banner64

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Dünyanın hemen hemen bütün iklimlerinde yetişebilen domatesi, özellikle yaz aylarında bolca tüketmek insan vucuduna şifa oluyor.

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domates, her mevsim bolca tüketilebilen kırmızı, sevimli ve meyvegiller ailesinden çok faydalı bir bitkidir. Dünyada ilk defa meksika’da ekilmiştir. Domatesin en başta gelen faydaları arasında cildi güzelleştirir, sivilceleri yok eder, kansere karşı kalkan olur. Domates; antioksidan deposudur, obezite problemini giderir, sinir sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Ayrıca öğrenme ve hafıza sorunlarını giderir.

Domates’in Faydaları Nelerdir?

Domates’ten 1 adet tüketmek demek, günlük C vitamini ihtiyacının %40’ını karşılamak anlamına gelir. Ayrıca demir, potasyum ve A vitamini içeriğinde bulunur. Demir kan sağlığını, potasyum da sinir sisteminizi koruma da yardımcı olmaktadır.

Domates, sivilce ve siyah noktalara iyi gelir mi?

Domates’in ortadan keserek yüzünüze sürdüğünüzde sivilce, akne ve siyah noktaların azaltımasına yardım eder. Bu tedavi de, 10-15 dk.bekleyip daha sonra yüzünüzü durulayın.

Domates, kanser riskini azaltır mı

Domates’in içeriğinde likopen maddesi kansere karşı oluşabilecek risklerde çok güçlü bir koruma sağlar. Domateste A vitamini olduğundan, sigarının yol açtığı Akciğer kanserine karşı koruma sağlar.

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domates, kan basıncını düzenler mi?

İnsan vucundaki sodyumun seviyesinin düşmesiyle kan basıncında da sıkıntıların oluşmaya başlar. Bilim insanları bu yüzden domates tüketiminin önemli olduğunu belirtmektedirler. Yapılan araştırmalara göre günlük iki adet domates tüketiminin gerektiği ortaya koyulmuştur.

Domates, kalbi korur mu?

Domateste C vitamini, kolin, potasyum, lif bulunduğundan kalp sağlığına da çok büyük katkılar vardır. Antioksidan deposu olan domates, kanı temizler ve damarların tıkanmasına izin vermez.

Domates idrar yollarını temizler mi?

Domates çok sulu olduğundan düzenli tüketildiğinde sıkça idrara çıkartır. Böylece, toksinlerin, vucuttaki suyun ve tuzunda atılmasına yardım eder. Ayrıca mesane kanserine yakalanmayı da azaltmaktadır.

Domates,UV (Ultraviyole) ışınlarından korur mu?

Domatesin, zararlı güneş ışınlarından koruyucu özelliği de vardır.  Bilhassa yaz aylarında güneş ışınlarından çabuk etkilenenlerin, domatesi bolca tüketmesi gereklidir.

Bunların dışında domatesin, tansiyonu dengeleme, zararlı toksinleri dışarı atma, damar sertliğini giderme, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlama, ayaklardaki nasırların tevasine yardımcı olma gibi bir çok katkısından da söz edilebilir.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2018, 21:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER