugün Türkiye'de türk toplumunun öteden beri getirdiği kültürel yapısını ve kadına bakış açısını 'yoz' olarak değerlendirirken dönüp bir avrupaya birde türklerin tarihinde ki kadına verilen değer ve konuma bakmalıdır. Eski kavimler arasında hiçbir kavim, Türkler kadar kadına özgürlük vermediğini çok açık-seçik göreceklerdir.

Günümüz dünyasında kadın

Bugün ülkemizde kadın, şiddete maruz kalıyor. Kadına şiddet konusunda dünya istatistiklerinde Ülkemiz ilk sıralarda gösteriliyor. Türk toplumu neden bu hale geldi. Kadına verilen değer gerçekten azaldı mı? Türk milletini idare eden siyasi irade bu konuda ne kadar suçlu? Teknolojinin ilerlemesi türk kültürü, örf, adet ve ahlaki kaaidelerinin bozulmasından mı kaynaklanıyor? Yetersiz ekonomi ve başka kültürlere benzemek - BATILAŞMAK- için yapılan zorlayıcı çalışmalar mı Türk toplumunda kadına verilen değeri küçültüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu' (TÜİK) yapılan istatistiklere göre, 2019 yılında, kadın nüfus 41 milyon 433 bin 861 kişidir. Erkek nüfus 41 milyon 721 bin 136 kişidir. Yani, toplam nüfusun %49,8'ini kadın  %50,2'sini ise erkekler oluşturuyor..

Kaynak: Elif Taşhan

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı