banner64

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda balık yağının kullanımı sürekli artmakta ve ilgi görmektedir. Balık yağının faydaları nelerdir? Hangi balıklar tüketilmelidir? Omega 3 hangi balıklarda vardır?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağı Omega 3 yağ asitlerinden meydana gelmektedir. Balık yağı kapsüller halinde gıda takviyesi olarakta kullanılabilmektedir. Balık yağının içeriğinde EPA ve DHA olduğundan insan vücuduna birçok faydaları olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Balık yağı Kalbe iyi gelir mi?

Balık yağı başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa faydalıdır.  Omega 3 tüketimi damarların daha esnek ve rahat olmasını sağlayarak kan akışını hızlandırmaktadır. ABD’de yapılan bir araştırma da balık yağının inme ve kalp hastalıkları riskini azalttığı ortaya çıkarılmıştır

Balık yağı depresyonu önler mi?

Kanada yapılan bir araştırmaya göre düzenli balık yağı tüketiminin ılımlı depresyonu azalttığı ortaya çıkarılmıştır.

Balık yağı kilo yağ yağ yakar mı?

Balık yağının içerisinde bulunan Omega 3 yağ asitleri vücutta bulunan mevcut yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır.

Balık yağı hafızayı etkiler mi?

Düzenli balık yağı kullanımının hafızamızdaki düşüncelerin netleşmesine ve beyin fonsksiyonlarında olum yönde etkileri vardır. Balık yağının ayrıca Alzheimer riskine karşı da beyni koruduğu ortaya çıkarılmıştır.

Balık yağı tansiyonu düşürür mü?

Omega 3 balık yağı kapsülleri yoğun maddeler içermektedir. Balık yağının damarlara iyi gelmesiyle kan basıncı istenilen seviyede tutulur ve tansiyon dengelenir.

Omega 3 hangi balıklarda bulunur?

Omega 3 en çok; Somon, uskumru, ringa balığı, sardalya ve alabalıkta yer almaktadır. Eğer Omega 3 esansiyel yağ asitleri kapsüller şeklinde alınacaksa özellikle soğuk deniz balıklarından elde edilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Hakiki Norveç somonunda Omega 3 bol miktarda bulunmaktadır.  Bu noktada dikkat edilecek husus şudur: Balık yağından en iyi derecede yararlanmak için kurşun, civa ve diğer metaller tarafından kirtletilmemiş balıklardan balık yağı tükeminin yapılması gerekir.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2018, 02:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER