Alerjik Hastalıklar Okul Başarısını Etkileyebilir!

Alerjisi olan çocukların okulda başarısızlık yaşayabileceği konusunda uyarılarda bulunan VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Kliniği'nden Doç. Dr. Mehtap Kılıç, “Hareketle artan alerjik öksürükler, tedavi edilmediğinde beden eğitimi derslerinde zorlanmaya neden olabilir.

SAĞLIK 12.09.2019, 14:33
Alerjik Hastalıklar Okul Başarısını Etkileyebilir!

Bunun sonucunda çocukta istediği sporda başarılı olamadığı endişesi ortaya çıkabilir” dedi.

Günümüzde her üç çocuktan birini etkileyecek kadar sık görülen alerjik hastalıklar, çocukların okul başarısını da negatif etkiliyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehtap Kılıç, okul dönemindeki çocuklarda sık tekrarlayan enfeksiyonlar, geçmeyen nezle ve öksürük belirtileri görüldüğünde ailelerin arka planda bir alerjik hastalık olabileceğinden şüphelenerek vakit kaybetmeden hekime başvurmaları gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Mehtap Kılıç, “Alerjisi saptanan çocuğun tanısının konulup gerekli koruyucu ortamın ve tedavilerin sağlanması, hem sağlıklı gün sayısını artıracak hem de okul devamsızlığını azaltacaktır. Böylece öğrencinin okul başarısı üzerinde de olumlu katkı sağlayacaktır” diye konuştu. 

Alerjik nezleye dikkat!

En sık karşılaşılan alerjik nezlenin (alerjik rinit) geçmeyen burun tıkanıklığına yol açan en önemli neden olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Kılıç, şu bilgileri verdi: 
“Doğru burun solunumu olmadan sağlıklı bir nefes almak mümkün değildir. Aldığımız havanın temizliği, ısı ve neminin ayarlanması ancak açık bir burunla mümkündür. Gece yapılan yetersiz burun solunumu, vücudumuz için bir yorgunluk nedenidir. Özellikle huzursuz uyuma nedeniyle devamlı sağa sola dönen, uykusu bölünen bir çocuk sabah dinç kalkmakta zorlanacak, öğrenme ve dikkat süresinde azalma yaşayabilecektir. Bu tarz çocukların aşırı hareketliliği ve dikkatini toplamada zorlandığı ile ilgili pek çok çalışma vardır. Sağlıklı nefes almak, öğrenme ve dikkat süremizin uzaması için gereklidir.” 

Gece öksürüğü astım işareti

Nezle halinin uzamış öksürüklere dönüşmesinin ve gece öksürükleri görülmesinin astım açısından uyarıcı olması gerektiğine de dikkat çeken Doç. Dr. Mehtap Kılıç, “Özellikle hareketle artan alerjik öksürükler tedavi edilmediğinde beden eğitimi derslerinde zorlanmaya neden olabilir. Bunun sonucunda çocukta istediği sporda başarılı olamadığı endişesi ortaya çıkabilir. Oysa tedavi edilmiş, kontrol altına alınmış astım varlığında efor kapasitesi etkilenmeyeceğinden spor başarısı da artacaktır. Başarılı bir eğitim öğretim süreci için hem bedensel hem ruhsal dinginlik gerektiği ve bunun için sağlıklı nefesin ne kadar önemli olduğu akılda tutulmalıdır” şeklinde açıklamasını sonlandırdı. 
 

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı