Basur Nedir?

Basur yetişkinlerin çoğunda zaman zaman ortaya çıkan yaygın bir hastalıktır. Basurda her zaman belirti görülmeyebilir.

SAĞLIK 22.12.2020, 14:38
Basur Nedir?

Basur yetişkinlerin çoğunda zaman zaman ortaya çıkan yaygın bir hastalıktır. Basurda her zaman belirti görülmeyebilir. Ancak çoğu zaman; kaşıntı, rahatsızlık hissi, kanama gibi belirtiler basurun varlığını işret eder. Basur içerisinde kan pıhtısı oluştuğunda çekilemez derecede bir ağrıya sebep olur. Basur tedavisi uygulanabilmesi için pıhtının boşaltılması gerekir. Basurun birden çok tedavi çeşidi bulunur. Bu tedavilerle insanlar kısmen ya da tamamen rahatlayabilir.

Basur Tedavisi Yöntemleri

Halk arasında oturma banyosu olarak bilinen sıcak suyla yapılan banyo çoğu basur vakalarında fayda sağlayabilir. Basur tedavisi gören bireyin tedavi sürecinde bol bol sıvı tüketmesi, zeytinyağlı yemekler ve lifli yiyecekler yemesi, ağrı kesici krem ve fitiller kullanması etkili olabilir. Bir diğer yöntemde dışkınızı yumuşak tutmaktır. Evde uygulanan bu yöntemler sayesinde rahatlama olmadıysa lütfen çekinmeden bir uzmana danışın. Hekimlerin verdiği ilaçlar ve uyguladığı yöntemleri tam olarak yapmanız durumunda basur rahatsızlığından kesin olarak kurtulabilirsiniz.

Basur belirtileri hemoroidin türüne göre değişiklik gösterebilir. Eksternal hemoroidi olanlarda şu belirtilere rastlanır;

  • Dışkıda kan görülmesi en belirgin belirtisidir.
  • Bölgede oturmakla oluşan ve artan ağrı 
  • Anüs etrafında ortaya çıkan şiddetli kaşıntı ve rahatsızlık hissi
  • Anüs etrafında ağrılı şişlik 

Bu belirtiler hemoroidin en sık görülen belirtileridir. Bölgenin aşırı zorlanması, temizlenmesi acıyı artırabilir.

Ameliyatsız Basur Tedavisi Nasıl Olur?

Lastikle boğma tedavisi ameliyatsız basur tedavisi için bir örnek niteliğindedir. Muayeneden hemen sonra uygulanır. Narkoza ve hastane ortamına ihtiyaç yoktur. Lastikle boğma işlemi uygulandığı an kanamayı durdurur. Lastikle boğma işlemi yapıldıktan sonra basurun tekrarlama ihtimali yok denecek kadar azdır. Basur bir nevi kabızlık, tuvalette uzun süreli oturma hali ve dışkılama sırasında zorlanma ile ilişkilendirilir. Kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Halk arasında mayasıl olarak da bilinir. Çoğu insan utandığı için bu hastalığından dolayı doktora gitmeye çekinir. Bunun sonucunda hastalık ilerler ve tedavi süresi uzar. Son yapılan çalışmalar, basur rahatsızlığına sahip bireylerde anüse ait düz kasların, rahatsızlığı taşıyamayanlara göre dinlenmeleri halinde bile daha sıkı olma eğiliminde olduğunu gösterir. Kabızlık ise, bu durumu tetikler. Çünkü bağırsak hareketleri sırasında gerilmenin ortaya çıkması anal kanaldaki basıncı artırır.

Yorumlar (0)
15
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı