Evde Sürekli Oturarak Çalışanlara Hemoroid Uyarısı!

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak, koronavirüs salgını sürecinde özellikle evde sürekli oturarak çalışanlara hemoroid uyarısında bulundu.

SAĞLIK 09.05.2020, 18:13
24
Evde Sürekli Oturarak Çalışanlara Hemoroid Uyarısı!

Koronavinüs salgınıyla birlikte bazı işyerleri de evden çalışma sistemine geçti. Bu süreçte evde özellikle koltukta hareketsiz ve oturarak yapılan çalışma sistemi Hemoroid (basur) oluşumunu da tetikleyen bir etken olarak görülüyor.
Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak, Hemoroid tedavisi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

HEMOROİD NEDİR?

Özellikle bu süreçte kendilerine hemoroid ile ilgili sağlık sorunları için başvuraların yapıldığını dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak, "Hemoroid hastalığı bütün herkeste bulunan hemoroid dokularının bağ dokusu ve damar genişlemesiyle beraber giden akıntı ağrı ve şişlik yakınmalarına sebep olan bir hastalıktır.
Damar yastıkçılarından bahsediyoruz ancak bu yastıkçıkların değişik faktörler nedeniyle artık dışarı sarkması kanamaları olması genişlemesi nedeniyle ilerlemesi ile hastalık ortaya çıkıyor.


ERKEN EVREDE YAKALAMAK ÖNEMLİ

Çeşitli tedaviler var bunlar genellikle evrelerine göre yapıyoruz hafiften ağıra doğru 1 den 4 e kadar evreleme yapıyoruz. Hastanın mutlaka rektoskobi ile beraber iç ve dış hemoroidlerimizi ayırt etmemizi sağlıyor.
Eğer erken 1. Evredeyse bunlar genelde hafif tedavilerle önüne geçilebiliyor. Ancak 2 ve 3. Evrelerdeyse artık cerrahi yöntemler gündeme geliyor bunlar içinde bantla boğma, infrared tedavisi ( kırmızı ışıkla) ile müdahale etme ya da skleroterapi dediğimiz enjeksiyon yöntemler yapılabiliyor.

HEMOROİD TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR

3. aşama ve sonrasında ise Cerrahi dışı yöntemlerde neo lazer yöntemi ile damarlar içine girilerek damarlar anal bölgenin tabanına bağlanıyor. İşlem sonrası kanama ve ağrı olmadan gündelik hayatına devam edebiliyor. Özellikle evde oturarak işini yapmaya çalışanlara tavsiyemiz küçük egzersizler yapmayı ve iş telaşından tuvalet  ihtiyaçlarını ertelememelerini öneriyoruz. Daha detaylı bilgi içinde mutlaka uzman hekimlerine danışsınlar" diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 05 Aralık 2020
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45