Çocuğunuzun Duş Süresi 15 Dakikayı Geçmesin!

Egzamanın genelde 5 yaşından önce ortaya çıkan bir hastalık olduğunu vurgulayan Liv Hospital Samsun Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nden Uzm. Dr. Harika Sönmez, “Çocuğunuzun duş süresi 15 dakikayı geçmesin. Her gün banyo yapılabilir ama hafta 1 kez şampuanla, diğer günler ise suyla yıkanması daha doğrudur” önerisinde bulundu.

SAĞLIK 20.03.2020, 16:58
5
Çocuğunuzun Duş Süresi 15 Dakikayı Geçmesin!

Egzama (atopik dermatit) yineleyen, ataklarla seyreden, kronik kaşıntılı bir deri hastalığı olarak biliniyor. Her yaşta görülmekle birlikte hastaların yüzde 90’nında 5 yaşından önce, yüzde 50’sinde ise erken bebeklik döneminde başlıyor. Egzama konusunda bilgilendirmede bulunan Liv Hospital Samsun Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nden Uzm. Dr. Harika Sönmez hastalığın genellikle ilk 2 yaşa kadar kendisini gösterdiğini söyledi.

Uzm. Dr. Sönmez, “Doğallıktan uzak yaşam tarzımız bebeklerimizin hassas, alerjili ve bazı şeylere tepkili olarak dünyaya gelmesine sebep oluyor. Hayatımızın her alanındaki kimyasallar, katkı maddeleri derken işin içine genetik faktörler de eklenince atopik dermatit yaygınlaşarak artmaya devam ediyor. Hastalık bulaşıcı değildir fakat tekrarlayabilir” şeklinde konuştu.

Gıda kökenli olabilir

Çocukların için kıyafet seçerken yüzde 100 pamuk, terletmeyen kıyafetlerin seçilmesi önerisinde bulunan Uzm. Dr. Harika Sönmez, “Kimyasallardan uzak durmalı ve kıyafetlerinizi yıkandıktan sonra iyi duruladığınızdan emin olmalısınız. Hava sıcaklıkları, banyo yaparken cildin tahriş edilmesi, sıcaklık değişimleri, süt ve süt ürünleri, diş çıkarma dönemi ve ateşli hastalıklar geçirilmesi gibi durumlar egzamayı tetikleyebilir” dedi.

Her gün şampuan kullanmayın

Çocukların banyo ve duş süresinin 10-15 dakikayla sınırlandırılması gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Harika Sönmez, şu uyarılarda bulundu: “Banyoda yumuşak sabunlar tercih etmeli ve çocuğunuzu yumuşak havlu ile kurulamalı ve doğru nemlendiricilerle nemlendirmelisiniz. Çocuğunuz her gün banyo yapılabilir ama hafta 1 kez şampuanla, diğer günler ise suyla yıkanması daha doğrudur. Atopik dermatit gıda kökenli de olabilir. Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde alerji testi ile gıda alerjisi olup olmadığını öğrenmek için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bilinçsizce yapılan müdahaleler bebeğinizi iyileştiremeyeceği gibi farklı problemlerin yaşanmasına da neden olabilir."

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?

Namaz Vakti 05 Nisan 2020
İmsak 05:36
Güneş 07:06
Öğle 13:48
İkindi 17:25
Akşam 20:20
Yatsı 21:40
Günün Karikatürü Tümü