Dünyadaki En Tehlikeli Yiyecekler

Bazı yiyecekler vardır ki dünyada en tehlikeli yiyecekleri arasında yer alırlar. Peki dünyanın en tehlikeli yiyecekleri nelerdir?

Dünyadaki En Tehlikeli Yiyecekler

Dünyada bazı yiyeceklerin içinde bakteri ve virüs bulunur bu da insan sağlığını tehdit edebilir. Fakat bunlara rağmen dünyanın bir çok ülkesinde bu yiyecekler tüketilmeye devam etmektedir. Birçoğumuzun severek tükettiği bu gıdaların bazılarının isimleri daha önce duymadığınız yiyeceklerden oluşmaktadır.

Dünyadaki En Tehlikeli Yiyecekler

İnsanların afiyetle tüketmiş olduğu yiyeceklerin, insan sağlığını tehdit edebilecek yönlerinin olduğu belirtiliyor. Kaju fıstığı, Mürver bitkisi,Manyok, Kan midyesi, Balon Balığı bunlardan sadece ve sadece bazıları...

Kaju Fıstığı

Hemen herkesin severek tükettiği kaju fıstığı Güney Amerika ülkerinden Brezilyada yetişmektedir. Tadı gayet güzel olan bu lezzetli yiyecek çiğ haliyle zehirli sarmaşıklara bulunur ve insanların sağlığını tehlikeye atabilecek kimyasal içermektedir.

Balon Balığı

Japonya'da tüketilmekte olan bu balığın derisi ve karaciğeri tetrodoksin isminde bir zehir içermektedir. Bu balığın en zehirli yeri karaciğeri olmasına rağmen, tüketenlerin söylediğine göre en lezzetli yeri de yine karaciğerdedir. Japonyadaki kanunlara göre bu balığın aşçıları en az 3 yıl eğitim alması zorunludur.

Maymun Beyni

Asya ve Afrika ülkelerindeki bazı kabilelerde hala yemek olarak tüketilmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki, maymun beyni tüketmek, insanın beyninde hasara yol açabilecek ölümle sonuçlanabilecek bir hastalığın nedeni olabilmektedir.

Hakarl Balığı

Kuzey Avrupa ülkelerinden İzlandanın ulusal yemeği olarak 6.Hakarl bir köpek balığı türüdür. Bu balık türü temizlendikten sonra 6 ay asılı bir şekilde kurutulmaktadır. İdrar yolu olmadığı için organlarının hepsinde atık ve toksik maddelere bulundurmaktadır. Uzun süre kurutulmadan yenilirse ölümlere sebep olabilmektedir.

Fesikh Balığı

Mısır'ın geleneksel yiyeceği olan bu balık, Shem el-Nessim kentinde yerel bahar festivalinde yenilmektedir. Fesikh Balığı 1 yıl boyunca tuzlanmış halde güneşin altında kurutulduktan sonra tüketmekte fayda vardır. Eğer yeterli oranda kurutulmaz ise içinde toksin barındırdığından ölümle sonuçlanabilmektedir.

Mürver Bitkisi

Dünya genelinde yaygın olarak yetişebilen ve çok iyi bit lezzeti olan bu bitkinin yapraklarında ve meyvelerinde siyanür yer almaktadır. Tam anlamıyla olgunlaşmadan ve yeterince pişirilmeden yenilirse tehlikeli olabilmektedir. Mürver bitkisi doğru kullanıldığı takdirde grip virüsü karşı çok etkili olabilmektedir.

Manyok Bitkisi

Güney Amerika ülkelerinin çoğunda yetişebilen ve bu ülkerin önemli bir bölümğnde tüketilmektedir. Manyok bitkisi aynı zamanda iyi pişirilmediğinde tüketen kişiyi zehirleyebilmektedir.

Sannakji (Canlı Ahtapot)

Uzakdoğu ülkelerinden Japonya ve Güney Kore'de çok tüketilen Sannakji, normal şartlarda ölmüş ancak kolları hareket halindeyken servis edilmekte olan bir ahtapot türüdür. Senede 5 ten fazla insanın boğularak yaşamını yitirdiği bu yemeği yemek büyük cesaret istemektedir.

Ake Bitkisi

Dünya genelinde en garip görünümlü ve gizemli bir bitki olan Ake, aynı zamanda Jamaika'nın da ulusal meyvesidir. İçeriğindeki siyah çekirdekileri çıkarmadan ve tam anlamıyla olgunlaşmadan tüketmeniz halinde içeriğindeki toksinlerin sebep olduğu ''Jamaika Kusma Hastalığı'na'' yakalanabilirisiniz.

elif taşan

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 00:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER