Çocuklarınızı Ekran Bağımlılığından Nasıl Koruyacağız

VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Gelişim Uzmanlığı Kliniği’nden Uzm. Çgu. Cemre Canbolat, pandemi sürecinde çocuklarda artan ekran kullanımı hakkında bilgi verdi.

SAĞLIK 29.12.2020, 22:52
Çocuklarınızı Ekran Bağımlılığından Nasıl Koruyacağız

Çocukların pandemi sürecinde evlerinden dışarı çıkarak sosyalleşme imkânı bulamamaları televizyon, telefon ve bilgisayar gibi teknolojik aletlere yönelmelerine neden oluyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Gelişim Uzmanlığı Kliniği’nden Uzm. Çgu. Cemre Canbolat, “Özellikle beyin gelişiminin hızlı olduğu 0-3 yaş arasında dil, dikkat ve odaklanma becerileri açısından telefon, televizyon ve tablet gibi teknolojik cihazlardan çocuklarımızı uzak tutmamız gerekir. Bu sürecin teknolojiyi verimli olarak kullanan bir çocukluk ve ergenlik dönemine doğru uzanması beklenir. Fakat pandemi nedeniyle evde olduğumuz bu süreçte çocuklar ekranlarla daha fazla zaman geçirmeye başlamış olabilir. Bu duruma çocuğunuzun online eğitimi de eklenince gün içinde ekran karşısında ne kadar zaman geçirdiğini ve ne yaptığını planlamakta zorluk yaşıyor olabilirsiniz” dedi.

Ekran kullanma süresi planlanırken uzaktan eğitim ayrı tutulmalı

Erkan karşısında geçen sürenin çocuğun yaş grubuna göre düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Uzm. Çgu. Canbolat, “Okul çağında olan bir çocuğun ekran süresini tespit ederken uzaktan eğitim aldığı süre ayrı tutulmalıdır. Bu süre içinde ekranı verimli bir şekilde kullanıp kullanmadığına bakılmalıdır. Desteğe ihtiyacı olan çocuklarımızı yalnızca uyararak ve ikaz ederek ekrandan uzaklaştırmaya çalışmak, onları ne yapacağını bilemez hale sokabilir. Çocuğunuzun ilgi ve ihtiyaçlarını fark etmeli, bu doğrultuda ona alternatif zamanlar sunmalı ve birlikte zaman geçirmelisiniz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 05 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı