banner64

Balın Faydaları Nelerdir?

Kahvaltı sofralarının kralı balın, insan sağlığına faydaları saymakla bitmiyor.

Balın Faydaları Nelerdir?

 Bal üretiminde dünyada ikinci olan ülkemiz, bal tüketiminde ise birinci sıradadır. Nedir balın faydaları? Bal hangi hastalıklara iyi gelmektedir?

Bal, çok kuvvetli bir antioksidan olmakla birlikte aynı zamanda doğal antibiyotik olma özelliği de karşımıza çıkar. Doğal enerji küpü olarak bilinen bal; B1,B2,B3,B5,B6 vitaminleri bakımından çok zengindir. Astım, bronşit,öksürüğe ve uykusuzlukta etkilidir. Uzmanlara göre bal, mideyi kaplar ve spazmları rahatlatır. Bal, cilt üzerinde de faydalı olduğundan kozmetik ürünlerinin yapımında da yer almaktadır.Bal; özellikle kış aylarında, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, gribi önler, iltihapların iyileştirmesine yardımcı olur.


Balın Faydaları Nelerdir?

.Vitamin deposudur, bağışıklık sistemini güçlendirir: Bal; C vitamini açısından zengin olan bir besin türüdür. Gribal enfeksiyonlarla savaşır, kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur.

.Kilo vermede etkilidir: Bal; vitamin ve amino asitler bakımından zengin olduğundan kilo almanıza engel olur, obezite riskini azaltıcı etkisi vardır. Hızlı kilo vermek isteyenler sabah aç karnına bir bardak suyla 1 şeker kaşığı bal ve limonu karıştırıp içerlerse, metabolizma hızlanır ve güne enerji dolu bir başlangıç yapılmış olur.

.Yaraları iyileştirir: Doğal bal, yaraların temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bal, kesiklerin sebep olduğu ağrılara iyi gelmektedir.

.Bal enerji deposudur: Hızlıbir sürede enerjinizi yükselten bal; yorgunluğu da çok iyi gelmektedir. Bal, vucudun performansını yükseltir.

. Bal öksürüğe karşı etkilidir: Bal; bilhassa çocuklarda meydana gelen tıkanıkları önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda ağız içinde kendine özgü bir tabaka oluşturur ve böylece tahriş olmuş bölgeler yumuşar. Gribal enfeksiyonların tedavisinde, mükemmel bir iyileştiricidir. 

.Bal gözlere iyi gelir: Bal, gözlerde kızarıklık ve kaşıntıyı gidermeye yardımcı olur. 

Kolestrole iyi gelir: Bal, kötü kolestrolu (LDL) düşürücü etkisi vardır. Yapılan araştırmalara göre düzenli bal tüketimi kolestrolu %5 düşürdüğü ortaya çıkarılmıştır.


Bunların dışında balın diğer faydaları arasında, yüksek tansiyon,kalp çarpıntısı, anemi ve halsizliğe karşı çok etkili olduğu bilinmektedir.


 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2018, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER