Boğaz Rahatsızlıkları Nedir? Doktora Ne Zaman Gidilir?

Soğuk algınlığı veya nezlenin yol açtığı boğaz ağrısı nasıl azaltılabilir? Boğaz rahatsızlıkları nedeniyle ne zaman doktora gidilmelidir? Bağaz neden ağrır? İki haftadan uzun süren boğaz ağrısı  ve ses kısıklığı tehlikeli midir?

SAĞLIK 18.12.2019, 14:33 18.12.2019, 15:29
Boğaz Rahatsızlıkları Nedir? Doktora Ne Zaman Gidilir?

Burun tıkanıklığı, hapşırma, genel halsizlik, boğaz ağrısı, boğaz ve genizde kuruma, ateş, kas ve eklem ağrıları virüs infeksiyonlarının üst solunum yolunda oluşturdukları hastalıkların genel belirtileridir. Bu hastalıklar özellikle sonbahar ve kış aylarında salgın hastalıklara neden olmaktadır. Boğaz rahatsızlıkları nedir? Bağaz rahatsızlıklarının tedavisi nasıldır? Boğaz yollarında rahatsızlıklar için doktora ne zaman gitmeliyim? Reflü nedir ve neler yapılmalıdır? İnfeksiyon hastalıkları nasıl tedavi edilir? gibi soruların cevaplarını haber içeriğimizde bulabiliriniz.

Boğaz ağrısının Sebaplari Nedir?

 • İnfeksiyonlar (Viral,Bakteriyel, Mantar ve nadiren görülen infeksiyonlar)
 • Alerji
 • İritasyon
 • Travma
 • Larengofarengeal reflü
 • Tümörler

VİRÜSLER:

Burun tıkanıklığı, hapşırma, genel halsizlik, boğaz ağrısı, boğaz ve genizde kuruma, ateş, kas ve eklem ağrıları virüs infeksiyonlarının üst olunum yolunda oluşturdukları hastalıklardır. Bu hastalıklar soğuk algınlığı,grip olarak adlandırılırlar. Kızamık, su çiçeği, boğmaca gibi, virüslerin yol açtığı hatalıklarda boğaz ağrısı ve ateş belirtileri göstermektedir.

VİRAL İNFEKSİYON HASTALIKLARININ TEDAVİSİ NEDİR?

Bu türk hastalıkların tedavisi, yatak istirahati, bol sıvı alma ve ateş düşürücü,ağrı kesici alarak yapılmalıdır. Genellikle viral üst olunum yolu infeksiyonları 1 hafta içinde geçmediği taktirde İnfeksiyon daha uzun sürerse mutlaka bir doktora gidilmeli.

BAKTERİLER NEDİR?

Üst olunum yollarında infeksiyona neden olan bir çok bakteri türü bulunmaktadır. Bu bakteriyel infeksiyonlardan beta hemolitik streptokoklarla oluşan boğaz infeksiyonu ayrı bir öneme sahiptir. Tedavi ihmal edilirse kalpte, böbreklerde ve eklemlerde ciddi hastalıklara neden olurlar.

Hastalık belirtileri şunlardır:

Şidetli boğaz ağrısı, ateş, halsizlik, eklem ağrıları şeklinde ortaya çıkar. Bademcilerin üstünde beyaz bir tabaka oluşumu, boğazın çok kızarık olması ve boyunda ele gelen lenf bezeleri beta infeksiyonundan şüphelenmemize neden olur. Tanıyı doğrulamak için kısa sürede sonuç veren strep A testi ile veya boğaz kültürü ile (sonuç genellikle 48saatte alınır) konur.

Tedavisi Nedir

10 günlük antibiyotik (penisilin veya penisilin türevleri ile) verilerek yapılır. Diğer bakteriyel boğaz infeksiyonlarında tedavi benzer antibiyotiklerle 5 ila 7 gün gibi daha kısa sürede sonuçlanır.

REFLÜ NEDİR?

Boğaz ağrısı, yanma, yutma güçlüğü, kronik öksürük, mide sıvısı ve midedeki besinlerin boğazımıza gelmesi reflü hastalığının belirtileridir.

Nedeni beslenme alışkanlığımıza ve sindirim sitemi hastalıklarına bağlıdır. Hastaların büyük bir çoğunluğu KBB uzmanlarına baş vururlar. Tanıyı desteklemek için PH moniterizayonu, endokopik muayene, radyolojik görüntüleme, sintigrafi yapılabilir.

Reflü hastalarının dikkat etmesi gereken kurallar

Sigara, alkol içilmemeli. çay ve kahve azaltılmalıdır. asitli, gazlı içecekler içilmemedir. Uykudan önceki 3 saat besin alınmamalıdır. baş yüksekte yatılmalıdır. Ağır cisimler kaldırılmamalıdır. 

Alerji Nedir?

Saman nezlesi ve mevsimsel alerjisi olanlar, burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırık, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı gibi şikayetlerinin olduğu sırada boğaz ağrısı da hissederler. Ağrının nedeni burun tıkanıklığı sonucu ağız solunumu ve ona bağlı olarak ağız ve boğazın kurumasıdır.
Alerjik hastalarda sık gelişen sinüzitler ona bağlı geniz arkası akıntılar boğazda tahrişe ve ağrıya yol açabilirler.

Tümörler:

Boğaz, dil ve nefes borusunun tümörleri her zaman olmasa da, çoğunlukla uzun süreli sigara ve alkol kullanımı ile ilgilidir. Bazen kulaklara da yansıyan boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü, böyle bir tümörün belirtisi olabilir. Boğaz ağrısı, çoğunlukla uzun süreli ve hafiftir. Diğer önemli şikayetler, ses bozukluğu, boyunda şişlik, açıklanamayan zayıflama, tükürük veya balgamda kan olmasıdır.

Teşhis, kulak, burun, boğaz hekimince konur. Özel aynalar veya endoskopik aletler ile bu bölgeler muayene edilir. İki haftadan daha uzun süren ses kısıklığı, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü şikayeti olan hastalar en kısa zamanda doktora gitmelidir.

Boğaz Ağrımı Nasıl Tedavi Edebilirim?

Soğuk algınlığı veya nezlenin yol açtığı boğaz ağrısı, aşağıdaki şu uygulamalarla biraz azaltılabilir:

Sıvı alımınızı arttırınız. (çok sıcak ve soğuk sıvı almayın)

Yatak odanızda bir nemlendirici veya buhar kaynağı bulundurunuz. Kendinizi bitkin hissediyorsanız yatak istirahati yapın.

Tuzlu su ile günde birçok kez boğazınızı gargara yapınız. (yarım bardak suya dörtte bir çorba kaşığı tuz konur)

İki haftadan uzun süren boğaz ağrısı  ve ses kısıklığı tehlikelimidir?  

Doktora Ne Zaman Gitmeliyim?

Boğaz ağrısı ve  ses kısıklığı  uzuyorsa   ciddi  hastalıkların  belirtisi  olabileceği  unutulmamalıdır. Kısa  sürede iyileşen basit bir soğuk algınlığına bağlı olmadığı düşünülürse ve iki haftadan daha uzun sürüyorsa, belirgin  bir sepeb   yada kaçınabileceğiniz bir alerji veya tahriş edici madde sebep olmuyorsa, doktora   başvurmak  gerekir.

Doktora başvurmak için  uyarı olan belirtiler nelerdir?

 • Şiddetli ve uzun süren boğaz ağrısı
 • Nefes almada güçlük
 • Yutmada güçlük
 • Ağzı açmada güçlük
 • Eklem ağrıları
 • Kulak ağrısı
 • Yüzde, gövdede, kol ve bacaklarda döküntüler.
 • Ateş (38 derecenin üzerinde)
 • Sık tekrarlayan boğaz ağrısı
 • Boyunda şişlik
 •  Ne Zaman Antibiyotik Almalıyım?

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 15 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı