banner64

Bademin Faydaları Nedir?

Badem genellikle ılıman iklimlerde bulunmaktadır. Türkiye, İran, Suudi Arabistan, Lübnan, Suriye, Ürdün ve İsrail gibi ülkelerde yetişmektedir. Peki Bademin faydaları nedir?

Bademin Faydaları Nedir?

Tatlı ve acı badem olmak üzere 2 çeşiti bulunmaktadır. Acı badem ve badem yağı daha çok yemeklere lezzet katmak için kullanılmaktadır. Tatlı badem ise çiğ olarak tüketilir. Bunlara ilaveten badem sütü inek sütüne alternatif olmakla birlikte oldukça lezzetlidir.

Badem, E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum açısından zengin olup, selenyum,bakır, niasin de içeriğinde bulunmaktadır.

Bademin Faydaları Nelerdir?bademin yararlari nelerdir

Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen bademin çağımızın hastalığı olan stres ve kansere karşı insan vücudunu koruyucu özelliği bulunmaktadır. Bunların dışında kolestrol, kemik sağlığı, kabızlık gibi pek çok konuda insan sağlığına katkıları vardır.

Badem Beyin sağlığı için faydalı mıdır?

Bademin içeriğinde insan beyninin gelişimi ve sağlığı için birçok materyal bulunmakta olup, Alzheimer hastalığına karşı etkili olabilir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre bademin sinir sisteminin genel sağlığını koruyucu etkileri ortaya çıkarılmıştır. Günlük 6-7 adet tüketilmesi tavsiye edilir.

Badem Kolestrolu dengeler mi?

Düzenli badem tüketilmesi kolestrolu dengelemeye yardım etmekte olup, meydana gelebilecek pek çok sağlık sorununun engellenmesine yardımcı olur.

Badem Kemik sağlığını Korur mu?

Müthiş bir şifa kaynağı olan badem, bünyesinde barındırdığı fosforla ‘’osteoropoz’’ gibi hastalıkların oluşmasını engellerken, kemik ve dişlerin de dayanıklılığını arttırmaktadır.

Badem Kalp sağlığını korur mu?badem nedir

Badem E vitamini açısından iyi bir antioksidan olmasının yanında içeriğinde bulunan doymamış yağlar protein ve potasyum kalp sağlığı için çok yararlıdır. Yine bademin içinde bolca magnezyum bulunduğundan kalp krizi riskini önlemeye yardım ederken, kalp hastalıkları riskini de azaltmaktadır.

Badem Bağışıklık Sistemini kuvvetlendirir mi?

Badem Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için gerekli olan maddelerden biri de ‘’Alkali’’dir. Alkali bademin içeriğinde bolca bulunduğundan insan vücudundaki direnci arttırmaktadır.

Badem Cilt Bakımı için faydalı mıdır?

Badem cilt için de önemlidir. Bunlardan badem sütünden cilt sağlığına faydalı sabunlar üretilmekte olup, kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Badem Kan Basıncını düzenler mi?

Bademin içeriğindeki potasyum kan basıncının düzenlenmesine yardım ederken, kan basıncında ortaya çıkabilecek dalgalanmaları önleyip dengelemektedir.

Enerji verir mi?

Badem İçeriğindeki riboflavin, bakır, manganez enerji veren maddeler olduğundan metabolizma düzgün çalışmasına yardımcı olurlar.

Kanseri önler mi?

Ulusal Kanser Merkezi, bedemin kolon kanserini engellemede etkili olabileceğini açıklamıştır.

Diyabete karşı korumada Faydalı mıdır?

Genellikle yemeklerden sonra glikoz ve insülin seviyelerinde oluşan artışı azaltmaya yardım ederken, şeker seviyenisini de düzenli bir seviyede olmasını sağlayabilir.

Badem Hamilelikte önemli midir?

Hekimler gebelere folik asit alımı için ilaç verirlerken, bademin içeriğinde folik asit olduğundan anne ve bebek sağlığını doğrudan korumaya yardım eder.

Badem Kilo vermede Etkili midir?

Yapılan araştırmalara göre badem bağırsak hareketlerini hızlandırdığı için kilo vermek isteyenler için bulunmaz nimetlerden birisidir.

Badem Kabızlığı önler mi?

Badem lif açısından zengin olduğundan kabızlığı önlemeye de yardım ederken, sindirimi kolaylaştırır, sindirim sisteminin de düzenli çalışmasına etki eder.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2018, 00:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER