Cybh Testi Nedir?

Geçmişte birden fazla kişiyle korunmasız cinsel ilişki yaşamış veya kan yolu ile herhangi birinden hastalık kapmış olma ihtimaline karşı cybh testi yapılabilir.

SAĞLIK 13.01.2021, 10:34
Cybh Testi Nedir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genel olarak HIV ve AIDS başta olmak üzere pek çok şekilde seyreden, erken tedavi edilmezse ölümle dahi sonuçlanabilen hastalıklardır. Bu hastalıklara tanı koyulabilmesi için cybh testi yaptırmak gereklidir. Her hastalığın farklı test yöntemleri bulunur.

Örneğin HPV virüsü için rahim ağzından sürüntü ya da parça almak gerekir. Frengi hastalığı için ise kan tahlili gereklidir. Test sonucunda hastalık teşhisinin koyulması durumunda öncelikle beraber olunan partner ya da partnerlere bilgilendirme yapılması gerekir. Çünkü bu tarz hastalıklar cinsellik, tükürük ve kan yolu ile başkalarına bulaştığından beraber olunan partnerin de cybh testi yaptırması önem arz eder.

Cybh Testi Neden Yapılır?

Geçmişte birden fazla kişiyle korunmasız cinsel ilişki yaşamış, çok eşliliğin söz konusu olduğu veya kan yolu ile herhangi birinden hastalık kapmış olma ihtimaline karşı cybh testi yapılabilir. Böyle durumlarda muhakkak altı ayda bir test yaptırılması önerilir. Hastalığın ilerlememesi açısından cybh testi oldukça önemlidir çünkü hastalığa erken teşhis koyulması hayat kurtarabilir.

 Hastalığın belirtileri bazı insanlarda hemen ortaya çıkarken bazı insanlarda oldukça uzun bir süre belirti olmayabilir. Taşıyıcı olduğunu bilmeyen, herhangi bir belirtisi bulunmayan bireyin cinsel ilişkiye devam etmesi, hastalığın kolayca yayılmasına neden olur. Bu nedenle cybh testi yaptırmak oldukça önemlidir.

Cybh Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar cybh testi ile tespit edilebiliyor. Bu hastalıklar korunmasız yöntemlerle girilen ilişkilerde daha çabuk bulaşıyor.  Ancak hastalık oldukça uzun bir süre belirti vermeden ilerleyebiliyor. Hastalar birtakım belirtilerin meydana gelmesiyle cybh testi yaptırarak tedaviye başlıyor. Cybh için yapılan testler hastalıklara göre değişkenlik gösteriyor. Oldukça sık karşılaşılan hastalıkları tanımak için birbirinden farklı yöntemler bulunuyor. Hastalığın cinsine ve seyrine göre yapılan cybh testi sonucu uygun tedaviye başlanıyor.

Babalık Testi Nedir?

İstenmeyen bazı olaylar sonucunda, annenin veya babanın içine şüphe düşmesi durumunda insanlar DNA testi yani babalık testi yaptırmak isteyebilir.  Babalık testi bu şüpheleri sonlandırmak için uygun bir yoldur. Babalık testi bireylerden alınan DNA örnekleri ile yapılır.

Her insan vücudunda iki adet gen zinciri bulunur. Bu gen zincirlerinden biri anne, bir diğeri ise baba tarafından bireylere geçer. Bu genlerden bir tanesinin dahi test sonucunda farklı çıkması, çocuğun test yaptırandan olmadığı anlamına gelir. Testin güvenilir bir merkezde yaptırılması %99 oranında doğru sonuçlanır.

Babalık Testi Fiyatları

Babalık testlerine son yıllarda günden güne artan bir talep bulunuyor. Bu testler ya mahkeme kararı ile adli tıpta ya da Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği özel genetik kliniklerinde yapılabilir. Babalık testi yaptırmak biraz maliyetli olabilir. Sonuçların açıklanması ise 1 hafta ile 10 gün arasında değişir. Adli tıpta yapılan babalık testleri çok daha uygun fiyatlı olurken, özel genetik laboratuvarlarında yapılan test fiyatları 5 bin TL’ye kadar çıkabilir.

Check up Paket Fiyatları

Genel bir sağlık taraması olan check up; laboratuvar kan testleri, radyoloji testleri ve idrar testleri gibi pek çok işlem içerir. Tümör taramaları ve uzman doktor muayeneleri de bu işlemlerden bazılarıdır. Bu işlemleri yapabilecek pek çok kurum bulunur.

Check up işlemleri devlet hastanelerinin yanı sıra özel hastaneler ve kliniklerde de gerçekleşir. Devlet hastanelerinde daha uygun fiyatlara yapılan taramalar, özel hastanelerde biraz daha maliyetlidir. Klinikler senenin belli dönemlerinde check up işlemleri için indirim kampanyaları uygular. Ancak check up fiyatları kampanyalı da olsa kurumdan kuruma farklılık gösterir.

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı