ÇOCUKLARDA KEMİK İLTİHABINA DİKKAT

Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Erdoğan, "Çocuklarda daha çok görülebilen (Osteomyelit) Kemik İltihabı tedavi edilmezse çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir." dedi.

SAĞLIK 02.04.2021, 00:08
ÇOCUKLARDA KEMİK İLTİHABINA DİKKAT

Çok şiddetli belirtilerle kendisini gösteren kemik iltihabı tıp dilinde Osteomyelit genellikle çocuk yaşta ortaya çıkmaktadır. Kemik İltihabı tedavi edilmezse çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir diyen Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Erdoğan, "Kemik dokusunun iltihaplanması durumuna osteomiyelit denilmektedir. Yaşanan travmadan sonra kemik dokusunun dışarıyla irtibatlandığı açık yaralanmalarda, kırıklarda veya vücutta yer alan mikrobik bir odaktan, özellikle deride oluşmuş enfeksiyonlarından sonra görülmektedir.

Bir kemik enfeksiyonu genellikle bakterilerden meydana gelir, ancak bazen mantar gibi diğer organizmalar da sebep olabilir. Mikroplar kemiğin en çok orta kısımlarında yerleşirler. Osteomiyelit denen hastalık başlangıç ve seyrine göre akut veya kronik olabilir. Kemikte travma ya da kemiğin kırılarak deriden çıkması, Kan yoluyla kan dolaşımına taşınması, dolaşım bozukluğu gibi durumlarda da kemik enfeksiyonu oluşabilir.

Birden ateş ile başlayan akut vakalarda hastalık tedavi edilmeyip kronikleşirse tedavisinde oldukça güçlük oluşur. Kemik İltihabı tedavi edilmezse çok ciddi komplikasyonlara yol açabileceği için tedavisi geciktirilmemelidir.

Tedavisi nasıl olmalı ?

Osteomiyelitin tedavisinde hasta istirahate alınır. Bünyeyi kuvvetlendirmek için proteinli besinler verilir. Hastalığa neden olan mikroba en etkili antibiyotik seçilerek tedaviye başlanır. Dokuda cerahat toplanması tespit edilirse cerrahi olarak boşaltılma işlemi uygulanır. Doğru tedavi doktorunuzun hastaya uyguladığı muayene sonrası kesinlik kazanacaktır. " diyerek sözlerine son verdi

Yorumlar (0)
13
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 24 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı